Kadınlarda en sık görülen hastalıklardan biri olan meme kanserini iyi tanımak, hem önüne geçmek hem de tedavisini bilinçli bir şekilde sağlamak için oldukça önemli. Biz de bu yazımızda bu rahatsızlığın ne olduğunu ve belirtilerinin neler olduğunu sizler için anlattık.

Meme Kanseri Nedir?

Meme kanseri, memedeki hücrelerin kontrolsüz bir şekilde bölünmesi ile baş göstermektedir. Bu hücreler genellikle bir röntgende görülebilen veya yumru olarak hissedilen bir tümör oluşturmaktadırlar. Hücreleri, çevreleyen dokular büyüyebilir veya vücudun uzak bölgelerine yayılım gösterebilir. Yayılım göstermesi durumu metastaz olarak adlandırılmaktadır. Meme kanseri büyük çoğunlukla kadınlarda görülen bir kanser türüdür, ancak erkekler de meme kanseri görülebilmektedir. Vücudun hemen her yerinde bulunan hücreler kansere dönüşebilir ve diğer bölgelere yayılabilir (1).

Diğer adı ile göğüs kanseri, memenin farklı bölgelerinden başlayabilir. Meme kanseri türlerinin çoğu, meme ucuna yakın gölgede yani süt taşıyan kanallarda başlamaktadır. Bazı türler anne sütünü yapan bezlerde başlar (lobüler kanserler). Daha az yaygın olan başka meme kanseri türleri de bulunabilmektedir ve bunların yayılım gösterdikleri alan daha farklıdır (2).

Memelerin normal olarak nasıl göründüğü ve hissedildiği bilinmeli ve göğüs sağlığı el ile muayenelerle düzenli olarak gözlemlenmelidir. Meme kanserini olabildiğince erken fark etmek başarılı bir tedavi imkanı sağlayabilmektedir. Fakat neyin takip edilmesi gerektiğini bilmek, düzenli mamogramlara ve diğer tarama testlerine girmeye gerek bırakmayabilmektedir. Tarama testleri, herhangi bir semptom ortaya çıkmadan önce, erken evrelerde meme kanserini bulmaya yardımcı olabilen yöntemlerdendir.

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Meme kanserinin en sık görülen semptomu yeni bir yumru veya kitledir. Düzensiz kenarları olan ağrısız, sert bir kitlenin kanser olma olasılığı daha yüksektir, ancak meme kanserleri yumuşak ve yuvarlak da olabilir. Kanser belirtileri genellikle acı hissi yaratabilmektedirler. Bu nedenle, meme hastalıklarının teşhisinde deneyimli bir sağlık uzmanı tarafından kontrol edilen herhangi bir yeni göğüs kütlesi, yumru veya göğüs değişimi meme kanserinin erken teşhisini mümkün kılabilmektedir.

Meme kanserinin diğer belirtileri şunlardır (3):

  • Bir memenin diğerine göre fark yaratacak şekilde tümünün veya bir kısmının şişmesi (ayrı bir yumru hissi olmasa bile)
  • Ciltte tahriş veya çukurlaşma (bazen portakal kabuğu gibi görünür)
  • Meme ağrısı veya meme ucu ağrısı
  • Meme retraksiyonu (içe doğru dönme)
  • Meme ya da meme derisinde kızarıklık, lekelenme ya da memede kitle, dokuda kalınlaşma, memede kist
  • Meme akıntısı (anne sütü haricinde)

Bazen meme kanseri, kolun altındaki veya köprücük kemiği etrafındaki lenf düğümlerinde oluşabilmektedir ve göğüsteki asıl tümörün hissedilmesi büyüdüğünde mümkün olabilmektedir. Bu yüzden şişmiş lenf düğümleri de bir uzman tarafından kontrol edilmelidir.

Bu belirtilerden herhangi biri, meme kanseri dışındaki şeylerden kaynaklanabilse de, görüldüğünde bir sağlık uzmanına bildirilmelidir, böylece neden açığa çıkartılabilmektedir.

Mamogramlar her meme kanserini bulamaması nedeniyle, memelerdeki değişikliklerin farkında olunması ve meme kanserinin belirtilerinin ve semptomlarının bilinmesi önem arz etmektedir. Yıllık check up yaptırmak özellikle kanserin teşhisinde büyük önem taşımaktadır.

Kaynak: cancer

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz