Hareketlenmek ve egzersiz yapmak için zihinsel veya fiziksel enerjiye sahip olmadığınızı düşünüyorsanız, kendinizle barışın. Sadece enerji seviyenizi bulupona göre egzersizleri tercih etmeni gerekir. Yapmadığınız veya yapamayacağınız şeyleri düşünüp kendinizi bunaltmayın, bunun yerine neler yapabileceğinize odaklanın. Mesela sabah egzersizi yapamayacak kadar uykucu ve üşengeç olabilirsiniz; ancak sabah spor yapmak için yataktan çıkmak zorunda değilsiniz!

Kolay egzersiz hareketlerinden başlayabileceğinizi hissettiğinizde, yavaş yavaş yatağınızda harekete geçebilir ve sabah sporu yapabilirsiniz. Başlangıçta yatakta egzersiz bile zor gelebilir. Fakat, zamanla alışkanlık haline gelecek ve dört gözle yapmayı beklediğiniz bir şey olarak hayatınızın bir parçası olacak.

Hareket etmeye başladığınızda, vücudunuz kan pompalayacak, kendinizi daha zinde hissedeceksiniz ve tüm gününüz bu enerjinin ışığıyla parlayacak. Yatağınızdan çıkmadan yapabileceğiniz bu 15 egzersizle güne çok daha hazır başlayabilirsiniz

1.Ankle Circles

Sırt üstü yatarken bacaklarınızı uzatın. Ayak parmağınızı saat yönünün tersine “O” şeklinde hareket ettirerek olabildiğince büyük bir daire oluşturun. 20 saniye boyunca daire çizmeye devam edin, ardından daireleri diğer yöne doğru hareket çevirin. Ayakları değiştirin ve hareketi tekrarlayın.

Bu daireler “egzersiz” gibi görünmeyebilir, ama sabah esneme hareketlerinin vazgeçilmesidir. Tüm gece hareketsiz durduğumuz için eklemleri sertleşmeye başlar, bu da ağrı ve rahatsızlanmalara neden olabilir. Bu daire egzersizlerini her gün yaparak eklemlerinizi sağlıklı tutabilirsiniz

2. Knee Circles

Dizlerinizi yaklaşık 90 derecelik bir açıyla bükün. Diz kapaklarınız tavana bakacak şekilde dursun ve dizlerinizle daireler çizin. İstikrar için avuç içlerinizi dizlerinize yerleştirin ve saat yönünün tersine ve sonra saat yönüne doğru hareket ettirmeye devam edin. Her yönde 20 saniye boyunca harekete devam edin.

3.Arm Circles

Kollarınızı yanlara doğru uzatın ve işaret parmaklarınızla daireler çizin. İyi hissettiğiniz ve rahat olduğunuz noktayı bulmaya çalışarak büyük veya küçük daireler çizin. 20 saniye boyunca her bir yönde hareketi tekrarlayın. İçe ve dışa doğru daireler çizdiğinizden emin olun.

4.Shoulder Circles

Yüz üstü yatın. Omuzlarınızı kulaklarınıza doğru kaldırarak sıkıştırın. Daha sonra sadece omuzlarınızı kullanarak daireler çizin. Beş veya altı daire yeterli. Beş veya altı tekrarı hem saat yönünde hem de saat yönünün tersinde yapın

5.Alphabet Arms and Legs

Bu egzersiz göründüğünden daha zordur. Bacaklarınızı tamamen uzatın. Onları hafifçe kaldırın ve alfabenin harflerini ayak parmaklarınızla çizmeye çalışın. Bacaklarınızı dinlendirin ve bu sefer kollarınızı yanlara doğru açarak aynı şeyi yapın. Sandığınızdan daha zor olduğunu göreceksiniz. Bu, motor becerileriniz, daha küçük kaslarınız, hareketliliğiniz ve elbette konsantrasyonunuz için harika bir harekettir.

6.Supine Leg Marches

Kollarını yanınızda tutun. Ayaklarınızın üzerine basarak dizlerinizi bükün. Kalçanızı sıkın ve kalçanızı yukarı kaldırın, rahat hissettiğiniz noktaya kadar yükselin. Sonra havada yürümeye başlayacaksınız. İki dizinizi de göğsünüze çekin. Ardından bir sağ bir sol bacağı öne iterek hayalı adımlar atın. Dilerseniz kolları harekete ekleyebilirsiniz.

7.Superman

Etrafınız en sevdiğiniz battaniyelerle çevrili haldeyken yapabileceğiniz müthiş bir egzersiz. Kollarınızı gövdenizin yanına koyarak, yatağa paralel olacak şekilde yüzüstü yatın. Kalçanızı ve quad kaslarınızı sıkarak kollarınızı ve bacaklarınızı aynı anda yukarı kaldırın. Böylece uçuyormuş gibi görüneceksiniz! Yavaşça aşağı inin, sonra hareketi tekrarlayın. 15 ile 20 tekrar olacak şekilde hareketi tamamlamayı deneyin. Bu, karın kaslarınızı hafifçe gerecek ve belinizi güçlendirecektir.

8.Happy Baby Pose

Yoganın da favori pozlarından olan bu egzersiz için sırt üstü yatarken ayaklarınızı tavana doğru kaldırın. Ayaklarınızı serçe parmak tarafından, dıştan tutun. Ayakları havada, mutlu bir şekilde yatan bir bebek gibi gözükmeniz gerek. Eğer ayaklarınıza uzanamıyorsanız, bilekten de tutabilirsiniz.

Ayaklarınızı tutarken bacaklarınızı tavana doğru düzleştirmeyi deneyin. İstediğiniz kadar bu noktada rahatlamaya çalışın veya 10 uzun tekrar yaparak hareketi tamamlayın. Nefesinizi kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

9.Thread-the-Needle Hip Stretch

Sırt üstü yatın sağ bacağınızı göğsünüze kadar çekin. Bacağınızı bükülü tutarak elinizin yardımıyla bükülü bacağı sola doğru çevirin. Hareketi diğer bacak için de tekrarlayın.

Bacağınızı 15 ile 30 saniye boyunca vücudunuza yakın tutun. Her iki taraf içinde eşit uygulandığından emin olun.

10.Crossover Chest and Arm Stretch

Yatağınızın kenarına doğru giderek oturun. Bacaklarınızı aşağı sallandırın ve kollarınızı yanlara doğru uzatarak ve derin bir nefes verin. Sol kolunuzla düz tuttuğunuz sağ kolu kendinize doğru çekin. Nefes alın ve beş veya altı nefes daha bu şekilde durun. Daha sonra diğer kola geçin.

İşte, yatağınızı terk etmek zorunda kalmadan oldukça verimli bir egzersiz yaptınız bile. Artık yatağınızdan ayrılmak için kendinizi daha iyi ve daha motive hissedeceksiniz.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz