Salatalık faydaları nelerdir?

Salatalığın besin değerleri, onu sadece şişmiş gözlere maske olarak kullanmaktan öteye gitmenizi istercesine değerli! Konu vücuda zarar veren serbest radikaller ve enfeksiyonlar olduğunda salatalık antioksidan etki ile vücudu korumaya yardımcı oluyor.

Kahvaltıda tüketip turşu yapmak için kullandığınız salatalıklara ne kadar değer veriyorsunuz? Çok düşük kalorisi, su deposu yapısı, yüksek besin değerleri ile salatalığın mucizevi yararları nelerdir sorusunu sizler için detaylıca yanıtladık!

Salatalığın Besin Değerleri

Salatalık faydaları nelerdir?

Halk dilinde “hıyar” olarak da isimlendirilen bilimsel adı Cucumis sativus olan salatalık, sağlıklı beslenmenin uygun fiyatlı, kolay bulunur ve ferah bir öğesi. Her bir salatalık çok düşük kalorisi ve önemli polifenolleri ile vücudun fazla kalori almadan yaşlılıkla savaşmasına yardımcı oluyor; bunu da vücuttaki oksidatif stresi azaltarak yapıyor.

Beslenme konusunda araştırma yapan uzmanlar salatalığın anti-diyabetik, lipit azaltıcı ve antioksidan etkilerini araştırmaya devam ederken vücudu temizleyici detoks etkisini de daha net anlamaya çalışıyor.

Yaklaşık 52 gr salatalığın besin değerlerini aşağıda paylaşıyoruz:

  • 7,8 kalori
  • 1,9 gr karbonhidrat
  • 0,3 gr protein
  • 0,1 gr yağ
  • 0,3 gr lif
  • 8,5 mcg K vitamini
  • 1,5 mg C vitamini
  • 6,8 mg magnezyum
  • 76,4 mg potasyum

Salatalığın makro ve mikro besin değerlerinin yanısıra antioksidan açısından zengin olduğunu araştırmacılar görmüşlerdir. Salatalığın diüretik etkileri de çok araştırılmıştır. Geleneksel tıpta salatalık şifalı bitkiler grubu içerisindedir. Salatalıklar aslında birer sebze gibi görülüyor olsa da meyvedirler. Dünyada onlarca farklı çeşitleri bulunur.

Salatalığın Faydaları

Birbirinden önemli faydaları aşağıda listeliyoruz:

1. Kanserle Savaşan Antioksidanlar İçerir

İspanya’daki Valencia Üniversitesi’nden araştırmacılar salatalık içerisinde bulunan bazı antioksidanların (curcubitasin) kanserli hücrelerin ölümüne neden olabileceğini bulmuşlardır. (1)

2. Yüksek Besin Değeri ve Düşük Kalori

Salatalık faydaları nelerdir?

Salatalıklar su içeriği en yüksek sebzedir. Bu durum aynı anda birçok vitamin ve mineral alırken bu besinleri düşük kaloriyle almanızı sağlar. Salatalıkların %95’i sudur. Kilo almadan tok hissetmenize yardımcı olur.

Zayıflamak istediğiniz zaman beslenmenize salatalık ekleyerek hem sağlıklı bir seçim yapabilirsiniz hem de düşük karbonhidrat ve düşük kalori diyetlerine uygun bir yiyecek tüketebilirsiniz. Salatalık susuzluğunuzu da hafifletir.

3. Detoks Etkisi Yaratır

Cucurbitasin bileşenleri sindirim sistemine destek olurken karaciğerin çalışmasına da yardımcı olur. Karaciğer vücudu toksinlerden doğal bir şekilde arındıran organdır. Kan ve bağırsaktaki toksinleri ve atıkları vücuttan ayrıştırır. Bu da vücudun daha fazla ürin üretmesi demektir. (2) bu süreçte salatalıklar şişkinliğin ve ödemin tutulmasını engelleyebilir, alkol tüketiminin fazla olduğu dönemlerde salatalık tüketmek vücuda yardımcı olabilir.

4. Cildi Nemlendirir ve Yatıştırır

Taze salatalık suyu yüzyıllar boyunca kuru, hassas ve zarar görmüş cildi beslemek için kullanılmıştır. Bazı çalışmalara göre salatalık dilimlerini ya da çekirdeklerini cilde direkt uygulamak ciltteki tahrişleri yatıştırarak, ferahlatıyor ayrıca şişliği ve kızarıklığı azaltıyor. (3) Salatalık ayrıca güneş yanığının yatıştırılmasına ve rahatlatılmasına da yardımcı olabiliyor.

5. Gözlerdeki Şişkinliği Atar

Salatalık cilt bakımı ile de ilişkilidir. Salatalıklar anti-inflamatuar özellikleri sayesinde göz etrafındaki şişkinliği alabilr. Ayrıca cildi ve göz çevresini nemlendirir. Bazı kişiler göze salatalık uygulamanın onları daha uyanık ve daha az yorgun hissettirdiğini belirtiyor. Göz kapaklarının üzerine 20-30 dakika salatalık uygulamak yeterlidir. Bazı kişiler lavanta, papatya özü ve bal gibi yiyecekler ile de salatalıklardan kremler yaparak kullanıyor.

6. Metabolizma ve Kalp Sağlığını Geliştirir

Salatalık içerisinde bulunan lignan besinleri bağışıklık güçlendirici ve anti-inflamatuar etkileri ile kardiyovasküler sağlığın korunmasına destek olabiliyorlar. (4) Araştırmalar bitkilerden lignan bileşenlerinin alınmasının C-reaktif protein seviyeleri ile ilişkilendirildiğini, kötü kolesterolü düşürebildiğini ve tansiyon seviyesini düzenleyebildiğini göstermektedir. Salatalık ayrıca içerisinde kalp sağlığı için gerekli olan potasyum ve magnezyum gibi besinler bulundurmaktadır.

7. Sindirime Yardımcı Olur ve Kabızlığı Hafifletir

Salatalık faydaları nelerdir?

Geleneksel tıp ve Ayurveda’da salatalık çekirdekleri vücut ısısının düşürülmesi ve kabızlığın önlenmesi için kullanılmıştır. Birçok kişi magnezyum eksikliğine sahiptir ancak bunun farkında olmayabilir. Salatalık içerisindeki magnezyum ile vücudun elektrolit dengesine katkı sağlar ve vücudun su dengesini kurmasına yardımcı olur. Bu da normal bir sindirim sistemi işleyişi demektir.

8. Kanın Alkali Olmasına Yardım Eder

Salatalık ile beslenmek vücudun pH seviyesinin dengelenmesine, asidik diyetin etkilerinin önlenmesine yardımcı olan alkali beslenme şeklidir. Salatalık vücudun asit ile oluşan olumsuz etkilerinin azalmasına yardımcı olur.

9. Kemiklerin Güçlenmesini Destekler

Salatalığın içerisinde bulunan K vitamini kemik sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bu vitamin kemiğin yoğunluğunu korur. K vitamini kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller ile beraber çalışır. Daha sağlıklı bir metabolizma, kalp hastalıklarının azaltılması, besin emilimi, nörolojik fonksiyonların desteklenmesi ve kan yoğunluğunun kontrol edilmesi konularında vücuda destek çıkar.

10. Baş Ağrılarının Önlenmesine ya da Tedavisine Destek Olur

Geleneksel ı-olarak salatalık baş ağrılarının doğal çözümü olarak görülmektedir. Enflamasyonla savaşabilen ve şişliği azaltan yönleri ile dehidrasyonu engellemesi, stres ve yorgunluğun vücutta yarattığı etkileri azaltabilir.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz