yesil-cay

Yeşil çay, potansiyel sağlık yararları olan olağanüstü bir içecektir. Ancak yeşil çay yapmanın temel teknikleri hakkında tam olarak bilginiz yoksa, yeşil çayınızı yudumlarken çimenli ya da acı bir tat almanız kaçınılmazdır. Fakat bu konuda endişelenmenize pek gerek yok, çünkü doğru yöntemlerle mükemmel bir fincan yeşil çay yapmak oldukça kolaydır.

Yeşil Çay Nasıl Yapılır?

yesil-cay-yapraklari

Yeşil çay içerken acı bir tat olmaması için 5 dakikadan daha uzun süre demlenmemelidir. Her ne kadar yeşil çay demleme süresi ve sıcaklığı kişiye göre farklılık gösterse de özellikle kaliteli çayların demlenme süresi daha kısadır ve bunlar birden çok kez demlenebilir. Genel olarak tavsiye edilen demlenme süresi aralığı ise 2 ila 5 dakikadır. Eğer yeşil çaydan maksimum fayda elde etmek istiyorsanız daha fazla yeşil çay yaprağı demlemeniz gerekmektedir. Yeşil çayın içerisinde kafein bulunduğunu unutmayın. Bu doğrultuda çok geç saatlerde yeşil çay demlemek ve tüketmek uykunuzu bir nebze olsun kaçırabilir ve bu durum da yeşil çay zararları dendiğinde akla gelen ilk ve tek maddedir. Kaç bardak yeşil çay elde etmek istiyorsanız her bir bardak için bir çay kaşığı kullanmanız yeterli olacaktır. Ayrıca musluk suyu ya da daha önce kaynatılmış bir su kullanmamaya özen gösterin. Paketin üzerinde belirtilen miktara uymaya çalışın. Burada önemli olan noktalardan biri de yeşil çayı asla kaynayan bir suyla demlememelisiniz. Yumuşak içim için 1-2 dakika, daha sert içim için 3 dakika ve fazlası en ideal sürelerdir.

yesil-cay-demleme

Yeşil çayın tadına içtikçe alışıldığını ve fazlasıyla sağlıklı olduğunu unutmayın. İşte adım adım en pratik yeşil çay yapımı:

  • Yeşil çay yaparken öncelikle suyu kaynatın.
  • Su kaynadıktan sonra ocağın altını söndürün ve 5-6 dakika kadar bekleyin.
  • Sonrasında suya yeşil çayı ilave edin ve dilediğiniz süre boyunca -genellikle 2-3 dakika idealdir- çayı demleyin.
  • Sonrasında süzün ve çayı ılık bir şekilde tüketin.
  • Bekletilmiş ve uzun süre öncesinden kalmış olan çayları içmeyin. Bu size yarardan çok zarar verecektir.

Yeşil Çay Zayıflatır Mı?

yesil-cay-hazirlama

Yeşil çay sıklıkla zayıflama çayı olarak da nitelendirilmektedir Yeşil çay nasıl zayıflatır ya da yeşil çay neden zayıflatır gibi sorular ise yeşil çay tüketen kişiler tarafından özellikle merak edilmektedir. Birçok çalışma, yeşil çayın yağ yakımını artırabileceğini ve kilo vermenize yardımcı olabileceğini göstermiştir. Peki mükemmel faydaları olan bu içecek kilo vermeye nasıl yardımcı olur?

“Yeşil Çay ve Kafein ile Antrenmandan Alacağınız Verimi Artırın” adlı yazımıza göz atmayı ihmal etmeyin!

Yeşil Çay Yağ Yakımına Yardımcı Olabilecek Maddeler İçerir

Yeşil çay, sadece sıcak ve aromalı bir sıvı değildir. Çay yapraklarındaki biyoaktif maddeler suda çözülür ve yeşil çaya son halini verir.  Bir fincan yeşil çay içtiğinizde, güçlü biyolojik etkilere sahip çok miktarda faydalı madde alırsınız. Bunların en bilinenlerinden biri kafeindir. Bir fincan yeşil çay, bir fincan kahveden (100-200 mg) çok daha az kafein (24-40 mg) içerir, ancak yine de bir etki oluşturması için bu miktar yeterlidir. Kafein, yağ yakımına yardımcı olduğu ve çeşitli çalışmalarda egzersiz performansını geliştirdiği bilinen bir uyarıcıdır.

Fakat yeşil çayın ön plana çıkan asıl özelliği ise kateşin adı verilen güçlü antioksidanlar ile yüklü olmasıdır. Bunların en önemlisi, metabolizmayı hızlandıran EGCG (Epigallocatechin gallate)’ dir (1).

Tüm bu faydaların, hem yeşil çayı içecek olarak tüketmekten hem de takviye olarak yeşil çay ekstraktından elde edilebileceğini unutmayın. Sağlıklı zayıflama amacında olanların yeşil çay diyeti uygularken yaseminli çay tüketmesi zihinsel ve fiziksel rahatlık hissi veririken limonlu yeşil çay ise yağ yakımına ekstra katkıda bulunur.

Yeşil Çay Yağ Hücrelerinden Yağın Mobilize Edilmesine Yardımcı Olur

kilo-vermek-yesil-cay

Yağ yakmak için önce yağ hücreleri parçalanmalı ve kan dolaşımına taşınmalıdır. Yeşil çaydaki aktif bileşikler, bazı yağ yakıcı hormonların etkilerini artırarak bu sürece yardımcı olabilir. Zayıflama yöntemleri arasında değerlendirilen yeşil çay ile zayıflama bu yüzden oldukça etkilidir.

Yeşil çaydaki EGCG adlı ana antioksidan, norepinefrin hormonunu parçalayan bir enzimi inhibe etmeye yardımcı olabilir. Bu enzim inhibe olduğunda, norepinefrin miktarı artar. Bu hormon, sinir sistemi tarafından yağ hücrelerine, yağları parçalamalarını söyleyen bir sinyal olarak kullanılır. Bu nedenle, daha fazla norepinefrin yağ hücresinde daha güçlü bir sinyale yol açar ve daha fazla yağ yakılır. Kafein ve EGCG (her ikisi de yeşil çayda doğal olarak bulunur) aslında sinerjik bir etkiye sahip olabilir, çünkü kafein aynı yoldaki başka bir adımı tetikler (2).

Yeşil çay kas yenilenmesine yardımcı olabiliyor. Nasıl mı? Tıklayın!

Sonuç olarak, yağ hücresi kan dolaşımına salınır ve kas hücreleri gibi ona ihtiyaç duyan hücreler tarafından enerji olarak kullanıma hazır hale gelerek daha fazla yağ yakımı gerçekleşir. Her ne kadar acil zayıflama ya da kolay zayıflama gibi bir durum çok mümkün görünmese de yeşil çay zayıflama sürecini hızlandırmaktadır.

Yeşil Çay Özellikle Egzersiz Sırasında Yağ Yakımını Artırır

Hemen hemen bütün yağ yakıcı takviyelerde, yeşil çay içeriğindeki malzemelerden biri olarak yer almaktadır. Bunun nedeni yeşil çayın, özellikle egzersiz sırasında yağ yakımını arttırmasıdır.

Bir çalışmada, yeşil çay ekstresi alan ve egzersiz yapan erkeklerin, takviye almayan erkeklere göre % 17 daha fazla yağ yaktığı görülmüştür. Bu çalışma egzersiz yapmanın, yeşil çayın yağ yakma etkilerini artırabileceğini düşündürmektedir.

Yeşil Çay Metabolik Hızı Arttırır Ve Daha Fazla Kalori Yakmanızı Sağlar

kalori-yakimi

İnsan vücudu sürekli kalori yakmaktadır. Uyurken ya da otururken bile, hücrelerimiz enerji gerektiren milyarlarca işlev yapar. Gerçekleştirilen bazı çalışmalar, yeşil çayın dinlenirken bile daha fazla kalori yakımına neden olabileceğini düşündürmektedir. Çoğu çalışmada bu, yaklaşık % 3-4’lük bir artışa karşılık gelmektedir, ancak bazı çalışmalar % 8 gibi yüksek bir artış göstermektedir.

Her ne kadar yapılan çalışmaların çoğu (1-3 gün) çok kısa olsa da, yeşil çayın metabolizmayı hızlandırıcı etkisinin uzun vadede devam ettiği konusunda bazı kanıtlar da bulunmaktadır. Her ne kadar yeşil çayın metabolizmayı hızlandırıcı etkisi bulunsa da bu etkinin kişiden kişiye göre de farklılık gösterebileceğini unutmayın.

Yeşil Çay Vücudunuza Daha Az Kalori Almanızı Sağlar

Yeşil çayın kilo vermede yardımcı olduğu bir diğer yol ise iştahı azaltmasıdır. Bu, herhangi bir çaba harcamadan otomatik olarak daha az kalori almamızı sağlar. Bazı çalışmalarda yeşil çayın iştah üzerindeki etkileri incelenmiş, ancak çoğu çelişkili sonuçlar elde etmiştir.

Yeşil çayın yiyeceklerden emdiğimiz yağ miktarını azaltabileceğini gösteren hayvan çalışmaları da vardır, ancak bu insanlarda doğrulanmamıştır. İnsanlar üzerindeki etkileri hakkında daha kesin konuşabilmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Yeşil Çay Özellikle Karın Bölgesinde Yağların Yakımına Yardımcı Olabilir

yag-yakimi

Birçok kontrollü çalışmayı inceleyen iki gözden geçirme çalışması, düzenli yeşil çay tüketen insanların ortalama 1.3-1.4 kg verdiğini ortaya koymuştur. Ancak kilo verme yolculuğunda tüm yağların aynı olmadığını akılda tutmak önemlidir. Cildin altında kalan deri altı yağlarımız dışında, organlar çevresinde ve özellikle göbek bölgesinde oluşan viseral yağ da vardır.

Bu derin viseral yağlar tip 2 diyabet ve kalp hastalığı dahil olmak üzere her türlü ciddi hastalığa güçlü bir şekilde bağlı olan inflamasyon ve insülin direncine neden olur. Bu noktada yeşil çay üzerine yapılan çeşitli çalışmalar kilo kaybı etkilerinin mütevazı olmasına rağmen, kaybolan yağın önemli bir yüzdesinin zararlı viseral yağ olduğunu göstermektedir.

Sonuç olarak yeşil çay metabolizmayı ve yağ yakımını arttırır. Fakat diyetinize yeşil çayı eklemenizin yanı sıra karbonhidratı azaltır ve daha fazla protein alırsanız kilo verme yolunda daha hızlı ilerleyebilirsiniz. Yeşil çay ne kadar sürede zayıflatır ya da yeşil çay ne kadar zayıflatır sorulularının cevabı ise kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca yeşil çayın sadece kilo vermek için değil sağlığımız üzerinde oldukça farklı ve fazlasıyla yararı olduğu için tüketilmesi gerektiğini de göz ardı etmeyin.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz