Kolajenin cilde faydaları.

Son yıllarda yüz bakım ürünleri içerisinde en çok kullanılan malzemelerden bir tanesi hangisi? Kolajen diyenler doğru cevabı verdi!

Cilt bakımı konusunda oldukça değerli olduğu klinik çalışmalar sonucu anlaşılan kolajen, sadece genç, esnek ve kırışıksız bir cilde sahip olmanızı sağlamıyor ayrıca genel sağlık açısından da size birçok yarar sağlıyor. Birçok sivilce kremi ve maske içerisinde kolajen bulunuyor, el ve vücut losyonları kolajen ile güçlendiriliyor. Peki kolajen nedir? Cildinize ve vücudunuza kolajenin faydaları nelerdir? Gelin birlikte bakalım!

Kolajen Nedir?

Kolajen bir çeşit proteindir ve vücudunuzda da bol miktarda bulunur. Hatta vücudunuz kolajen üretebilmektedir.

Bazı yiyecekleri tüketerek vücudunuzda kolajen üretiminin artırılmasına yardımcı olabilirsiniz. Bu yiyecekler arasında; tavuk, yumurta beyazı, kırmızı meyveler, citrus dediğimiz portakal ve benzeri meyveler, sarımsak, lifli yeşil yapraklı sebzeler, fasulye çeşitleri, domates, kaju ve deniz ürünleri bulunmaktadır (1). Doğal beslenme yolu ile kolajen üretiminiz yetersiz kalıyorsa kolajen takviyesi yapabilmek için cilt doktorunuza da danışarak kolajen hapı alabilirsiniz.

Yıllardır yapılan bilimsel araştırmalar bize kolajen proteininin kemik dokularından cildin esnekliğine, saçların canlılığından kırkırdak dokularının üretimine kadar, vücuttaki birçok alanda faydalı olduğunu ve görev aldığını göstermiştir.

Kolajenin cilde faydaları.

Kozmetik sektörü de kolajenin deri hücreleri üzerindeki olumlu etkisinden dolayı son yıllarda bu besine daha fazla odaklanmaktadır. Kolajen desteği de supplement dünyasında yerini güçlendirmiştir.

Cilt bakım kremleri arasında kolajen içeren kremler en popüler ürünler olarak karşımıza çıkarken biz de sizin için bu faydalı bileşeni daha detaylı ele almak ve cilt bakımında kolajenin önemini sizlerle paylaşmak istedik.

Kolajenin Faydaları

İlk olarak kolajen proteini ve cilt ilişkisini inceleyelim, daha sonra da kısaca kolajenin genel faydalarına bakalım.

1. Kolajen Cilde İyi Gelir mi?

Eğer “kolajen cilde iyi gelir mi?” diye soruyorsanız cevabımız kocaman bir evet! Çünkü cildinizdeki hücreleri oluşturan temel proteinlerden bir tanesi kolajendir.

Kolajen, cildin güçlendirilmesinde rol alır, esneklik kazandırır ve nemlenmesine yardımcı olur. Yaşlandıkça vücudunuz daha az kolajen üreteceği için cildin daha çok kurumasına ve kırışıklıkların artmasına neden olur (2). Bunlar aynı zamanda kolajen eksikliği belirtileri olarak da sıralanabilir ve bazen genç ve yetişkinlerde de ortaya çıkabilir.

Birçok çalışma, kolajen takviyesi kullananlarda kırışıklık ve kuruluğun azaldığını, cildin yaşlanmasının bu yolla yavaşlatılabildiğini göstermektedir (3, 4).

Bir çalışmadaki sonuçlara göre, 8 hafta boyunca günde 2,5-5 gram kolajen takviyesi kullanan kadınlar, cilde kolajen takviyesi yapmayan kadınlara kıyasla daha az cilt kuruluğu yaşamış ve cilt esnekliğinde belirgin artış görmüşlerdir (5).

Kolajenin cilde faydaları.

Başka bir çalışmada ise 12 hafta boyunca günde 1 kolajen takviyesi ile karıştırılmış içecek tüketen kadınların cilt nem dengesinin (cilt hidrasyonu) arttığı ve takviye kullanmayan diğer kontrol grubuna kıyasla kırışıklık derinliklerinde azalma oluştuğu saptanmıştır (6).

Kolajen takviyelerinin kırışıklık azaltıcı etkileri, bu takviyelerin vücudunuzu kendi kendine kolajen üretebilmesi için uyarması ile ortaya çıkmaktadır.

Kolajen takviyelerinin düzenli kullanımı, vücudun diğer protein çeşitlerini de üretmesine yardımcı olabilir. Bu durum cildin yapısına destek olabilmektedir. Cildin esnekliğinde artış, nem dengesi ve yeni hücrelerin oluşmasında yardımcı etkilerin oluştuğunu gözlemleyen bilimsel çalışmalar, kolajenin sivilce ve diğer cilt problemlerine de destek verebileceğini düşündürmektedir. Yine de şuan için bilimsel araştırmalar bu konuda yeterli değildir.

Piyasada bulunan, cilt sağlığınızı desteklerken eklemlerinin güçlenmesine destek olabilecek kolajen içeren takviyeleri incelemek ve satın almak için linke tıklayabilirsiniz.

Haydi, kolajenin diğer faydalarına bakalım!

2. Eklem Sağlığını Destekler

Özellikle yaş ile beraber gelen sağlık problemlerinin biri eklem dokularının zarar görmesidir. Eklemler güçsüzleşebilir, kıkırdak doku azalabilir. 2009 yılında yapılmış bir araştırma, kolajenin osteoartrit belirtileri üzerinde olumlu etkiler yaratabildiğini göstermiştir (7).

3. Selülit Oluşumunu Azaltabilir

Kolajenin cilde faydaları.

Selülit kadınların en büyük sorunlarından bir tanesidir. Selülit, cilt üzerinde dalgalı bir şekilde biriken yağ tabakasıdır. 2015 yılında yapılmış bir çalışmada, 6 ay boyunca kolajen takviyesi kullanan kadınların selülitlerinde önemli derecede bir farklılık gözlenmiş ve dalgalı görünüm azalmıştır (8).

4. Kas Gelişimine Destek Olabilir

Kasların yapısına katılan temel proteinlerden bir tanesi kolajendir. Kolajen ayrıca içerisinde kreatin üretimine destek çıkan glisin amino asidini bulundurur. Bu durum kas artışına yardımcı olabilir.

5. Sindirim Sistemine Destek Olabilir

2003 yılında yapılmış inflamatuar bağırsak hastalığına sahip 170 kişinin katıldığı araştırmada, serum kolajen seviyelerinin bu hastalarda daha düşük olma ihtimalinin olduğuna dair bulgular saptanmıştır (9).

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz