D vitamini, gelişmiş bağışıklık ve daha güçlü kemikler dahil olmak üzere vücuda önemli ve etkili sağlık yararları olan bir mikro besindir.

Pek çok kişi vitamin ve mineral takviyelerini kilo aldırır düşüncesiyle kullanmaktan kaçınsa da, yapılan araştırmalar sonucunda D vitaminin kilo vermenize yardımcı olabileceğine dair bulgulara ulaşılmıştır. Araştırmalar, D vitamininin, aşırı kilolu veya obez kişilerin diyet ve egzersizle birlikte kilo vermelerine bir şekilde yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bu yazımızda, D vitamininin kilo alımı ve kilo kaybı üzerindeki etkilerini sizler için inceledik!

D Vitamini Nedir?

uyku-bozukluklarinin-tedavisinde-mucize-bir-tedavi-d-vitamini

D vitamini, D vitamini açısından zengin gıdalardan veya takviyelerden alabileceğiniz, yağda çözünen bir vitamindir. D vitaminini güneşe maruz kaldığınız durumlarda vücut tarafından üretilir. Bu vitamin, kemik ve dişleri korumak, bağışıklık sisteminizi sağlıklı tutmak ve kalsiyum ve fosfor emilimini kolaylaştırmak için oldukça gereklidir.

D vitamini pek çok gıdada doğal olarak bulunmadığından, birçok uzman günde en az 5-30 dakika güneş ışığında kalmayı veya önerilen günlük 600 IU (15 mcg) miktarını karşılayacak D vitamini takviyeleri önermektedir. (1)

Kilolu Kişilerde D Vitamini Seviyeleri

Araştırmalar, yüksek bir vücut kitle indeksinin ve vücut yağ yüzdesinin, daha düşük D vitamini seviyeleri ile ilişkili olduğunu göstermektedir.

Düşük D vitamini seviyeleri ile obezite arasındaki ilişki hakkında birkaç farklı teori vardır. Bazı uzmanlar obez insanların yeterli miktarda D vitamini içeren gıdalar tüketmediğini düşünür. Bazı uzmanlar ise, obe bireylerin yeterli miktarda güneş ışığına maruz kalamadığını düşünür.

Bununla birlikte uzmanlar kilo kaybının D vitamini seviyelerini etkileyebileceğini de düşünür. Teorik olarak, vücut boyutunda bir azalma, D vitamini ihtiyacınızda da bir azalma meydana getirir. Vücudunuzdaki kilo kaybının derecesi , D vitamini seviyelerindeki artmayı da etkileyebilir. (2)

Daha Yüksek D Vitamini Seviyeleri Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir

hizli-kilo-verdiren-diyet-cesitleri

Araştırmalar, D vitamininin vücutta yeni yağ hücrelerinin oluşumunu potansiyel olarak azaltabileceğini göstermektedir.

D vitamini kilo verdirir mi üzerine yapılan bazı araştırmalar sonucunda, yeterli D vitamini alımının kilo kaybını artırabileceğini ve vücut yağını azaltabileceği gözlemlenmiştir.

12 hafta süren bir çalışmada, aşırı kilolu ve obez kadınlar 12 hafta boyunca D vitamini takviyesi almış, çalışmanın sonunda kadınlar herhangi bir kilo kaybı yaşamamışlardır. Ancak bu araştırmada artan D vitamini seviyelerinin vücut yağını azalttığı gözlemlenmiştir.

D vitamini kilo aldırır mı sorusunun cevabı ise yapılan araştırmalarla kanıtlanmaya çalışılmıştır. 4.5 yıl süren ve 4.600’den fazla kadınla yapılan bir araştırmada, yüksek D vitamini seviyelerinin daha az kilo alımı ile bağlantılı olduğu bulunmuştur. Kısacası, güçlü sonuçlara varılmadan önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, D vitaminin kilo kaybı sağladığı söylenebilir. (3)

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz