kinoa

Kinoa Nedir?

Kinoa, dünyanın en sağlıklı gıdalarından biridir. Kinoa, glutensiz, protein bakımından yüksek ve dokuz temel amino asidin tamamını içeren birkaç bitkisel gıdadan biri olması ile bu sıfata layık görülmüştür!

Ayrıca kinoa bitkisi; lif, magnezyum, B vitaminleri, demir, potasyum, kalsiyum, fosfor, E vitamini ve çeşitli faydalı antioksidanlar açısından da yüksek değerlere sahiptir. Üstelik kinoa faydaları konusunda bunlarla da sınırlı kalmaz!

Konu kilo vermek ise hiçbir zaman şunu unutmamak gerekiyor; zayıflamak için yaktığınızdan daha az kalori almalısınız… Kinoanın gıda özellikleri, metabolizmayı hızlandırıp iştahı azalttığından kilo kaybını mükemmel bir şekilde destekler!

Kinoa Diyeti ile Kalori Yakmak Daha Kolay

kinoa-zayıflama

Kinoa “sağlık deposu” bir besin olarak gitgide yıldızı parlayan bir tahıl! Ancak bu ışıltılı ünü sizi yanıltmasın… Çünkü sos ve yağı boca ederek hazırladığınız kinoa tarifleri tabi ki etkili sonuçlar yaratmaktan çok uzak! Kinoa; esansiyel amino asitler, lif ve protein ile tıka basa dolu ancak hazırladığınız tariflere kalori ve yağ yüklü gıdalar ekledikten sonra, kinoanın kilo verdirme mucizesini yaşamayı beklememelisiniz!

Kinoa Hakkında İlginç Gerçekler

kinoa-zayif

Bu tahılın içerdiği protein, hem metabolizmayı hızlandırıyor hem de iştahı önemli ölçüde azaltıyor. Yüksek miktarda lif, doygunluk hissini artırarak daha az kalori tüketmenize yardımcı olur. Kinoa kalori değeri açısından bir hayli düşüktür, bir çay bardağı kinoa sadece 103 kaloridir. Kinoa’nın düşük bir glisemik indekse sahip olması, diğer önemli göz dolduran özelliğidir. Çünkü bu tür gıdaların zayıflatma özelliği kalori alımının azalmasıyla bağlantılıdır.

Sürpriz olmayan bir şekilde kinoanın bu kadar popüler olmasının diğer nedeni tadıdır, birçok yemek çeşidi ile uyum sağlayan nötr bir tada sahiptir ve besin değerleri bir hayli yüksektir. Kinoa zayıflama konusunda porsiyon boyutunu abartmadığınız sürece yardımcı olur ve diyetinize hoş bir yaklaşım getirir.

Kinoa ile Zayıflama Bilimsel Olarak da Kanıtlandı

kinoa-zayiflatir

Kinoa tohumu ile kilo kaybını doğrudan ilişkilendiren bazı kanıtlar bilimsel olarak da tespit edilmiştir. 2015 yılında Journal of Food Science and Technology dergisinde yayınlanan bir çalışma, iştah üzerine kinoa’nın etkisini araştırmıştır. Çalışma kinoa ile beslenen katılımcıların kinoa yemeyen deneklerden daha az besin tükettiğini bulmuştur.

Diğer bir araştırma, kinoada bulunan bileşiklerden biri olan 20-hidroksisiksonun kilo kontrolüne yardımcı olabileceği tahmininde bulunmuştur. Physiology & Behavior dergisinde yayınlanan çalışmada 20-hidroksisikson bakımından yüksek bir kinoa ekstresi ile beslenenlerin gün boyunca daha fazla kalori yaktığı ve diyetlerinde daha az yağ emilimi sağladığı bulunmuştur. Bir başka çalışma Obesity dergisinin 2012 tarihli bir sayısında yayınlanmış ve 20-hidroksisikyonu yüksek kinoa ekstraktı ile beslenen katılımcıların yüksek yağlı bir diyette, ekstraktı almayan deneklere göre daha az kilo aldğı bulunmuştur. Kinoa ile zayıflayanlar sadece deneyde yer alan hayvanlar değil tabi ki… Bu çalışmalar hayvanlarla sürdürülse de insanlarda da benzer sonuçlar günlük hayatta görülmektedir fakat insanlarla henüz böyle bir bilimsel çalışma yapılmamıştır.

kinoa-diyet

Görüldüğü üzere kinoa ününü hak eden ve tüketirken gönül rahatlığıyla zevkine varabileceğiniz bir besin! Tabi sos ve yağı abartmamak şartı ile…

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz