Bahar ve kış ayları yaklaştıkça daha da önemli hale gelen cilt bakımında siz de doğal çözümler arıyorsanız tam size göre bir tavsiyemiz var: menengiç yağı! Kendisi küçük ama marifeti büyük olan meyveleriyle cilt bakımının yanı sıra soğuk algınlığı gibi hastalıklarda da etkili olan menengiç yağı ve elde edildiği ağacı sizler için bu yazımızda inceledik!

Menengiç Nedir?

Sonbahar renkleri ile özdeşleşen en en önemli ağaçlardan biri pistacia terebinthustur; yani herkesin bildiği adıyla menengiç…

Menengiç ağacı, en fazla 2-10 metre büyüyebilen bodur bir bitkidir. Kasım ve Aralık aylarında, yapraklarının renkleri yeşilden kırmızıya ve portakala yakın renk tonlarına dönüşür ve hemen ardından kış aylarında yapraklarını döker. Yeşil olan yaprakları sonbahar geldiğinde dökülmeden önce tekrar kırmızıya dönerler. Menengiç ağacı, Mart – Nisan aylarında çiçek açar. Çiçek salkımları küçük kırmızı çiçeklerden meydana gelir.

Menengiç dioik bir ağaçtır; yani hem erkek hem de dişi ağaçları vardır. Erkek ağaçlarda çiçek salkımları bulunurken dişi ağaçlarda meyvelere dönüşen pistil çiçekler bulunur. Meyve dallarına bakıldığında meyvelerin mavi veya kırmızı olduğu görülür. Mavi meyve verimlidir ve içinde çekirdeği bulunur. Kırmızı meyve ise kısırdır. Meyve arayan kuşlar, ağacın dikkat çeken kırmızı rengine uçsalar da, en sonunda mavi meyveyi yerler ve daha sonra çekirdekleri etrafa dağıtırlar. Menengiç ağacı genellikle birden fazla gövdeye sahip büyük bir çalı olarak büyür. Yine de beslendiği yerlere göre 10 m. yüksekliğe ulaşan etkileyici bir ağaç olarak da büyüyebilir.

Menengiç Yağının Tıbbi Kullanımı

astim-muayene

Bu ağaçtan elde edilen reçine ile özünden elde edilen ham maddeler ve menengiç yağı; antiseptik, antispazmodik, sitostatik ve balgam söktürücü olarak kullanılır. Kronik bronşiyal enfeksiyonlar, streptokok, idrar ve böbrek enfeksiyonları, hemoraji, safra taşı, tenya ve romatizma tedavisinde kullanılır. Ayrıca, artrit, gut, siyatik, uyuz ve bitleri tedavi etmek için de kullanılır. Bunların yanında kanser tedavisinde de kullanıldığı bilinir.

Menengiç Yağının Cilde Etkileri

Menengiç yağı, cildin nemlendirilmesinde ve beslenmesinde etkili bir içeriğe sahiptir. Cildin nemi doğal dengesinde tutmasına yardımcı olur ve tahriş olmuş cildi rahatlatır. Hafif bir yağ olması sebebiyle gözenekleri tıkamaz. Serbest radikalleri nötralize edip yaşlanma belirtileri ile mücadele eder. Cildin doğal savunma bariyerini destekler.

Menengiç Meyvesi

Bu meyve çiğ veya pişmiş olarak tüketilir ve oldukça hoş bir tadı vardır. Bademden daha tatlı ve yağlıdır. Sapları da dahil olmak üzere olgunlaşmamış meyveler sirke ve tuzda bekletilir. “Atsjaar” olarak bilinen bu yiyecek, şaraplara eşlik eden bir lezzet olarak bilinir ve bu şekilde servis edilir. Meyve yaklaşık 7 mm uzunluğunda ve 6 mm genişliğindedir. Yaprakları da aynı zamanda pişirilerek kullanılabilir.

Menengiçin Diğer Kullanım Alanları

Menengiç ağacının kabuğundan “terebentin” reçinesi elde edilir. Bu işlem yaz ortasından sonbahar ortasına kadar yapılır. Elde edilen bu reçine esas çoğunlukla sakız yapımında kullanılır.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz