limonlu-suyun-faydalari

Son dönemlerde limonlu suya inanılmaz bir rağbet gösterilmektedir. Birçok kafe veya restoranın menüsünde limonlu su yerini almıştır. Hatta bazı insanlar tarafından sabahları çay ya da kahve içmek yerine limonlu su içmek tercih edilmektedir. Her ne kadar ekşi olsalar da limonların lezzetli olduğunu söylemek mümkün. Peki limonu suya atmak sağlık açısından gerçekten de faydalı mı?

Limonlu Su İçmenin Faydaları

Limonlu suyun bir bütün olarak sağlık üzerindeki etkisini göstermek üzere bazı bilimsel araştırmalar yapılmıştır. Ancak limonun faydaları ve su içmenin faydaları konusunda bir çok araştırma yaptık. Burdan yola çıkarak limonlu suyun faydaları nelerdir çalışmamızı sizler için bir araya getiriyoruz. İşte limonlu suyun yararları;

1.Limonlu Su Dehidrasyonu Engeller

dehidrasyon-onleme

Gıda ve Beslenme Topluluğu’na göre, günlük 2-2.5 litre su tüketilmesi gerekmektedir. Buna yiyecek ve içeceklerden alınan su dahil değildir. Su, dehidrasyonun önlenmesi için fazlasıyla önemlidir. Ancak bazı insanlar su içmekte zorlanabilirler. Bu durumda suyun içine bir miktar limon eklenmesi suyun tadını güzelleştirir ve daha fazla su tüketilmesi konusunda yardımcı olabilir.

2.Limon Suyu C Vitamini Kaynağıdır

Diğer turunçgiller gibi limon, serbest radikallerin hücrelere zarar vermesini engelleyen önemli bir antioksidan kaynağıdır. C vitamini, kardiyovasküler hastalık ve inme riskinizi azaltır. Ayrıca daha düşük tansiyona seviyelerine neden olabilir. Bazı araştırmalar, düşük C vitamini seviyeleri olan, özellikle yüksek tansiyonlu obez erkeklerde, inme riskinin daha yüksek olduğunu göstermiştir. Ek olarak C vitamini bazı insanlarda soğuk algınlığını önlemeye veya süresini sınırlamaya yardımcı olabilir.

3.Limonlu Su Cilt Sağlığınıza Katkı Sağlar

puruzsuz-cilt-limon

Limonun cilde faydaları birçok çalışmayla kanıtlanmıştır. Limonlarda bulunan C vitamini, cilt kırışıklığını azaltmaya yardımcı olabilir. Amerikan Klinik Beslenme Derneği’nde yayınlanan bir çalışmada, daha fazla C vitamini tüketen kişilerin ciltlerinin daha az buruşuk ve kuru olduğu sonucuna varılmıştır. Su da cilt için oldukça önemlidir. Çünkü cildiniz nemini kaybederse, kurumaya ve kırışmaya daha fazla eğilimlidir. UW Health, günde en az sekiz bardak su içmenin cildinizin nemlendirilmesine ve toksinlerin temizlenmesine yardımcı olduğunu belirtmektedir.

4.Limonun Suyu Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Limonlu su faydaları dendiğinde akla ilk gelen kilo verme üzerindeki etkisidir. Klinik Biyokimya ve Beslenme Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, limonlarda bulunan polifenol antioksidanların farelerde, yüksek yağlı bir diyetin neden olduğu kilo alımını önemli ölçüde azalttığı gösterilmiştir. Ek olarak, insülin direncini geliştirdiği görülmüştür. İnsanlarda aynı sonuçların kanıtlanması gerekirken, limon suyunun kilo kaybını desteklediği yönünde anektodal kanıtlar güçlüdür. Limonlu su ile zayıflama kilo vermek isteyenler tarafından zayıflama suyu olarak kullanılır ve bu sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Ayrıca limon diyeti de oldukça popülerdir.

5.Limonlu Su Sindirime Yardımcı Olur

mavi-masada-limonlar

Bazı insanlar, kabızlığı önlemeye yardımcı olmak için her sabah limon suyu içerler. Uyandığınızda sıcak veya ılık limonlu su içmeniz sindirim sisteminizin hareket etmesine yardımcı olabilir. Ayurveda tıbbı, ekşi limon tadının agni’nizi (geleneksel Hint tıbbında sindirim yeteneği) canlandırmaya yardımcı olduğuna inanır. Ayurveda’da, güçlü bir agni, sindirim sistemini hareket ettirmeye başlar, yiyecekleri kolayca sindirmenize ve toksinlerin birikmesini önlemenize yardımcı olur.

6.Limonun Ferah Etkisi Nefesinizi Tazeler

Kötü bir kokuyu gidermek için ellerinize hiç limon sürdünüz mü?  Uzun yıllardır limonun kötü kokuları etkisiz hale getirdiği düşünülüyor. Aynı yöntem, sarımsak, soğan veya balık gibi güçlü kokulara sahip gıdaları tükettikten sonra oluşan ağız kokusunu gidermek için de kullanılabilir. Yemeklerden sonra ve sabahları limonlu su içerek nefesinizi daha ferah tutabilirsiniz. Limonlu su fazla bakteri üremesinin neden olduğu kötü nefesi engeller.

7.Limonlu Su Böbrek Taşını Önler

limonlu-su

Limondaki sitrik asit, böbrek taşlarının önlenmesine yardımcı olabilir. UW Health, yeni böbrek taşları oluşma riskini azaltmak için sitrik asit alımını artırmanızı önerir. Limonlu su içmek sadece daha fazla sitrik asit almanıza değil, aynı zamanda taşları önlemek için ihtiyacınız olan suyu da almanıza yardımcı olur. 1/2 bardak limonlu su içmek, oldukça iyi miktarda sitrik asit sağlar.

Limonlu suyun faydaları oldukça fazladır. Fakat bu faydalardan maksimum derecede yararlanmak için limonlu suyu düzenli bir şekilde tüketmeniz gerekmektedir. Limonlu su yaparken taze limon kullanmanız gerektiğini, limon suyu kullanmanın aynı etkiyi yaratmayacağını unutmamanız gerekir. Limonun yanı sıra suyunuza nane, zencefil ve tarçın da ekleyebilirsiniz. Bu hazırlaması ve tüketmesi oldukça basit ve keyifli olan içecek size daha sağlıklı bir yaşam sunabilir.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz