adet donemi sancıları

Yazar: Tuğba Atalay

Kadınlar adet sancısı ile geçen regl dönemlerini genelde ağrı kesiciler, sıcak su torbaları ve sağa sola saçılmış çikolata paketleri ile geçirmeyi tercih eder. Adet öncesi PMS dönemi (Pre-Menstrual Syndrome) ortaya çıkan olumsuz etkilerden olan sancı, gerginlik, ödem, duygusal ve hormonal değişimleri egzersiz yaparak ve dengeli beslenerek en aza indirebilirsiniz. Egzersiz yaparak hem spor rutininizi bozmamış olursunuz hem de ağrı kesicilere ihtiyacınız kalmaz. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Nadir Comart, kadınların regl döneminde hafif sporlar yapmasının yaşanan krampları hafiflettiğini belirtmektedir.

Egzersizlere Başlamadan Önce Enerji Depolamalısınız!

regl sancısına son verin

Dr. Christopher Holligsworth, kadınların adet döneminde yaşadıkları fizyolojik değişimlerin yorgunluk ve bitkinlik hissine neden olabileceğini açıklamıştır. Peki, adet döneminde enerjimiz yokken nasıl egzersiz yapacağız? Enerji toplamak için yine sağlıklı ve doğal besinleri tercih edeceğiz. Sadece birkaç malzeme ile evde pratik smoothieler hazırlayıp hem adet döneminde oluşan ödemi atmayı sağlayabiliriz hem de vitamin deposu olan bu içeceklerle kendimizi daha enerji dolu hissederiz. İşte evde kolayca hazırlayabileceğiniz 2 harika tarif!

1. Performans Yükselten Pancarlı Smoothie

smoothie

Malzemeler

 • 3 adet havuç
 • 1 adet pancar
 • 1 adet elma
 • 2 sap kereviz
 • Yarım salatalık
 • Yarım bardak su (100 ml)

Yapılışı: İyice yıkanmış malzemeleri büyük parçalara bölüp miksere atın ve homojen bir kıvam alana kadar karıştırın. Taze olarak tüketmeniz tavsiye edilmektedir.

2. Ödem Attıran Ispanaklı Smoothie

regl ağrısı geçiren besinler

Malzemeler

 • Yarım ananas
 • Yarım muz
 • 1 adet yeşil elma
 • 1 demet ıspanak
 • 1 su bardağı su

Yapılışı: İyice yıkanmış malzemeleri mikserde ezdikten sonra üzerine su ekleyip homojen kıvam alana kadar ezmeye devam edin ve smoothieniz artık hazır. Afiyet olsun.

Regl Döneminde Egzersiz Seçimi Nasıl Olmalıdır?

adet sancısına çözüm

Eğer “Adet sancısına ne iyi gelir?” diye düşünüyorsanız adet döneminde çok yüksek tempo ve çok yüksek ağırlıklarla çalışılan egzersizlerden kaçınmalısınız. Egzersiz seçimleri gerginliği azaltacak ve menstrual döngünüzü rahatlatacak egzersizler olmalıdır. Dr. John Thoppil’e göre ise egzersiz seçerken sizi en iyi hissettiren egzersizin doğru egzersiz olması büyük önem taşıyor.

1. Yürüyüş Yapmak

Özellikle adet döneminin ilk günleri vücuttaki basıncı çok fazla artıracak egzersizlerden uzak durulmalı. “Regl ağrısına ne iyi gelir?” diye araştırıyorsanız cevap çok basit. Açık havada hafif tempoda yürüyüş yapmak kan hücrelerinde hareketliliği sağlar, kan akışı ve beraberindeki oksijen yükselmesi ile ağrılarda hissedilir derecede azalma yaşandığı görülmüştür. Olympic & Collegiate Performans Uzmanı, yürüyüş gibi hafif seviye egzersizlerin mutluluk hormonu olarak da bilinen endorfin hormonunu yükseltmesinden ötürü doğal bir ağrı kesici etki oluşturduğunu ve kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olduğunu ifade etmiştir.

2. Yoga Yapmak

adet sancılarına son

Regl ağrısına ne iyi gelir?” sorusunun bir diğer yanıtı ise şüphesiz ki yogadır. Adetin son günlerine doğru hafif ağırlıklı bileşik egzersizler tercih edilebilir. Yoga veya pilates gibi egzersizler, vücutta kan ve oksijen dolaşımını artırırken sinir sistemini sakinleştirir.  Nefes alma ve rahatlama teknikleri üzerine odaklı yoga ayrıca adet dönemi esnasında oluşan psikolojik gerginliği de azaltmaya yardımcı olur. Özellikle karın ve rahim bölgesini hedefleyen “Sfenk” veya “Child pose” ile sancılarınızın yüksek oranda azalmasını sağlayabilirsiniz. Evde sadece bir mat ve sakinleştirici bir hafif müzik eşliğinde rahatlayabilirsiniz.

3. Aerobik Yapmak

Adet takvimi doğrultusunda egzersizlerinizi farklılaştırmanız bu dönemde yaşadığınız stresi ve ağrıları azaltabilmektedir. Adet sonrası toparlanma döneminde vücuttaki sıvı tutumunu ve ödemi atmak için biraz daha yüksek tempo egzersizler tercih edilebilir. Örneğin; HIT, kardiyo veya aerobik egzersizler bu egzersizlerdendir. Evde de kolayca yapabileceğiniz aerobik egzersizler ile metabolizmanızı canlandırabilir ve ödem atabilirsiniz. Aerobik egzersizler ile nefes alma kapasitesi yükseleceğinden daha çok karbondioksit atılımı olur, ayrıca adet dönemi oluşabilecek sindirim sistemi sorunlarının da önüne geçebilirsiniz. Evde ekipmanları olmayanlar bir minder yardımı ile veya kendi vücut ağırlığını kullanarak kolayca egzersiz yapabilir.

tugba

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz