kudret-narinin-faydalari-nelerdir

Kudret narını daha önce duymuş muydunuz?

Kudret narı, içerisinde bulundurduğu vitamin ve mineraller, hipoglisemik etkisi ve insüline alternatif bir diyabet tedavi yöntemi olarak alternatif tıpta son yıllarda en çok dikkati toplan bitkilerden biridir. Çoğunlukla kudret narı yağı olarak karşımıza çıkan bu bitki hakkında bilmek isteyebileceklerinizi, kudret narı meyvesi ile vücudunuza sağlayabileceğiniz yararlarını bugün sizlerle paylaşacağız.

Kudret Narı Nedir? Kudret Narı Nerede Bulunur?

kudret-narinin-faydalari-nelerdir

Kudret narı anavatanı Hindistan olan ılıman ve tropikal iklimlerde yetişebilen Latince adı Momordica charantia olan bitki Akdeniz kıyılarında, Güney Amerika’da ve Asya’da yetişebilmektedir.

İçrisinde iri kırmızı tohumları olan, acıcı ve keskin tadı ile bilinen bitki genellikle bal veya zeytin yağı ile karıştırılarak tüketilir.

Kudret narı içerisinde a, c, e, b1, b2, b3 ve b9 vitaminlerini; potasyum, kalsiyum, çinko, magnezyum, fosfor ve demir minerallerini barındırır. (1)

Kudret Narının Sağlığınız İçin Önemli Olan 5 Faydası

1. Kan Şekerinin Düzenlenmesine Yardımcı Olur

Kudret narı, içerisinde hipoglisemik etkiye sahip polipeptit-pyi bulundurur. Hipoglisemik etki kan şekerinin düşürülmesine yardımcı olur. (2) İnsanlar ve hayvanlar üzerinde yapılan klinik çalışmalar polipeptit-pnin kan şekerinin düşürülmesine yardımcı olduğunu; insanlar üzerinde yapılan çalışmalar erken ya da ileri seviye diyabet hastalarının kan şekerlerinin bu sayede düştüğünü göstermiştir. (3)

Kudret narı yağı ürünlerini incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

2. Antimikrobiyal Etkiye Sahiptir

Kudret narı yaprakları mikrop kırıcı etkiye sahiptirler. Özellikle, E.Coli, Staphylococcus, Pseudomonas ve Salmonella mikroplarına karşı etkili oldukları gözlemlenmiştir. Aynı şekilde bu bitki ülsere sebep olan tüberküloz ve H. Plori bakterilerine karşı etkilidir.

3. Kandaki Yağ Oranını Düşürür

kudret-narinin-faydalari-nelerdir

Diyabet hastası fareler üzerinde yapılan bir araştırmada kudret narı ekstratının kandaki yağ oranını önemli oranda düşürdüğü görülmüştür. Bu yağlar arasından iki tanesi kolesterol ve trigliseritlerdir. (4)

4. Obezite İle Savaşır

Kudret narı AMPK proteinin etkenliğini arttırır. Bu protein glukoz kullanımını arttırarak enerji olarak vücutta kullanılmasını sağlar. Bu sayede depolanan glukozların yakılması ile kilo vermede kudret narı pay sahibi olur.

5. Ağrıları Hafifletir

Fareler üzerinde yapılan araştırmalarda, kudret narı tohumu ekstratının analjezik (ağrı kesici) etkiye sahip olduğu görülmüştür. (5)

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz