Ara öğün, genelde öğünler arasına dağıtılan daha küçük yiyecek porsiyonlarından oluşur. En iyi ara öğünler ise protein, lif ve sağlıklı yağ içerenlerdir. Bunlar, gün boyunca tok kalmanıza ve bir sonraki öğünde sağlıklı seçimler yapmanıza yardımcı olabilir.

Ara öğünlerin kilo vermeye yardımcı olup olmadığına dair araştırmalar karışık olsa da bazı bulgular atıştırma yoluyla yemek sıklığını artırmanın; açlığı yönetmeye ve kan şekeri düzeyini iyileştirmeye yardımcı olabileceğini düşündürür.

Sağlıklı ara öğünler, açlığınızı yönetmeye ve öğünler arasında tok kalarak kilo hedeflerinizi desteklemeye yardımcı olabilir.

İşte beslenme düzeninize ekleyebileceğiniz, 150 kalorinin altında olan beş pratik ara öğün…

Yaban Mersini & Yoğurt

Yaban mersini ve yoğurt ikilisi; lezzetli, besleyiciliği yoğun bir atıştırmalık olarak karşımıza çıkar. Yoğurt protein açısından yüksektir, yaban mersini gibi orman meyveleri ise en iyi antioksidan kaynaklarından biridir. Bir avuç (40 g) yaban mersini ile küçük bir kase (125 g) light yoğurt, yaklaşık 96 kaloridir.

Elma Dilimleri & Fıstık Ezmesi

Elma lif açısından zengin bir meyvedir. Yer fıstığı ise sağlıklı yağ, bitki bazlı protein ve lif sağlar. Kısaca bir atıştırmalıkta aramanız gereken hemen hemen tüm tok tutan besinler bir aradadır.

Bir elmayı dilimleyip yarım yemek kaşığı saf fıstık ezmesiyle birleştirerek ara öğününüzün tadını çıkarabilirsiniz. Bu ikili yaklaşık 86 kaloridir. Lezzeti artırmak için bir tutam tarçın eklemeyi deneyebilirsiniz.

Fıstık ezmesi çeşitlerini incelemek için tıklayın.

Kuru Kayısı & Badem

Lif, protein ve sağlıklı yağlar almak adına kurutulmuş meyve ve kuru yemişleri birleştirebilirsiniz. Kolay taşınabilir olmaları nedeniyle hareket halindeyken atıştırmak için de ideal olan bu ikiliyi tüketirken mütevazı bir porsiyon boyutuna bağlı kalmaya dikkat edin. Üç adet kuru kayısı ve sekiz adet çiğ badem yaklaşık 105 kaloridir.  

Muz & Kızarmış Tam Buğday Ekmeği

Potasyum kaynağı olması ve içerdiği lif nedeniyle öne çıkan muzu, kompleks karbonhidrat olan tam buğday ekmeği birleştirebilirsiniz. Bir küçük muzu dilimleyin ve bir dilim tam buğday ekmeğinin üzerine ekleyin. Bu ikili yaklaşık 150 kaloridir.

Avokado & Gevrek Ekmek

Avokado, yüksek yağ ve lif içeriği nedeniyle en besleyici ve doyurucu yiyecekler arasındadır. Bir avokadonun dörtte birini dilimleyip, lif içeren gevrek ekmekle keyfini çıkarabilirsiniz. Bu ikili yaklaşık 110 kaloridir.

İlginizi Çekebilir: Kilo Vermek İsteyenler için Kahvaltı Önerileri

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz