doğal bit temizleme

Anaokulu ya da ilkokula giden bir çocuğunuz mu var? Peki en sık karşılaştığınız problemlerden biri nedir? Bit mi? Özellikle okul çağındaki çocukların sıkça yaşadığı bit problemi medikal bir sorun sayılmasa da geçmek bilmeyen kaşıntılar ile çocuklara zorluklar yaşatabilir.

Bir yetişkin olarak da bit problemi ile karşılaşabilirsiniz. Saç derinizi kaşıdıkça cildinizi git gide tahriş edebilirsiniz.

Bit nasıl temizlenir?

Bit temizleme hiç de basit ve hızla tamamlanabilen bir süreç değildir. Ne yazık ki bitler oldukça inatçıdır ve sizin onlardan daha inatçı olmanız gerekir. Bugün “Evde bit nasıl temizlenir, ilaç ve kimyasal kullanmadan bit temizleme nasıl yapılır?” sizlerle bu soruyu cevaplayacağız.

Bit Nedir?

Latince adı Pediculus humanus capitis olan saç biti, ilk bakışta fark edilemeyecek ya da önemsenemeyecek kadar küçük ama gözle görülebilen, saçta yaşayan, kafa derisindeki kanı emerek hayatına devam eden bir parazittir.

Bit nasıl temizlenir?

Bit ile ilgili en önemli ve bir o kadar da ironik sorun, bitin temiz saçlarda yaşamaya daha yatkın olmasıdır. Yani kirli saçlarda bit olma ihtimali temiz saçlara oranla çok daha azdır. Tabii bu bilgi sizin düzenli duş almanıza engel olmamalı!

Sarı, beyaz, açık kahverengi gövdeli saç biti medikal bir problem yaratmaz. Oldukça hızlı yayılırlar. Sirke adı verilen bit yumurtaları saç derisinde 8-9 gün içerisinde gelişip çatlayabilir ve yeni bitler doğabilir. Bu yeni bitler 9-12 gün içerisinde yetişkin bitlere dönüşür (1). Bu nedenle temizlemesi ve tamamen kurtulması zor bir parazittir.

Bit Nasıl Temizlenir?

Bit ilacı olarak eczanelerde satılan bazı kimyasallar içeren reçetesiz bit şampuanları bulunmaktadır. Ancak eğer kimyasal kullanmadan bit temizlemek istiyorsanız biraz daha uzun sürede tedavi sağlayabilecek evde yapabileceğiniz bit temizleyici yağlar da bulunmaktadır.

Evde Bit Temizlemek İçin 3 Tarif:

Aşağıdaki 3 karışım evde bit temizlemek için uygulayabileceğiniz doğal karışımlardır (2):

1. Çay Ağacı ve Lavanta Yağı ile Bit Temizleme

Bit nasıl temizlenir?

Çay ağacı ve lavanta yağını aklınıza gelebilecek kokusunu sevdiğiniz herhangi bir bitkisel yağ ile karıştırarak bit problemini aşabilirsiniz.

BioMed Central Dermatology dergisinde yayımlanan bir yazı haftada 3 kez düzenli uygulayacağınız bu karışımın bitleri %97 oranında azaltabileceğini göstermiştir. Hindistan cevizi yağının da bu temizleme işlemi sırasında etkili olabileceği söylenmektedir (3).

Uygulanışı:

 • 15 damla çay ağacı yağını ve 5 damla lavanta yağını 60 gr bitki yağı ile karıştırın. (hindistan cevizi ya da jojoba yağı olabilir)
 • Yüze ve göze bulaştırmadan saç derisine bu yağı yayın.
 • İyice yağladığınız saçınıza bir banyo bonesi takın ve etrafını havlu ile tamamen kapatıp 1 saat boyunca bekleyin.
 • Süre dolunca sirke temizleme tarağı ile tüm saçınızı tarayın, bit ve sirkeleri çıkarın.
 • Tüm yağı temizlemek için saçlarınızı şampuanla yıkayın. Şampuanınıza da 8-10 damla ay ağacı yağı katabilirsiniz.

Eğer saçınızda şikayet ettiğiniz problemlerden biri de saç dökülmesi ise “Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?” yazımızı okuyabilirsiniz.

2. Çay Ağacı Yağı ve Elma Sirkesi ile Bit Temizleme

Elma sirkesi sadece sirkeleri saçtan ayırmakla kalmıyor saç derisine de iyi geliyor.

Uygulanışı:

 • Bir bardak normal su ile 2 yemek kaşığı elma sirkesini karıştırın. İçerisine birkaç damla çay ağacı yağı ekleyin ve bir sprey şişeye döküp karışımı iyice çalkalayın.
 • Saçlarınızın tamamı ıslanacak kadar spreyi sıkıp saç derinize de masaj yaparak iyice yedirin.
 • Saçınızı kapatmadan 1 saat boyunca bu şekilde bekleyin.
 • Saçınızı çay ağacı özü içeren şampuan ile yıkayın ve iyice durulayın.
 • Sirke temizleme tarağı ile saçlarınızı temizleyin.

Sirkenin saç ve cilt bakımından, leke temizliğine kadar birçok farklı alanda kullanımı vardır. “Sirke ile İlgili Duyanları Hayrete Düşürecek Pratik Bilgiler” yazımızı okuyarak sirke ile ilgili daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

3. Nim Yağı

Bit nasıl temizlenir?

2007’nin Ocak ayında Mısırlı araştırmacılar saç biti konusunda önemli sonuçlar yakalayan bir klinik araştırma yayınladılar (4).

Saç bitine sahip çocuklar nim yağı kullanılarak tedavi edildiler. Çalışma 20-30 ml nim yağı şampuanı ile saçın 10 dakika bekletilmesinin bit problemine karşı oldukça etkili olduğunu göstermiştir. Herhangi bir yan etki, irritasyon ya da sorun gözlemlenmemiştir.

Bit temizlemek için nim şampuanı yapımı ve kullanımı:

 • Her 30 ml şampuan içerisine 8-10 damla nim yağı katın.
 • Saçınızı şampuanlamadan önce iyice ıslatın ve yıkayın.
 • Islak saçınızın tamamına nim şampuanızı sürün.
 • Saçınızı 20 dakika bekletin daha sonra bit tarağı ile saçlarınızı temizleyin.

Burada eklememiz gereken önemli bir konu var. Nim yağı kokusu çoğu kişi tarafından çok sevilmemektedir. Bu nedenle dozunu arttırmanız kokudan rahatsız olmanıza sebep olabilir.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz