ananas

Ananas inanılmaz lezzetli ve sağlıklı bir tropikal meyvedir. İlk Avrupalı ​​kaşiflerin bir çam kozalağına benzemesinden ötürü bu adı verdikleri ananas Güney Amerika’da ortaya çıkmıştır.

Ananasın Yararları Nelerdir?

Bu popüler meyve çeşitli antioksidanlar ile iltihaplanma ve hastalıklarla mücadele edebilen enzimler gibi diğer yardımcı bileşiklerle doludur. Bunların yanı sıra ananas ve bileşikleri sindirime yardımcı olmak, bağışıklığı artırmak ve bir ameliyattan sonra iyileşmeyi hızlandırmak da dahil olmak üzere birçok faydaya sahiptir. Ananasın yararları dendiğinde sıralayabileceğimiz mucizevi etkilerini sizin için listeledik!

1. Ananas Besin Ögeleri ile Yüklüdür

Ananasın kalorisi düşüktür, ancak inanılmaz derecede etkileyici bir besin profiline sahiptir. Yaklaşık 165 gram ananasın besin değerleri aşağıdaki gibidir:

 • Kalori: 82,5
 • Yağ: 1,7 gram
 • Protein: 1 gram
 • Karbonhidrat: 21.6 gram
 • Lif: 2,3 gram
 • C Vitamini: Günlük alınması gereken miktarın %131’i
 • Manganez: Günlük alınması gereken miktarın %76’sı
 • B6 Vitamini: Günlük alınması gereken miktarın %9’u
 • Thiamin: Günlük alınması gereken miktarın %9’u
 • Folat: Günlük alınması gereken miktarın %7’si
 • Potasyum: Günlük alınması gereken miktarın %5’i
 • Magnezyum: Günlük alınması gereken miktarın %5’i
 • Niasin: Günlük alınması gereken miktarın %4’ü
 • Pantotenik asit: Günlük alınması gereken miktarın %4’ü
 • Riboflavin: Günlük alınması gereken miktarın %3’ü
 • Demir: Günlük alınması gereken miktarın %3’ünü içeriğinde barındırır.

Ananas ayrıca az miktarda A ve K vitaminleri, fosfor, çinko ve kalsiyum içerir. Ananas özellikle C vitamini ve manganez bakımından zengindir. C vitamini büyüme ve gelişme, sağlıklı bir bağışıklık sistemi ve demirin emilimine yardımcı olması için esastır. Bu arada manganez, büyümeye yardımcı olan, sağlıklı bir metabolizmayı koruyan ve antioksidan özelliklere sahip, doğal olarak oluşan bir mineraldir.

2. Ananas Hastalıklarla Mücadeleye Yardımcı Antioksidanlar İçerir

ananas-faydalari

Ananas sadece besin ögeleri açısından değil, aynı zamanda içerdiği antioksidanlarla da oldukça yararlıdır.

Antioksidanlar, vücudunuzun oksidatif stresle savaşmasına yardımcı olan moleküllerdir. Oksidatif stres, vücutta çok fazla serbest radikal olduğu bir durumdur. Bu serbest radikaller vücudun hücreleri ile etkileşime girerek kronik iltihaplanma, zayıf bağışıklık sistemi ve birçok zararlı hastalıkla bağlantılı hasarlara neden olur (1). Ananas özellikle flavonoidler ve fenolik asitler olarak bilinen antioksidanlar bakımından zengindir.

3. Ananas İçerisindeki Enzimler Sindirimi Kolaylaştırabilir

Ananaslar, bromelain olarak bilinen bir sindirim enzimi grubunu içerir.

Proteinleri, protein moleküllerini olan amino asitler ve küçük peptitler gibi yapı taşlarına bölen proteazlar olarak işlev görürler. Protein molekülleri parçalandıktan sonra ince bağırsakta daha kolay emilirler. Bu, pankreasın yeteri kadar sindirim enzimi yapamadığı bir durum olan pankreas yetersizliği olan insanlar için özellikle yararlı olabilir.

Örneğin, yapılan bir çalışma pankreas yetmezliği olan katılımcıların, bromelain içeren bir sindirim enzimi takviyesi aldıktan sonra, aynı sindirim enzimi takviyesini bromelainsiz  alanlardan daha iyi sindirim yaşadıklarını göstermiştir.

4. Ananas Kanser Riskini Azaltmaya Yardımcı Olabilir

Kanser, kontrolsüz hücre büyümesi ile karakterize kronik bir hastalıktır.

Progresyonu genellikle oksidatif stres ve kronik inflamasyon ile bağlantılıdır. Birçok çalışma, ananas ve bileşiklerinin kanser riskini azaltabileceğini göstermiştir. Bunun nedeni ananasın oksidatif stresi en aza indirebilmesi ve inflamasyonu azaltabilmesidir.

Bu bileşiklerden biri, bromelain adı verilen sindirim enzimleri grubudur. Test tüpü çalışmaları, bromelainin kanserle savaşmaya da yardımcı olabileceğini göstermiştir. Örneğin, iki farklı test tüpü çalışması bromelainin meme kanseri hücrelerinin büyümesini baskıladığını ve hücre ölümünü uyardığını göstermiştir (2).

5. Ananas Bağışıklığı Artırabilir ve İltihabı Azaltabilir

ananas-bagisiklik

Ananas, yüzyıllardır geleneksel tıbbın bir parçası olmuştur. Ananas bağışıklığı artırabilen ve inflamasyonu baskılayan çok çeşitli vitamin, mineral ve bromelain gibi enzimler içerir.

Dokuz haftalık bir çalışmada, bağışıklıklarını artırıp arttırmadığını görmek için bazı çocuklara günlük 140 gram ananas, bazılarına 280 gram ananas verilmiş, bazılarına ise hiç ananas verilmemiştir. Ananas yiyen çocukların, hem viral hem de bakteriyel enfeksiyonlar açısından önemli ölçüde daha düşük bir risk altında olduğu görülmüştür.

Ayrıca, fazla ananas yiyen çocukların diğer iki gruba göre dört kat daha fazla hastalığa karşı savaşan beyaz kan hücrelerine (granülositler) sahip olduğu gözlenmiştir. Bu anti-inflamatuar özelliklerin bağışıklık sistemine de yardımcı olduğuna inanılmaktadır.

6. Ananas Artrit Belirtilerini Hafifletebilir

Artrit, yalnızca ABD’de 54 milyondan fazla yetişkini etkiler. Pek çok artrit türü vardır, ancak çoğu eklemlerde iltihaplanma şeklinde gerçekleşir.

Ananaslar, iltihap önleyici özelliklere sahip olan bromelain içerdiğinden, iltihaplı artrit hastaları için ağrı kesici etki gösterebilmektedir. Aslında, 1960’lı yılların başlarından itibaren yapılan araştırmalar, bromelainin, eklemlerin iltihabını içeren bir artrit türü olan romatoid artrit semptomlarını gidermek için kullanıldığını göstermektedir. Son zamanlarda yapılan birkaç çalışma, bromelainin artrit tedavisi için etkinliğini araştırmıştır. Osteoartrit hastalarında yapılan bir çalışmada, bromelain içeren bir sindirim enzimi takviyesi almanın, diklofenak gibi yaygın artrit ilaçları kadar etkili bir şekilde ağrıyı hafifletmeye yardımcı olduğu bulunmuştur.

7. Ananas Cerrahi Müdahale veya Yorucu Bir Egzersiz Sonrası İyileşmeyi Hızlandırabilir

Ananas yemek, bir ameliyat veya egzersiz sonrası iyileşme süresini kısaltabilir.

Bu büyük ölçüde bromelainin anti-inflamatuar özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Çeşitli çalışmalar, bromelainin ameliyattan sonra sıklıkla oluşan iltihabı, şişliği, morarmayı ve ağrıyı azaltabileceğini göstermiştir.

Örneğin yapılan bir çalışma, bir diş ameliyatından önce bromelain tüketenlerin ağrıyı önemli ölçüde azalttığını ve tüketmeyen insanlardan daha mutlu olduğunu göstermiştir. Aslında, yaygın anti-inflamatuar ilaçlar ile benzer miktarda bir rahatlama sağladığı görülmüştür.

Yorucu egzersiz kas dokusuna da zarar verebilir iltihaba neden olabilir. Etkilenen kaslar istenen kuvveti üretemez ve ağrı oluşur. Bromelain gibi proteazların, hasarlı kas dokusu etrafındaki iltihaplanmayı azaltarak egzersizin neden olduğu hasarın iyileşmesini hızlandırdığına inanılmaktadır.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz