Uykunun genel sağlığa ve hayata olan etkileri gün geçtikçe önemini artırmaya devam ediyor. Günümüzde beyaz ışık, yetersiz veya sağlıksız beslenme, yoğun iş temposu gibi durumlar uyku kalitesini düşürebiliyor ve böylece gün içinde birçok olumsuzluğu beraberinde getirebiliyor. One Up Good Night ise uyku alışkanlıklarına yeni bir soluk katmak için üretilen takviye ürünlerden biri.

Uyku problemleriyle karşılaşan çoğu insan, doktora danışarak kendileri için en iyi çözümü öğrendikten sonra çözüm amaçlı olarak sektördeki takviye ürünlerini de tercih edebiliyorlar. Günümüzde çoğu marka; uyku problemleri yaşayan insanlara yönelik ürünlerini geliştirmeye ve piyasaya sunmaya devam ediyor. Bu ürünlere bir yenisi daha One Up tarafından eklendi!

Sektöre kattığı yenilikçi ürünleriyle vizyonunu genişleten One Up markası, Good Night ürünü ile rahat bir uykuyu inşa etmeyi amaçlıyor. İçeriğinde farklı bileşenler bulunan bu takviyenin formülasyonu detaylıca düşünülmüş ve seçilmiş maddelerin birleşiminden oluşuyor.

One Up Good Night ürününde bulunan bileşenler ise şu şekilde:

Passiflora Ekstresi

Uyku söz konusu olduğunda bitkisel seçeneklerin arasında passiflora bitkisi yer alıyor. Passiflora, görüntüsüyle de özellikleriyle de dikkat çeken bir çiçek olarak karşımıza çıkıyor. Genellikle sakinleştirici ve uyku getirici etkisiyle alternatif olarak tercih edilen passiflora, kaygı belirtilerini de hafifletmeye yardımcı olabilir (1).

One Up Good Night ürününde 150 mg passiflora ekstresi bulunuyor. Passifloranın en bilinen faydaları ise şöyle:

Passifloranın Başlıca Özellikleri

Zihni sakinleştirebilir: Bazı araştırmalar passifloranın uykusuzluk ve kaygıyı hafifletmeye yardımcı olabileceğinden bahsediyor. Sebebi ise beyindeki gama-aminobütirik asit (GABA) seviyesini artırması olarak açıklanabiliyor. Bu sayede araştırmalara göre passiflora; beyin aktivitesini düşerek rahatlamanıza yardımcı olabiliyor (2).

Anksiyete semptomlarını azaltabilir: Başka araştırmalar, passifloranın anksiyete semptomlarını azaltabileceğinden bahsediyor. Bu araştırmalarda passiflora kullanan kişilerin, kullanmayanlara oranla kaygı seviyelerinde azalma olduğu kaydedilmiş olsa da konu üzerindeki araştırmalar hala devam ediyor (3).

Daha detaylı bilgi için “Passiflora Nedir, Nasıl Kullanılır?” adlı blog yazımıza göz atabilirsiniz.

One Up Good Night

Kedi Otu Ekstresi

Kedi otu; diğer adıyla valerian, takviyelerde yaygın olarak kullanılan bir bitki olarak karşımıza çıkıyor. Tıpkı passiflora kadar revaçta olan kedi otu ekstresi, sahip olduğu birçok özelliği sayesinde günümüzde tercih edilmeye devam ediyor.

One Up Good Night, 100 mg kedi otu ekstresi içeriyor. Kedi otu da belli başlı özellikleri ile dikkat çekiyor. 

Kedi Otunun Başlıca Özellikleri

Uyku sorunlarını giderebilir: Araştırmalar, kedi otu kökü ekstresinin uykuya dalmak için geçen süreyi azaltabileceğinden ve uyku kalitesi ile miktarını iyileştirebileceğinden söz ediyor. Passiflora gibi kedi otu da uyku problemleri için kullanılabiliyor (4).

Stresi hafifletebilir: Kedi otu ekstresinin stresli durumlara tepki olarak ortaya çıkan endişeli duyguları hafifletmeye yardımcı olabileceği düşüncesi, bu takviyenin tercih edilme oranını artıran en önemli unsurların arasında yer alıyor. Kedi otu ekstresi stresin azaltılması amacıyla çoğu kişi tarafından kullanılmaya devam ediyor (5).

Melisa Ekstresi

Söz konusu rahatlamak ve uyku olduğunda geleneksel yöntemlerin arasında genellikle papatya ve melisa gibi bitki çaylarını tüketmek ön plana çıkıyor. Melisa bitkisi, ülkemizde de oldukça sık yetişen bir bitki olması sayesinde bu konudaki popüler çözümlerin arasında yer alıyor. Melisa (melissa officinalis), nane ile aynı aileden gelen limon kokulu bir bitki olarak biliniyor ve ruh halin üzerinde rol alabilmesi ile biliniyor.

One Up Good Night’ın içinde 100 mg melisa ekstresi bulunuyor. Limon otu olarak da bilinen melisanın özellikleri ise şöyle:

Melisa Bitkisinin Başlıca Özellikleri

Stresi azaltmaya yardımcı olabilir: Melisanın stres belirtilerini yatıştırdığı, rahatlamaya yardımcı olduğu ve ruh halini iyileştirdiğine dair araştırmalar, melisanın bu özellikleri sayesinde stresi azaltma etkilerinin olduğundan da bahsediyor (6).

Hazımsızlığa iyi gelebilir: Sık sık karın ağrısı veya buna benzer problemler yaşıyorsanız, melisa ekstresi tüketmenin sindiriminiz üzerinde olumlu etkisi olabilir. Yapılan araştırmalarda hazımsızlığın azaltılmasında melisa bitkisinin etkili olabileceğinden bahsediliyor. Bunların yanı sıra; bu gibi durumlarda en etkili çözüme ulaşmak için doktora danışmanız tavsiye ediliyor (7).

Adet kramplarını azaltabilir: Melisa ekstresinin adet kramplarını ve adet öncesi sendromunu (PMS) hafifletmek için kullanılabileceğini öne süren araştırmalar günümüzde hala devam ediyor. Bu araştırmalara göre melisa, adet kramplarını azaltıcı etkisiyle ön plana çıkıyor (8).

One Up Good Night

Mayıs Papatyası Ekstresi

Geleneksel uygulamaların başında yer alan ve neredeyse herkesin az çok bilgi sahibi olduğu papatya çayı, uykusuzluk probleminde ilk kullanılan içeriklerden biri. Aktarlarda, marketlerde ve bakkallarda bile karşımıza çıkabilen bu bitki, farklı türlere sahip olmasıyla ve özellikleriyle hala çoğu bilimsel araştırmaların odağı olmasıyla dikkat çekiyor. Uykusuzluk konusundaki potansiyel etkileri ise ününü artırıyor.

One Up Good Night ürününde 100 mg mayıs papatyası ekstresi bulunuyor. Mayıs papatyasının bazı özellikleri ise şunlar:

Mayıs Papatyasının Başlıca Özellikleri

Uyku kalitesini artırabilir: Mayıs papatyası da papatya familyasının gözde bir üyesi ve apigenin içermesiyle ön plana çıkıyor. Bu madde, beyninizdeki belirli reseptörlere bağlanan ve uykunun gelmesine yardımcı olabilen bir antioksidan olarak biliniyor (9).

Kan şekerini dengeleyebilir: Papatya bitkisi; anti-enflamatuar özellikleri sayesinde kan şekeri seviyelerini dengelemeye yardımcı olabiliyor. Bu durumda düzenli olarak papatya çayı tüketenlerin kan şekeri seviyelerindeki dalgalanmaların, daha az olabileceğine dair bulgular bulunuyor (10)

Anksiyeteye iyi gelebilir: Mayıs papatyası ekstresinin sakinleştirici etkisi, bazı araştırmalara göre anksiyete ve depresyon semptomlarını azaltabiliyor. Gerek aromaterapide kullanılması gerek çay olarak tüketilmesi papatya ekstresinin bu semptomları azaltmasına yardımcı olabiliyor (11).

L-Teanin

Her amino asitin kendine has özellikleri bulunuyor ve bu amino asitler hayatımızın yapı taşlarını oluşturuyor. L-theanine, öncelikle yeşil ve siyah çayda ve bazı mantarlarda bulunan bir amino asit olarak biliniyor.

One Up Good Night ürününde 50 mg L-teanin bulunuyor. L-teanin’nin önemli özelliklerinin arasında şunlar bulunuyor:

L-Teaninin Başlıca Özellikleri

Anksiyete ve strese iyi gelebilir: L-teanin üzerine yapılan araştırmalar, bu içeriğin stres ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olabileceğinden bahsediyor (12).

Odaklanmayı artırabilir: Bazı araştırmalarda kafein ile kullanılan L-teaninin odaklanmayı ve dikkati artırmaya yardımcı olabileceğini aktarıyor (13).

One Up Good Night

Melatonin

Melatonin, vücudunuzun doğal olarak ürettiği bir hormon olarak karşımıza çıkıyor. Beyninizdeki epifiz bezi tarafından üretiliyor. Kendisi ayrıca “uyku hormonu” olarak da anılıyor. Hepimizin vücudunda olan bu hormon, gerekli durumlarda takviye olarak da kullanılabiliyor.

One Up Good Night ürününde 3 mg melatonin bulunuyor. Melatoninin önemli özellikleri ise şöyle:

Melatoninin Başlıca Özellikleri

Uykuya dalmanıza yardımcı olabilir: Melatonin hormonun başlıca özelliği, beynimize gece olduğunu haber vermesi ve vücudu uykuya hazırlaması olarak biliniyor. Bu durumda melatoninin sağlıklı bir şekilde sağlanması, kolayca uykuya dalmamıza ve zamanında uyanmamızı sağlayabiliyor (14).

Migren ağrılarını hafifletebilir: Bazı reçeteli ilaçlar migrenin tedavisine yardımcı olabiliyor ancak melatonin de ayrıca ağrı duyumlarını engelleme yeteneği sayesinde migren ağrılarının hafifletilmesi için kullanılan çözümlerin arasında yer alıyor (15).

Göz sağlığını destekleyebilir: Melatonin; yaşa bağlı makula dejenerasyonu (YBMD) gibi göz hastalıkları riskinizi azaltabilecek güçlü antioksidan etkilere sahip olmasıyla ön plana çıkıyor (16).

One Up Good Night

Ürünü incelemek için tıklayın.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz