Bir protein çeşidi olan kolajen, vücudun üçte birini kaplayan ve bu nedenle metabolizmanın pek çok önemli noktasında rol oynayan bir bileşendir. Kendi içinde pek çok farklı türe ayrılan ve her biri vücudun belli noktalarında yer alıp o bölgelerin işlevlerine katılan kolajen çeşitleri, genel olarak vücutta “yapıştırıcı” görevi gören bir çeşit birleştirici unsurdur.

Temel olarak tip 1, 2 ve 3 şeklinde üç farklı çeşidi bulunan kolajenlerin vücutta bulundukları noktaları şu şekilde açıklayabiliriz:

Tip 1 kolajen: Vücutta bulunan kolajen miktarının %90 gibi yüksek bir oranını ifade eden kolajen tipidir. Kemik, diş, kıkırdak, cilt ve bağ dokularında bulunan tip 1 kolajen; bu bölgelerin birbirleriyle sıkı sıkı bağanmasında etkilidir.

Tip 2 kolajen: Tip 1’e kıyasla daha gevşek bağlarla bağlı olan bu kolajen çeşidi, eklemlerde yoğunlaşan ve büyük oranda yumuşak kıkırdakları destekleyen bir bileşendir.

Tip 3 kolajen: Kaslarda, organlarda ve arterlerde yoğunlaşan tip 3 kolajen, genellikle tip 1 kolajen ile birlikte bulunur ve onu destekler (1).

Vücutta özellikle cilt ve kemik – kas dokularının iyileştirilmesinde etkili olan kolajenin vücuttaki üretimi belli bir yaştan sonra azalır. Bu nedenle dışarıdan vücuda takviye edilmesi hem gerekli hem de önemlidir. Bu desteği sağlamak için üretilen kolajen takviyesi çeşitleri, genellikle toz ve tablet olmak üzere iki farklı formda kullanıma sunulur. Bu iki form özelinde kullanabileceğiniz en iyi kolajen takviyesi çeşitlerini sizler için bu yazımızda sıraladık.

Toz Kolajen Ürünleri

Nature’s Supreme Beauty Collagen Powder

Vitamin ve minerallerle zenginleştirilmiş kompleks içeriğiyle dikkat çeken Nature’s Supreme Beauty Collagen Powder; her servisinde hyaluronik asit, C vitamini, koenzim Q10, biyotin, çinko, selenyum ve daha pek çok bileşeni aynı anda sağlamayı başaran bir kolajen takviyesidir. Servis başına hidrolize tip 1 ve tip 3 türlerinden oluşan 10 g’lık Solugel marka kolajen desteği sunan ürün, erik ve portakal aromaları sayesinde keyifli bir kullanım sunar.

Nature’s Supreme Collagen Peptides Powder

Saflık oranı yüksek bir içeriğe sahip olan Nature’s Supreme Collagen Peptides Powder, içeriğinin %91’i hidrolize tip 1&3 kolajen peptitlerinden oluşan bir kolajen takviyesidir. Servis başına otla beslenen sığır etinden elde edilmiş 10 g kaliteli kolajen sunan ürün, Arjantin menşeli Solugel marka ham madde içeriğine sahiptir. Şekersiz formülü sayesinde tüm diyetlerde kullanıma uygun olan Nature’s Supreme Collagen Peptides Powder, hızlı sindirilen toz formu sayesinde maksimum fayda sağlar.

One Up Multi Collagen

Tip 1, 2 ve 3 kolajen çeşitlerini aynı anda vücuda kazandıran özel bir formüle sahip olan One Up Multi Collagen, hyaluronik asit ve C vitamini ile desteklenmiş bir gıda takviyesidir. Her serviste her üç tipten de toplam 10 g kolajen desteği sağlayan ürün, kara mürver aromalı içeriği ile keyifli bir tüketim sunar.

Voonka Multi Collagen

Hidrolize formda tip 1, 2 ve 3 kolajenlerini içeren Voonka Multi Collagen, her ölçeğinde 9.960 gram kolajen desteği sağlayan bir üründür. C vitamini ilaveli formüle sahip olan ürün, vücudu kolajen ihtiyacını önemli oranda karşılayan kompleks takviyelerden biridir.

Kolajen Tablet Ürünleri

Nature’s Supreme Beauty Collagen

Doğal kaynaklardan elde edilmiş kolajen desteğine sahip olan Nature’s Supreme Beauty Collagen, her tablette 1000 mg hidrolize tip 1&3 kolajen peptitleri bulunduran bir gıda takviyesidir. Formülasyonu hyaluronik asit, çinko, C vitamini ve biyotin ile desteklenen ürün; kolay sindirilebilir tablet formu sayesinde yüksek biyoyararlanım sunar. Katkısız formülü herkes tarafından rahatlıkla tüketilebilir.

Solgar Hyaluronic Acid Complex

Tip 2 kolajen kaynaklı patentli Biocell kolajen içeren Solgar Hyaluronic Acid Complex; kondroitin, hyaluronik asit ve C vitamini içeren özel bir karışıma sahiptir. Her serviste 1200 mg kolajen desteği sunan ürün, herhangi bir katkı maddesi bulunmayan doğal içeriği sayesinde herkesin kullanımına uygun bir kolajen takviyesidir.

One Up Collagen Hyaluronic Acid  

One Up Collagen Hyaluronic Acid , tip 1 ve 3 kolajen kaynağı içeren, vitamin ve minerallerle zenginleştirilmiş bir kolajen takviyesidir. Hyaluronik asit ile birlikte çinko, C vitamini, bakır, biyotin ve selenyum ile desteklenen ürün formülü; her servisinde 1000 mg hidrolize kolajen sağlar. Tablet formu sayesinde rahatlıkla tüketilebilen ürün, düşük dalton değeri sayesinde vücut tarafından hızla emilir.

Dynavit Collagen Hyaluronic Acid

Tablet başına 750 mg kolajen sunan Dynavit Collagen Hyaluronic Acid, hyaluronik asit katkılı formüle sahip bir üründür. Aynı zamanda resveratrol ve nar çekirdeği ekstresi de bulunduran ürün, koruyucu içermeyen formülü ile güvenle kullanabilecek bir kolajen desteğidir.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz