Eğer hayata sizden bir parça kazandırmaya karar verdiyseniz, dikkat etmeniz gereken onlarca şeyden biri de bebeğinizin sağlıklı gelişimini desteklemek için doğru vitamin takviyelerini aldığınızdan emin olmanızdır. Biz de hamileliğiniz boyunca sadece bebeğinizin değil sizin de hem fiziksel hem mental açıdan sağlıklı bir süreç geçirmenize yardımcı olacak doğum öncesi vitaminlerini, bu yazımızda sizler için inceledik. Gebelik öncesi vitamin takviyesi almanın neden bu kadar önemli olduğundan da bahsettiğimiz bu içeriğimizde hamilelik sürecinde kullanabileceğiniz en iyi vitaminleri keşfedebilirsiniz!

Hamilelik Öncesi Vitamin Kullanımı Neden Önemli?

Aslında sağlıklı bir metabolizmaya sahip olmak, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve enerji seviyesini yükseltmek için herkesin mutlaka düzenli olarak vitamin takviyesi alması gerekir. Ancak hamilelik döneminde vitamin ve minerallere olan bu ihtiyaç biraz daha artar ve zorunlu hale gelir. Dolayısıyla söz konusu vitamin ve minerallerin tüketilmesi bazı sorunların üstesinden gelmeye de yardımcı olur. Bu sorunları en önemli iki başlık altında toplayabiliriz:

Nöral Tüp Defekti ve beyin fonksiyonları: Bebek gelişiminde önemli rol oynayan beyin ve omuriliğin sağlıklı büyümesi için gerekli olan vitaminler, Nörol Tüp Defekti olarak bilinen hastalığın oluşumunu engelleyebilir. Hamileliğin erken dönemlerinde gelişebilen ve tespiti çoğunlukla zor olan bu rahatsızlığı önlemek adına özellikle folik asit alımına dikkat edilmesi gerekir. Hastalığı önlemekle birlikte folik asit, bebeklerde beyin fonksiyonlarının normal ve düzgün şekilde gelişebilmesini de destekler.  

Plasenta ve fetüs gelişimi: Fetüs gelişimi sırasında vücudun plasentaya oksijen taşıması ve kan hücrelerinin üretimine destek olması önemlidir. Böylece bebeğin tüm organları sağlıklı ve düzgün şekilde gelişim gösterir. Bu bebeğin fetüs halindeyken plasentada yaşadığı gelişim sırasında daha güçlü bir bağışıklık sistemine, daha güçlü bir kas ve kemik sistemine sahip olması demektir. Demir ve kalsiyum başta olmak üzere pek çok vitamin ve mineral grubu, bu desteği sağlayan besinler içerir.

Erken doğum – düşük riski: Hamilelik döneminde en sık karşılaşılan problemlerden ikisi erken doğum ve düşüktür. Pek çok sebebi olmakla birlikte bu sorunların yaşanmasındaki arka planı, yetersiz beslenme oluşturabilir. Bazı araştırmalar DHA (dokosaheksaenoik asit) ve EPA (eikosapentaenoik asit) içeren omega – 3 takviyelerinin, bu riski azaltabileceğini göstermektedir (1). Bu nedenle hamilelik öncesinde omega 3 takviyesi almak, bu riskleri ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

Hamilelik Öncesi Vitamin Takviyeleri

Nature’s Supreme Folic Acid

Kullanılması gereken hamilelik öncesi vitamin haplarının en önemlisi, folik asittir. B9 vitamini olarak da bilinen folik asit, bağışıklık sistemi fonksiyonlarının iyileştirilmesinde, normal kan oluşumunda ve hücre bölünmesinde çok önemli bir göreve sahiptir.

Nature’s Supreme Folic Acid, her servisinde 400 mcg folik asit takviyesi sunarak günlük ihtiyacın %200’ünü karşılayan son derece etkili bir besin kaynağıdır. Formülünde İsviçre menşeili Quali®-B marka ham madde kullanılan ürün, vücudunuza kazandırabileceğiniz en kaliteli folik asit desteklerinden birini sağlar. Ayrıca bitkisel kapsül formu sayesinde vegan ve vejetaryen kullanım için uygundur.

Newvit Demir Damla

Vücudun daha fazla kırmızı kan hücresi üretmesine yardımcı olan demir, aynı zamanda bu hücreler ile vücudun çeşitli noktalarına oksijen taşınmasında da etkilidir. Hamilelik döneminde daha önemli hale gelen demir anne adayları tarafından düzenli olarak takviye edildiğinde, bebeğin geliştiği plasentaya daha fazla oksijen taşınmasına destek olur.

Her servisinde 17 mg demir takviyesi sağlayan Newvit Demir Damla, vücudun ihtiyaç duyduğu demir ihtiyacını karşılamak için üretilmiş bir gıda takviyesidir. +2 değerlikli demir içeriğinin yanı sıra keçiboynuzu pekmezi de içeren ürün, damla formu sayesinde rahat ve kolay bir tüketim imkânı sunar.

Nature’s Supreme Omega 3

Omega – 3 yağ asitleri, erken doğum ve düşük doğum gibi risk faktörlerinin önüne geçme konusunda önemli bir destek sunar. Dolayısıyla sağlıklı bir gebelik dönemi geçirebilmek kadar bebeğin sağlıklı doğabilmesi için de omega – 3 yağ asitleri, yani DHA ve EPA bakımından zengin bir omega 3 takviyesi alınmalıdır.  

Nature’s Supreme Omega 3; tek kapsülde 360 mg EPA ve 260 mg DHA sunan oldukça güçlü bir omega 3 takviyesidir. Trigliserif forma sahip kapsülleri sayesinde vücut tarafından rahatlıkla emilebilen bu ürün, bağırsakta kolayca çözünüp kana karışır. Kanada menşeili MEG – 3 markasına ait ham maddeler kullanılarak formüle edilen Nature’s Supreme Omega 3 takviyesi, güvenle kullanılabilecek hamilelik öncesi haplarından biridir.

Solgar Calcium Citrate

Kalsiyum, hem kemik yoğunluğunu koruyan hem de kemik gelişimini destekleyen minerallerin başında gelir. Bu nedenle anne karnındaki bebek gelişiminde de önemli rol oynayan kalsiyum, bebeklerin güçlü bir kemik ve kas yapısına sahip olması için hamilelik öncesinde ve hamilelik sırasında mutlaka takviye edilmesi gereken besinlerden biridir.

Günlük kullanımda her tableti 1000 mg kalsiyum kazandıran Solgar Calcium Citrate, D3 vitamini ilaveli formülüyle ideal bir kalsiyum destek ürünüdür. Herhangi bir katkı maddesi içermeyen ve tamamen doğal bir takviye sunan ürün, kolay sindirilebilen forma sahiptir.

Gebelik Öncesi Vitamin Kullanmaya Ne Zaman Başlamalısınız?

Temelde hamilelik öncesi vitaminlerin, üreme çağındaki tüm kadınlar tarafından belli periyotlarla kullanılması gerekir. Çünkü örneğin Nöral Tüp Defekti hastalığı, hamileliğin ilk ayında gelişir. Bu da kadınlar henüz hamile olduklarını bilmeden bu sorunla karşı karşıya kalmış olabilirler. Bu nedenle en azından hamileliğe karar vermenin hemen ardından yukarıda saydığımız vitaminleri ya da aralarından bazılarını kullanmaya başlamalısınız. Aynı zamanda bu vitaminleri hamileliğiniz boyunca almaya devam etmelisiniz.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz