“Yaşamın Meyvesi” ve “Doğanın Güçlü Meyvesi”gibi lakapları olan nar, çeşitli dini, kültürel, manevi ve tıbbi uygulamalar için sayısız kavram, teori ve efsaneyi sembolize eder. İçinde yakut gibi onlarca kırmızı taneyi barındıran nar, bu sıra dışı görünümüyle özel bir yere konmayı gerçekten hak ediyor. Geleneksel olarak bolluk, güzellik, sonsuz yaşam, doğurganlık, umut, gizem, kutsallık ve dirilişin simgesi olan narın besin değerleri de kendisiyle ilgili bütün efsaneleri doğrular niteliktedir.

Nar eski çaplardan bu yana tıbbi amaçlar için kullanılmıştır. Aynı zamanda nar, çiğ meyve formunda birçoğumuzun mutfağında da oldukça tercih edilen bir meyvedir. Ayrıca meyve suları ve smoothie’ler gibi içeceklerin yanı sıra kokteyl gibi içecekler için de kullanılırlar. Nar tanelerine gelince. Onlar cilt, saç ve genel sağlık için çok sayıda faydalı özelliğe sahiptir.  Narın tanelerinin çekirdeğinden preslenerek yağ elde edilir ve bu yağ başta kozmetik olmak üzere birçok alanda kullanılır.

“Nar ile Daha Az Yağ Daha Çok Kas” yazımıza göz atın!

Nar Çekirdeği Yağı Faydaları Nelerdir?

Nar çekirdeği yağı, muhteşem bir cilt ve harika görünümlü bir saç elde etmeniz için aradığınız o gizli bir bileşen olabilir.

Nar çekirdeği yağı, besleyici ve zengin içeriğiyle çok uzun süredir kullanılan bir kozmetik ürünüdür. Cildi ve saçı gençleştirme yeteneğinden dolayı birçok güzellik ürününde kullanılır ve aynı zamanda sağlık, doğurganlık ve sonsuz yaşamın bir sembolü haline gelmiştir.

Cilt Hasarlarını Onarma

Cildinizin dış tabakasında bulunan hücreler olarak tanımlayabileceğimiz keratinositler, nar çekirdeği yağı tarafından uyarılır. Bu uyarılma, keratinositlerin cildinizi gençleştirmesine ve cilt hasarını tersine çevirmesine yardımcı olur. Daha genç bir görünüm için doğal yaşlanma karşıtı nar çiçeği yağını mutlaka deneyin.

Derinlemesine Nemlendirme

cildimiz

Nar çekirdeği kremi herkesin kullanabileceği derin nemlendirme sunar. Nar çekirdeği yağı da aynı şekilde, tek başına kullanıldığında, çok derin ve etkili bir şekilde cilde nüfus eder. Fakat cildi yağlı hale getirmez ve gözenekleri tıkamaz. En fazla hidrasyona ihtiyaç duyduğunuz yere gider. Bu özelliği ile akne gibi cilt problemleri olanlar tarafından nar yağı kullanılabilir. Kuru ve çatlak cildi düzeltmek ve sedef hastalığı, egzama gibi cilt sorunlarını hafifletmek için kullanılabilir.

Anti-inflamatuar ve Yaşlanma Karşıtı

yaslanma-karsiti-yiyecekler-nelerdir

Nar çekirdeği yağı, büyülü bir bileşiktir ve pünik asit adında bir esansiyel yağ asidi içerir. Bu yağ asidi omega 5 olarak da adlandırılır ve iltihabı azalttığı, serbest radikalleri yok ettiği ve kanserle savaşma özelliğine sahip olduğu bilinir. Ayrıca cildinizin kalınlaşmasına ve elastikiyetin artmasına yardımcı olurken yara izleriniz için de oldukça faydalıdır.

Güzel Bir Cilt Dokusu

Nar çekirdeği yağı, doğal hormonlarınızla uyumlu bir pro-östrojen formu içerir. Hormon destekleyici ve aynı zamanda dengeleyici etkisi cilt dokusu üzerinde inanılmaz bir etkiye sahiptir.

Sıkı Bir Cilt

Nar çekirdeği yağı, antioksidanlar açısından son derece zengindir ve kolajen üretimini artırmaya yardımcı olur. Hepimiz kolajenin sağlam ve genç bir görünüm için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz.

Parlak Saçlar

findik-yagi-sac

Nar  yağı son derece besleyicidir, antioksidanlar ve C vitamini gibi vitaminleri ile saç deriniz üzerinde uyarıcı bir etkiye sahiptir. Dolaşımı arttırır, kan damarlarınızı güçlendirir ve saç büyümesini teşvik eder. Ayrıca donuk kırılgan saçları canlandırır.

Sağlıklı Bir Saç Derisi

Saç derinizin yağsız ve parlak olması için sağlıklı kafa derisi yağları ve pH dengesi gereklidir. Nar çekirdeği yağı, saç derinizin pH seviyesinde bir denge oluşturur ve fazla yağ üretimini dengeler.

saci-dokulen-kadin

Nar çekirdeği yağı saç derinizdeki birikimi ve kalıntıları temizler. Saç derinizdeki kir ve bakterileri temizlenmesi, saç büyümesini engelleyen durumu ortadan kaldırır. Ayrıca, kaşıntı ve kafa derisinde oluşan egzama gibi durumları iyileştirirken, kızarıklık, iltihaplanma ve kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olan anti-pruritik özelliklere sahiptir.

Saç Toniği

Nar çiçeği yağı harika bir saç toniğidir. Saçınıza gerçek bir bakım sağlamak ve kuvvetli bir tedavi oluşturmak için hindistan cevizi veya badem yağı gibi yağlarla karıştırabilirsiniz.

Nar çiçeği yağı kullananlar saçlarındaki dolaşıklığı kolayca giderdiğini, kabarıklığı önlediğini kolayca fark edeceklerdir. Nar çiçeği yağı saçınızın derinliklerine nüfuz ederek ona yumuşak, parlak bir görünüm kazandırır. Avuç içlerinizle damlatacağınız ufacık birkaç damlayla bile saçlarınıza mükemmel şekiller verebilirsiniz.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz