Giderek tüm dünyaya yayılan doğa dostu beslenme anlayışlarından biri olan veganlık, günümüz beslenme trendlerinde adından söz ettirmeye devam ediyor. Vegan beslenme, genci yaşlısı derken her segmentten insanın uyguladığı bir felsefe haline geldi. Öyle ki bu beslenmenin farklı alt dalları da olduğu gibi genel olarak veganlık; hayvan ve hayvansal olan tüm gıdaların tüketilmesine karşı çıkan bir hayat felsefesi. Sadece beslenme değil; kozmetik, sağlık, temizlik ve kişisel bakım gibi alanlar için üretilen ürünlerde de hayvansal gıda olmaması veganlar için önem taşıyor.

Böylesine sınırların olduğu bir beslenme düzeninde insan yapısı için gerekli olan mineraller, vitaminler veya aminoasitler bazı durumlarda yeteri kadar vücuda alınamayabiliyor çünkü alışılagelmiş beslenme biçimlerinde çoğu zaman bu elementler hayvansal gıdalardan alınıyor. Vegan ve vejetaryen beslenme gibi hayvansal gıdaların tüketilmediği beslenme sistemlerinde ise farklı alternatiflerden yararlanılabiliyor veya dışarıdan takviye olarak bazı vitaminler alınabiliyor.

İşte vegan kullanıma uygun bazı önemli vitamin ve mineraller…

vegan vitaminler ve mineraller

B12 Vitamini

Doğal yaşam döngüsünde olduğu gibi çeşitli beslenme biçimlerini uygularken de sistemimiz için faydalı olan vitaminleri veya elementleri eksiksiz almak sağlığımız açısından önem taşıyor. Bu vitaminlerin ilki olarak B12 vitamini örnek olarak verilebilir. B12 vitamini vücutta birçok göreve sahip ve günümüze kadar yapılan çoğu çalışma gösteriyor ki vegan / vejetaryen kişilerin B12 seviyeleri normal beslenen insanlara göre daha düşük olabiliyor. Bu gibi durumlarda B12 vitamininin alternatif gıdalar yolu ile veya takviye olarak vücuda alınması gerekebiliyor çünkü B12 vitamini, protein metabolizması ve oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin oluşumu da dahil olmak üzere birçok süreç içinde yer alıyor.

Nature’s Supreme markasına ait vegan beslenenlerin de kullanımına uygun olan B12 vitamini ürünü çoğu vegan tarafından tercih ediliyor. 1000 mikrogram B12 vitamini içeren bu takviye, ihtiyaç duyduğunuz vitamin takviyesini vücudunuza kazandırmak için geliştirildi.

Hemen inceleyin: Nature’s Supreme Vitamin B12 1000 Mcg 60 Kapsül

vegan vitaminler ve mineraller

Omega 3 Takviyesi

Alfa Linolenic Acid (ALA) olarak da bilinen omega-3, insan vücudunda önemli bir yere sahip olan yağ asitlerinden biri olarak açıklanabilir. Vücudumuzda sentezleyemediğimiz ve dışarıdan almamız gereken esansiyel bir yağ asiti olan omega ailesi; bunamadan kalp damar sağlığına, sinir sisteminden hücre zarı oluşumuna kadar birçok önemli sistemde rol alıyor.

Veganların da kullanımına uygun olarak özel şekilde geliştirilen Nature’s Supreme çiğnenebilir formda vegan omega 3-6-9 takviye ürünü, ihtiyaç duyulan tüm omega değerlerini vücudunuza sağlama amacıyla üretildi. Lezzetini misket limonu aromasından alan ve keten tohumu yağından elde edilen bu takviyenin her bir çiğneme formunda 27.5 mg omega-3, 6.6 mg omega-6 ve 8.25 mg omega-9 takviyesi bulunuyor.

Hemen inceleyin: Nature’s Supreme Gummies Vegan Omega 3-6-9 60 Çiğnenebilir Form

Demir Takviyesi

Demir, kanda oksijenin taşınmasının yanı sıra kırmızı kan hücreleri ve DNA oluşumu için oldukça gerekli olan mineraller arasında yer alıyor. Ayrıca metabolizma için de önem taşıyor. Demir eksikliğinin belirtileri arasında bağışıklığın düşmesi, yorgunluk ve anemi gibi sağlık sorunları yer alıyor. Vegan beslenme biçiminde demir ihtiyacı kuru yemişlerden karşılanabiliyor.

Demir takviyesi ihtiyacınızın olup olmadığını kan testleriyle saptadıktan sonra Zade Vital markasının veganların kullanımına uygun olarak geliştirdiği demir ve prebiyotik ürünü kullanabilirsiniz. Zade Vital Demir Takviyesi, ihtiyaç duyduğunuz demiri size sunmak adına geliştirildi. Biyoyararlanımı yüksek patentli AB-Fortis ham maddeden üretilen bu takviyenin her kapsülünde 17 mg demir minerali ve prebiyotik desteği bulunuyor.

Hemen inceleyin: Zade Vital Demir & Prebiyotik 30 Kapsül

vegan vitaminler ve mineraller

Spirulina Yosunu Takviyesi

Doğal ürünleri sıkça tercih eden vegan beslenenler, spirulina yosununu da beslenme düzenine dahil ediyor. Doğadaki en zengin bitkisel protein kaynaklarından biri olan spirulina yosunu, vegan beslenmeyi tercih edenlerin ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral ve proteini karşılayabilecek potansiyele sahip. Yüksek miktarda protein içermesi nedeniyle vegan ve vejetaryen beslenenler için de oldukça önemli bir besin kaynağı. Bağırsaklarda bulunan yararlı bakterilerin florasını düzenlemesi sayesinde ise sindirim dostu. Çoğu spirulina yosunu takviyesi kalsiyum, demir, magnezyum ve B12 vitamini gibi elementleri de bünyesinde barındırıyor.

Her segmentten insana ürünleri ile ulaşan The Lifeco markası, spirulina kapsüllerinden oluşan takviye ürünü sayesinde hem vegan hem de vejetaryen beslenenlere destek sunuyor. Her tabletinde 750 mg spirulina içeren bu takviye ile beslenmenize destek olabilir, spirulina yosununun vitamin ve minerallerinden yararlanabilirsiniz.

Hemen inceleyin: The Lifeco Spirulina 60 Tablet

vegan vitaminler ve mineraller

C Vitamini

Bağışıklığın güçlenmesinde ve güçlü kalmasında önemli bir rolü olan C vitamini, her beslenmede olduğu gibi vegan beslenmede de önemini koruyor. Hastalıklara karşı adeta bir kalkan olması sayesinde adından sıkça söz ettiren C vitamini, gerek sebze ve meyvelerden vücuda alınabiliyor gerekse de daha etkili bir şekilde vücuda alınması için takviye olarak kullanılabiliyor. Her takviye ürününde olduğu gibi vegan beslenmeyi tercih edenler için C vitamini takviyesinde de vegan kullanıma uyumluluk büyük önem taşıyor.

Naturiga markasına ait vegan dostu ürünler, vegan beslenmeyi tercih edenlerin gözdesi. C vitamini içeriği bakımından zengin bitkisel kaynaklarla hazırlanan C vitaminli organik karışım ürünü, günlük C vitamini ihtiyacınızın tamamını karşılamak için geliştirildi. Ürünün her servisinde 80 mg C vitamini bulunuyor.

Hemen inceleyin: Naturiga C Vitaminli Organik Karışım 100 Gr

vegan vitaminler ve mineraller

K2 Vitamini

K2 vitamini, kemiklerimizde ve dişlerimizde bulunan, ana mineral olan kalsiyum metabolizmasında merkezi bir rol oynuyor. Bu özelliği ise vegan beslemede büyük önem taşıyor çünkü kalsiyum alımı vegan beslenmede bazı durumlarda düşebiliyor. Normal düzeylerden daha az kalsiyum alındığında, alınan kalsiyumun en iyi şekilde sisteme dahil olması için K2 vitamini kalsiyumun emilimini artırıyor. Ayrıca K2 vitamini kemik sağlığının korunmasına yardımcı olan 2 ayrı proteinin de kalsiyuma bağlanma eylemlerine yardımcı oluyor.

Ocean markasının vegan beslenmeyi tercih edenlere özel geliştirdiği K2 takviyesi, vitaminin efektif formu olan patentli Menakinon-7 (MenaQ7) içermesiyle veganlar tarafından sıkça tercih ediliyor.

Hemen inceleyin: Ocean MK-7 100 Mcg K2 Vitamini 30 Kapsül

vegan vitaminler ve mineraller

Coenzyme Q10 Takviyesi

Koenzim Q10 yağda çözünebilen bileşenler arasında yer alıyor ve vegan beslenmede de önemini koruyor. Hücrede enerji dönüşümünü sağlaması, dokulardaki serbest radikallerin etkisini azaltmaya yardımcı olması ve antioksidan olması sayesinde vücutta önemli bir rol oynuyor.

Pure Encapsulations Koenzim Q10 ürünü, veganların kullanımına uygun olan ve Q10 desteğini sağlayan önemli takviyeler arasında yer alıyor. Kapsül formu sayesinde pratik bir kullanım ayrıcalığı sağlayan bu takviye, her kapsülünde 120 mg Q10 desteği sağlama amacıyla geliştirildi.

Hemen inceleyin: Pure Encapsulations Coenzyme Q10 120 Mg 30 Kapsül

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz