findik-yagi-sac

Fındık yağı, press adı verilen bir makine yardımıyla fındıktan elde edilen sıvıdır. Yemek pişirmek için ve salata soslarında sıkça kullanılır. Ayrıca saç bakımı için ve aromaterapi veya masaj yağları için taşıyıcı yağ olarak da kullanılır. Ek olarak fındık yağı cilt bakım ürünü olarak da kullanılabilir.

Fındık Yağı Nedir, Fındık Yağının Faydaları Nelerdir?

Fındık yağı; cildi güneşe karşı koruyan, kolajen üretimini artıran ve muhafaza eden cilt besleyici vitaminler ve esansiyel yağ asitleri ile doludur. Saçlar için de birçok faydası bulunan fındık yağının yararları aşağıda listelenmiştir!

Fındık Yağı Hassas Ciltler için Faydalıdır

Çoğu durumda, fındık yağı hassas cilde sahip kişiler için güvenlidir. Sıkılaştırıcı olmasına rağmen, cilt bakım ürünleri arasında sıkça görülen alkol bazlı sıkılaştırıcılardan farklıdır. Alkol bazlı sıkılaştırıcılar sert olabilir, cildinizi kurutabilir veya tahriş edebilir. Fındık yağı, genellikle tahrişe neden olmayan doğal, alkolsüz bir sıkılaştırıcı olarak işlev görür.

Fındık Yağı Nemlendirici Özelliğe Sahiptir

Fındık yağında bulunan yağ asitleri ile E vitamini de etkili bir nemlendiricidir. Bu bileşenler cildinizin suyu tutmasına ve kurumayı önlemesine yardımcı olan doğal bir yağ bariyeri yaratmasına yardımcı olur (1).

Fındık Yağı Güneşin Zararlarına Karşı Koruyucu Özelliğe Sahiptir

findik-yagi

Güneş ışığı, hücrelere zarar veren ve cildinizde yaşlanma belirtilerine neden olan serbest radikalleri oluşturur. E Vitamini, serbest radikalleri nötralize ederek vücudunuzu korumanıza yardım eder ve hücre zarlarını güneşin zararlı etkilerine karşı korur.

Fındık Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Fındık yağı kıl köklerine, saça ve saç derisine uygulanabilir. Son derece besleyicidir güzel ve sağlıklı saçları destekleyen vitamin ve mineraller sağlar (2). Fındık yağının saç üzerindeki faydaları şöyle sıralanabilir!

1. Fındık Yağı Boyalı Saçlar İçin Yararlıdır

Fındık, çeşitli renklendirici ajanlarda doğal bir bileşen olarak kullanılır. Fındık, tatlı bir kahverengi renk tonu oluşturmasının yanı sıra, rengin daha uzun süre dayanmasını da sağlar. Ayrıca, fındık yağı boyalı saçları kimyasal uygulamanın tetiklediği zararlardan koruyarak ekstra koruma sağlar.

2. Fındık Yağı Saçları Güçlendirir

Fındıklardan elde edilen yağı günlük saç bakım rutininizde kullanabilirsiniz. Saç derinize ve saçınıza biraz uygulayın ve birkaç dakika masaj yapın. Gece boyunca bırakın ve dilerseniz ertesi gün yıkayın.Bunun için  hafif bir şampuan kullanabilirsiniz. Bu uygulama saçların köklerden güçlenmesinde yardımcı olacaktır.

3. Fındık Yağı Kuru ve Yıpranmış Saçlar İçin Faydalıdır

Eğer saçlarınız çok kuruysa fındık yağı bu soruna iyi gelebilir. 2 yumurtaya 2 çorba kaşığı fındık yağını ekleyin ve iyice çırpın. Bu karışımı kuru saç derinize uygulayın. 20 dakika sonra ılık suyla ve iyi bir şampuanla yıkayın. Bu, kuru saçları yumuşatmanıza yardımcı olur.

4. Fındık Yağı Kullanarak Kırık Saç Uçlarıyla Vedalaşın

findik-yagi-kiriklar

Kırık saç uçlarınıza birkaç damla fındık yağı masajı yapın. Bu sorun zamanla yok olur ve saçlarınızın daha sağlıklı ve ışıltılı olmasını sağlar. Eğer düzenli kesim yaptırıp fındık yağını saç uçlarınıza 2-3 günde bir uygularsanız, saçlarınızın artık kırılmadığını fark edersiniz. Saçlarınıza canlı, sağlıklı ve parlak bir görünüm kazandırmak için bu doğal iksiri kullanabilirsiniz.

Fındık yağı satın almak için tıklayabilirsiniz.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz