Okulların açılmasıyla birlikte, çocukların Coronavirus’ten korunması için bağışıklık sistemini güçlendirmek çok daha önemli bir konu halini aldı. Bağışıklık sisteminin zayıf olması, sadece Covid-19 değil, tüm hastalıklara davetiye çıkarabiliyor. Özellikle okul çağındaki çocuklar sınıf ortamında zaman geçirdiği için birbirlerinden enfeksiyon kapma riskleri artıyor ve hastalıklara çok daha kolay yakalanabiliyor.

Bağışıklık sistemini güçlü tutmak için aslında yapılması gereken en önemli şey dengeli, sağlıklı beslenmek ve düzenli uyumak. Buna ek olarak, güçlü bir bağışıklık sistemi için çocukların günde en az bir saat açık havada olmasına, hareket etmelerine de özen gösterilmesi gerekiyor. Son olarak çocukların ihtiyaçlarına yönelik, doğru vitaminleri kullanmaları da bağışıklık sistemi için oldukça önemli.

Çocuk Gelişiminde Düzenli Uyku

Uyku düzeni, hem büyüme hem de bağışıklığın güçlenmesi adına en önemli alışkanlıktır. Düzenli ve yeterli uykunun bağışıklığı güçlendirdiği, uzmanlarca konuşulan ve araştırılan konuların başında gelir. Çocukların yaşları ilerledikçe uyku saatleri azalma gösterir. Bu sebeple bir yetişkinle bir çocuğun uyuması gereken saat arasında fark bulunur. Bebeklerde ihtiyaç duyulan uyku ise hem yetişkinlere hem de çocuklara göre çok daha uzun saatlerdir. Çocuğunuzun bağışıklık sisteminin güçlenmesi için en az 8 saatlik uykusunu alması, okula dönüş günlerinde en çok dikkat edilmesi gereken konuların başında gelir. (1)

Renkli ve Dengeli Beslenme

Çocukların bağışıklık sistemi için en çok dikkat edilmesi gereken konu dengeli ve düzenli beslenme. Sağlıklı bir bünye için çocukların düzenli su tüketimine ve her rengin beslenmesinde yer almasına dikkat etmek gerekiyor. Sarı, kırmızı, yeşil renklerde sebze ve meyve, et, süt, yumurta ve balık gibi doğal besinlerin haftalık olarak çocukların beslenme rutinlerinde yer alması bağışıklığın güçlendirilmesi için oldukça önemli.

Güçlü bir bağışıklık sistemi için çocuklarda sabah kahvaltısında yumurta olmazsa olmazdır. A vitamini açısından en zengin besinlerden biri yumurtadır. Kahvaltıda yumurta kadar peynir ve türleri de önemlidir. Ayrıca ceviz, fındık gibi kuruyemişler, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve haftaya yayılan mevsime uygun sebze tüketimine dikkat edilmelidir. Sarı, yeşil ve kırmızı renkli sebzeler, sadece çocuklar için değil, yetişkinler için de olmazsa olmazdır.

Havuç, bezelye, portakal, sarımsak ve çilek gibi yiyecekler C vitamini ve karotenoid açısından önemli yiyeceklerdir. C vitamininin antioksidan etkilerine sahip olduğu bilinmektedir ve bu sayede C vitamini hücrelerdeki hasaları engelleyebilir, immün sistemini güçlendirebilir. Covid-19 için de en çok takviye edilmesi gereken vitaminlerin başında gelir. (2)

Mevsimine uygun balık türleri düzenli olarak tüketilmelidir. Balık sahip olduğu Omega-3 dolayısıyla haftalık olarak tüketilmelidir. Gün içinde çocuklarınıza yedireceğiniz mevsimine uygun meyveler de çeşitli vitamin, mineral ve antioksidan alımını sağlayacaktır.

Bağışıklık Güçlendirici Vitaminler

Çocukların rutin muayenelerinin pandemi döneminde kesinlikle aksatılmaması gerekiyor. Birçok çocukta demir eksikliği veya bazı vitamin-mineral eksikliği olabiliyor. Tüm bunlar, tahlil ve tetkiklerde ortaya çıkıyor. Doktor tavsiyesiyle vücutta bu eksiklikleri karşılayan vitamin ve mineralleri takviye almak oldukça önemli.

Çocukların gelişme çağında ihtiyacı olan en önemli vitaminler Omega-3, C ve D vitamini, Çinko ve A vitaminidir. (3) Ekinezya, kara mürver, zencefil ve kekik gibi bitkiler de hastalıklarla savaşma açısından oldukça önemlidir. Çocuğunuz her hafta düzenli olarak balık tüketiyorsa, Omega-3 bakımından yeterli vitamini vücuduna sağlıyordur. Ancak her hafta balık yemeyen çocukların Omega-3 takviyesi alması çok önemlidir.

Multivitaminlerin çocuklar için kullanımını ve faydalarını daha önce yayınladığımız “Çocuklar İçin Multivitamin Kullanımı ve Faydaları” başlıklı yazımızdan inceleyebilrisiniz. D ve C vitaminleri ile Çinko’nun tüm hastalıklar için bağışıklık sistemindeki varlığı her zaman önemlidir; ancak 2 yıldır içinde olduğumuz pandemi sürecinde, uzmanların en çok vücudu desteklediği vitamin ve minerallerin başında yer alıyorlar.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz