İnsanların eser miktarda ihtiyaç duyduğu bir mineral olan krom; ette, kepekli tahıllarda, bazı meyve, sebze ve baharatlarda küçük miktarlarda bulunur. Vücudunuzun yağları ve karbonhidratları parçalama konusunda rol oynar. Krom pikolinat, bazı kişilerin krom eksikliğine yardımcı olmak, kan şekeri düzeylerini kontrol etmek, kolesterol veya kilo kontrolü sağlamak adına tamamlayıcı ve alternatif bir yol olarak aldığı bir takviye olarak bilinir.

Krom Pikolinat Nedir?

Krom, birçok gıdada düşük dozlarda bulunan bir mineraldir. Krom pikolinat ise gıda takviyelerinde sıklıkla bulunan formdur. Krom pikolinat, üç pikolinik asit molekülüne bağlı bir krom türüdür. İlginç bir şekilde kromun bağırsaklarda emilimi çok düşüktür ve sindirilen kromun %2,5’inden azı emilir. Krom pikolinat ise daha iyi emilen alternatif bir krom şekli olarak karşımıza çıkar (1, 2, 3).

Krom Pikolinatın Faydaları Nelerdir?

Kan Şekeri Üzerinde Rol Oynayabilir

İnsülin hormonu, kan şekerini hücrelere taşımak adına vücuda sinyal vermek gibi önemli bir role sahiptir. Diyabetli kişilerde ise vücudun insüline verdiği bu tepkide sorunlar vardır.

Krom takviyesi almanın şeker hastalarında kan şekeri düzeyini iyileştirebileceğini belirten araştırmalar mevcuttur (4, 5). Ayrıca 62.000’den fazla yetişkin üzerinde yapılan büyük bir çalışmada, krom içeren diyet takviyeleri alanların diyabete yakalanma olasılığının %27 daha düşük olduğu belirtilir (6).

Ancak krom takviyesi kullanan kişiler üzerinde yapılan başka çalışmada tip 2 diyabetli yetişkinlerde kan şekerinde iyileşmeye rastlanmamıştır (7). Devam eden çok sayıda çalışma olmasına rağmen, kromun tip 2 diyabetli kişilere yardımcı olduğuna dair tutarlı kanıtlar azdır.

Aşırı Yeme İsteğini ve Depresyon Belirtilerini Azaltabilir

Yeme bozukluğu üzerine 24 kişi üzerinde yapılan küçük bir çalışma, krom pikolinat takviyesinin aşırı yeme sıklığını ve depresyon belirtilerini azaltabildiğini belirtir (8).

Bazı araştırmalar ayrıca kromu zihinsel sağlık yararları ile ilişkilendirmiştir. Kromun hem depresyonu önlemeye hem de depresyondan kurtulmaya yardımcı olabileceği düşünülür (9). Kromun depresyona olan etkileri hakkında birkaç teori vardır…

Bir teori, hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarına dayanır ve kromun; hücrelerin insüline daha duyarlı olmasına neden olabilmesi ile ilgilidir. Bu artan duyarlılığın, triptofan adı verilen bir amino asidin kan-beyin bariyerini aşıp merkezi sinir sistemine taşınmasına yardımcı olduğu düşünülür.

Triptofan, düşük seviyeleri depresyon ile ilişkili olan ve serotonin adı verilen bir nörotransmitere dönüştürülür. Bu nedenle, insülin tarafından taşınan daha fazla triptofan, beyinde daha fazla seratonin bulunması anlamına gelebilir. Ancak bu konularla alakalı daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz