Dünyada pek çok insan ellerinde, dirseklerinde, omuzlarında ve vücudunun başka birçok yerinde kronik eklem ağrılarıyla mücadele etmektedir. Bu gibi durumlara genellikle halk arasında kireçlenme olarak bilinen osteortrit gibi rahatsızlıklar sebep olur.

Bu rahatsızlıktan etkilenen binlerce kişi olduğu düşünüldüğünde eklem ağrılarını tedavi ettiği iddia edilen düzilerce takviye olması çok normal karşılanabilir. Ancak önemli olan eklem ağrılarını tedavi ettiğine inanılan bu takviyelerden hangisinin gerçekten işe yaradığını bilmektir. Tüm bu belirsizler doğrultusunda biz de bu yazımızda eklem ağrılarına iyi gelen takviyeleri sizler için inceledik.

Glukozamin

Glukozamin, kemiklerin birbirine sürtünmesini engelleyen, ağrıya ve iltihaplanmaya neden olan kıkırdağın doğal bir bileşenidir. Ayrıca artritte meydana gelebilecek kıkırdak bozulmasını önlemeye yardımcı olabilir.

Eklem ağrısını tedavi etmeyi amaçlayan birçok takviye, osteoartrit için kullanılan birçok takviye gibi içeriğinde glukozamin barındırır.

İnsanlar yaşlandıkça doğal glukozamin seviyeleri düşer. Glukozamin takviyeleri ise eklemlerdeki kıkırdağın sağlıklı kalmasına yardımcı olur ve iltihap önleyici etkiye sahip olabilir. Uzun bir süre alındığında glukozamin sülfat tüketimi ayrıca osteoartritin ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olabilir.(1)

Omega-3 Yağ Asitleri

Balık yağında ve diğer yiyeceklerde bulunan Omega-3 yağ asitleri, vücutta oluşabilecek iltihabı kontrol etmeye yardımcı olan kimyasallar üretilmesine yardımcı olur. Bu sebeple omega-3 takviyeleri romatoid artrit rahatsızlığıyla mücadele eden kişilerde iltihaplanmanın neden olduğu sertliği hafifletmeye yardımcı olur.

Balık yağı, antienflamatuvar etkileri olan omega-3 yağ asitleri dokosaheksaenoik asit ve eikosapentaenoik asit açısından zengindir. Yapılan bazı araştırmalarda tüketilen balık yağı takviyelerinin romatoid artritli kişilerde eklem ağrısı gibi semptomları azalttığı gözlemlenmiştir. (2)

D Vitamini

Yeterince D vitamini almazsanız kemikleriniz yumuşak ve kırılgan hale gelebilir. D vitamini eksikliği, kemiklerinizde meydana gelebilecek kırılma, deformite gibi problemlerin riskini artırabilir.

Romatoid artrit, iltahaplı bir romatizma türüdür ve dünya genelinde bu rahatsızlıkla mücadele eden birçok kişi bulunmaktadır. Romatoid artrit hastaları için D vitamini takviyeleri kullanmak son derece faydaları olabilir. Romatoid artrit bir otoimmün bozukluktur ve D vitamini bağışıklık sisteminde büyük bir rol oynar. Romatoid artritli kişilerde ayrıca yüksek düzeyde iltihaplanma durumu yaşanır ve D vitamini bu durumun düzeltilmesine yardımcı olur. (3)

Yalnızca ekrem ağrısı yaşayan kişilerin değil diğer herkesin D vitaminine ihtiyacı vardır. D vitamini vücudunuzun kalsiyumu emmesine yardımcı olur ve ayrıca kemiklerinizin düzgün bir şekilde büyümesine ve güçlü kalmasını destekler.

Romatoid artrit rahatsızlığıyla mücadele ediyorsanız, D vitamini seviyenizi düzenli olarak kontrol ettirmeli ve herhangi bir beslenme eksikliğini düzeltmek için adımlar atmalısınız.

Zerdeçal

Zerdeçal, osteoartritin ve daha birçok rahatsızlıklığın neden olduğu eklem ağrılarını tedavi etmek için kullanılan en popüler takviyelerden biridir. Zerdeçalda bulunan curcumin adı verilen kimyasal bir bileşik vücutta Ağrı giderici etkiler meydana getirmektedir ve anti-inflamatuar etkilere sahiptir (4).

Ancak zerdeçal takviyelerinin yüksek dozda tüketilmesi vücutta kan incelmesine sebep olabilir. Bu nedenle kan sulandırıcı herhangi bir ilaç kullanıyorsanız dikkatli olmalı ve doktoruna danışmayı ihmal etmemelisiniz.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz