Stresi tetikleyen faktörler herkes için farklı olsa da genelde nedenler; iş baskısı, ekonomik sorunlar ve ilişkiler olarak karşımıza çıkıyor. Stres, akut veya kronik olabilirken; yorgunluk, baş ağrısı, mide rahatsızlığı gibi belirtilerle de kendisini gösterebiliyor.

Düzenli egzersiz, yeterli uyku ve iyi beslenme, vücudun stresle savaşmak için gardını almasını sağlar. Ancak bu konuda bazı vitamin, mineral ve takviyeler de yardımcı olabilir. Haydi gelin ve strese iyi gelebilecek vitamin ve minerallere bir göz atalım.

Rhodiola Rosea

Rusya ve Asya bölgelerinde yetişen bir bitki olan rhodiola rosea, stresle mücadeleye yardımcı olmak için kullanılabiliyor; yorgunluk, depresyon ve kaygıyla mücadeleye yardımcı olabiliyor. International Journal of Psychiatry in Clinical Practice’te yer alan bir incelemeye göre vücudun stres direncini artırmak için uyaran bir adaptojen olarak biliniyor. Rhodiola’nın adaptojenik özelliklerinin, bitkinin güçlü aktif bileşenlerinden ikisi olan rosavin ve salidrosid ile bağlantılı olduğu belirtiliyor. Journal of Neuropsychiatric Disease And Treatment’ta yer alan bir çalışma ise 12 hafta boyunca günde 400 mg rhodiola özü almanın; stresle bağlantılı anksiyete, yorgunluk ve sinirlilik gibi belirtilere iyi geldiğini gösteriyor.

Uyku kalitesinde azalma, kısa süreli hafıza ve konsantrasyon bozuklukları gibi kronik yorgunluk semptomları olan 100 kişiyi kapsayan 8 haftalık bir çalışma; günde 400 mg rhodiola özü takviyesinin sadece 1 hafta sonra semptomları iyileştirdiğini aktarıyor. Semptomların çalışma boyunca azalmaya devam ettiği belirtiliyor.

Takviye Önerisi: Venatura Standardize Rodiola Kök Ekstresi 60 Kapsül

Glisin

Glisin, vücudunuzun protein oluşturmak için kullandığı bir amino asittir. Kendisi sakinleştirici etkileriyle bilinir ve uyku veya odaklanma sorunları için yardımcı olabilir. Araştırmalar, glisinin beyin üzerindeki sakinleştirici etkisi ve çekirdek vücut sıcaklığını düşürme yeteneği sayesinde gece dinlenmeyi teşvik edebileceğini gösteriyor. Çünkü daha düşük vücut ısısı uykuyu artırmaya ve gece boyunca uykuda kalmaya yardımcı olabiliyor. Frontiers in Neurology’de yer alan bir çalışma, uyku kalitesiyle ilgili şikayetleri olan ve yatmadan önce 3 gram glisin alan 15 kişinin, plasebo alanlara kıyasla ertesi gün daha az yorgun ve daha fazla uyanık hissettiğini belirtiyor. Benzer bir çalışma ise yatmadan önce 3 gram glisin almanın, uyku kalitesi ölçümlerini ve hafıza görevlerindeki performansı iyileştirdiğini gösteriyor.

Takviye Önerisi: Venatura Glisin 150 Gr

B Kompleks Vitamin

B kompleks vitaminleri genellikle sekiz B vitamininin tümünü içeriyor. Bu vitaminler, yediğiniz gıdaları kullanılabilir enerjiye dönüştürerek metabolizmada önemli bir rol oynuyor. Aynı zamanda kalp ve beyin sağlığı için de önem arz ediyor. B vitamini besin kaynakları arasında tahıl, baklagil, yumurta, yeşil yapraklı sebzeler, et ve süt ürünleri yer alıyor.

İşle ilgili stresi olan 60 kişiyi kapsayan 12 haftalık bir çalışmada, B kompleks vitamini takviyesi alanların, plasebo grubuna kıyasla depresyon, öfke ve yorgunluk gibi işle ilgili stres belirtilerini daha az yaşadıkları belirtiliyor.

Takviye Önerisi: Solgar Vitamin B-Complex 50 50 Kapsül

Magnezyum

Magnezyum, vücudun sinir ve kasların işleyişinden protein ve kemik sentezine kadar birçok süreci düzenlemek için kullandığı bir mineraldir. Şimdiye kadar yapılan araştırmalar magnezyumun hafif kaygısı olan insanlar için muhtemelen yararlı olduğuna işaret ediyor. Nutrients’te yayımlanan 18 çalışmanın gözden geçirilmesiyle yapılan bir inceleme, magnezyum takviyelerinin stres ve kaygı düzeylerini iyileştirebileceğini buldu, ancak magnezyumun bir stres azaltıcı olarak belirtilmesi için daha fazla araştırma yapılması gerektiği de aktarıldı.

Magnezyum yeşil yapraklı sebzelerde, kabuklu yemişlerde, tohumlarda, baklagillerde, kepekli tahıllarda bulunuyor. Buna rağmen, Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne (NIH) göre çoğu kişi bundan yeterince yararlanamıyor. NIH, kadınlar için günde 310 ila 320 mg, erkekler için 400 ila 420 mg magnezyum almayı öneriyor.

Takviye Önerisi: Nature’s Supreme Magnesium Citrate 250 Mg 60 Tablet

Kediotu

Valeriana olarak da anılan kediotu; Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’da yetişen bir bitki. Sakinleştirici etkileri ile biliniyor ve Ulusal Tamamlayıcı ve Bütünleştirici Sağlık Merkezi’ne (NCCIH) göre; uykusuzluk, anksiyete ve depresyon için bir diyet takviyesi olarak kullanılabiliyor.

Phytotherapy Research’te yayımlanan 100 çalışmanın gözden geçirilmesiyle araştırmacılar, kediotu kökü ekstraktının anksiyeteden muzdarip olan insanlar üzerinde yatıştırıcı etkileri olabileceğine dair kanıtlar buldular. İncelemede ayrıca, bitkinin uykuya yardımcı olarak yararlı olabileceğini belirtiliyor.

Uyku problemleri yaşıyorsanız; Uykusuzluk Problemini Aşmanızı Sağlayacak 20 Strateji başlıklı yazımızı okuyun.

Takviye Önerisi: Solgar Valerian Root Extract 60 Kapsul

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz