Grup dersleri spor salonlarının vazgeçilmezidir. Özellikle pilates ve yoga dersleri grup olarak yapıldığı zaman oldukça etkili sonuçlar yaratabilir. Peki, daha çok spor aletleri ile haşır neşir olduğunuz, koşu bandı üzerinde kendinizle yarıştığınız fitness programı, solo olmaktan çıkıp bir grup dersine dönüşse, faydalı olur muydu dersiniz?

Fitness Programı

Antrenman programı her zaman grup derslerinin kalitesi ile doğru orantılı olarak popülaritelerini devam ettirirler. Tek başınıza spor yapmaktan keyif alıyor hatta bu şekilde daha çok verim aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Belki de antrenman sizin için bu demek. Yine de grup dersleri kendinizi test etmek ve sınırlarınızı zorlamak için güzel bir deneme olacaktır. Elbette ki, bireysel antrenmanlardan hoşlanmayan ya da yeni başlayanlar için, spor salonu ve yeni çevreye alışma sürecinde en iyi seçenek olarak da düşünülebilir.

Grup Derslerinin Artıları

  • Yeni başlayanlara adaptasyon sürecinde seviyeye göre seçenekler sunar
  • Uyum sürecini hızlandırır, yeni spor arkadaşları edinmenize yardımcı olur
  • Birlikte egzersiz yapmak motivasyonu yükseltir, bir saatlik çalışmayı sıkılmadan bitirirsiniz
  • Yeni başlayan olarak eğitmenin verdiği direktif ve düzeltmeler ile hareketleri doğru yapmayı öğrenerek, duruşunuzu düzeltirsiniz.
  • Bireysel fitness antrenmanlarınız için altyapı oluşturursunuz
  • Seçeceğiniz uygun grup dersleri ile fitness antrenmanınızı desteklersiniz

Antrenman Yaparken Çeşitliliğe Yer Verin

Antrenman modellerinde çeşitlilik her zaman gereklidir. Fitness programınızı çeşitlendirirseniz hem sürekli aynı döngünün içindeymişsiniz gibi hissetmezsiniz hem de fitness saatinizi keyifli bir şekilde geçirebilirsiniz. Egzersizlerinizi çeşitlendirmede ise, grup derslerinin faydasını fazlasıyla görmeniz mümkün olur. Fitness seviyenize uygun grup dersleri, iyi de bir grup fitness eğitmeni ile uygulanıyorsa mutlaka etkilidir.

Düşünmeden Eğlenir, Etkili bir Antrenman Yaparsınız

Sporda süreklilik ve istikrar başarının anahtarıdır. İstikrarlı olabilmek içinse yaptığınız spordan keyif alıyor olmanız ve fitness salonuna giderken ayaklarınızın geri geri gitmemesi oldukça önemlidir. Grup dersleri, size deneyebileceğiniz birçok değişik aktivite ve alan sunar. Böylelikle grup derslerinde kazandığınız deneyim, doğru sporu bulma konusunda size fırsat sağlamış olur. Üstelik mutlaka, en iyi olduğunuz alanları keşfetmede de grup derslerinden faydalanabilirsiniz. Başarılı oldukça keyfiniz yerine gelir. Keyfiniz yerine geldikçe de kendinizi iyi hissedersiniz. Unutmayın ki, sporun vücudunuza olan etkileri kadar zihninize ve stres seviyenize olan etkisi de büyüktür. Kendinizi tamamen fitness eğitmeninize vereceğiniz, içinde bulunduğunuz grubun etkisi ile hiçbir şey düşünmeden, kendinizi sonuna kadar zorlayacağınız bir grup fitness dersi ile zihninizi de dinlendirebilir, stres seviyenizi azaltabilirsiniz.

Çekingen Olmayın

Başkalarıyla birlikte, hiçbir fikrinizin olmadığı bir derse girmeye çekinebilirsiniz. Ancak, içeride sizin gibi birçok yeni başlayanın olacağını ve her şeyin de bir ilki olduğunu unutmayın. İhtiyacınız olan motivasyonu zaten dersin eğitmeninden alacaksınız. Katılacağınız grup derslerinin etki düzeyi, sizin katılım devamlılığınız ve katılım esnasında uygulamalardaki yoğunluğunuz ile eğitmenin gruba hâkimiyeti ile orantılı olarak değişecektir.

Her koşulda grup fitness dersleri eğlencelidir, insanları birleştirir ve günümüz sedanter yaşantısı ile hızlanan hayat akışı içindeki düşük konsantrasyonlu yaşantımızda, 1 saat boyunca odağımız yüksek, zevk alarak egzersiz yapmamıza vesile olurlar.

Her egzersiz hiç egzersizden mutlak etkilidir!… Sizi bir spor salonuna getiren unsur grup fitness dersleri ise bunu devam ettirin. Ayaklarınız geri geri gidiyorsa da grup fitness derslerinden yardım alın. Çok geniş bir yelpazede çeşitlilik gösteren grup derslerinden bir tanesi mutlaka sizin için…

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz