aspir-yagi

Aspir Yağı Nedir?

Yemek pişirmede kullandığınız yağı aşırı ısıttığınızda, faydalı bileşikleri yok eder ve zararlı serbest radikaller oluşturur. Bu serbest radikaller vücudunuzdaki moleküllere zarar verebilir.(1) Bu nedenle, yüksek sıcaklıklarda yemek pişirirken yüksek sıcaklık noktasına sahip olan yağları kullanmak önemlidir. Yüksek ısıya uygun yemeklik bir yağ arıyorsanız, aspir yağı sizin için doğru seçim olabilir. Mısır yağı, kanola yağı, zeytinyağı, susam yağı ve diğer birçok alternatiften daha yüksek bir sıcaklık noktasına sahiptir. Aynı zamanda birçok tarifte kullanılmak üzere nötr bir tada sahiptir. Aspir, sivri yaprakları ve sarı veya turuncu renkte çiçekleri olan uzun bir bitkidir. Aspir çiçeği antik Mısır’da kıyafetler için kumaş boyası olarak kullanılmıştır.(1) Bugün bazı insanlar, pirinç kullanılan yemeklerini renklendirmek ve lezzetlendirmek için kullanılan ve sarı bir baharat olan safranın yerine aspir kullanırlar. Aspir tohumu da aspir yağı üretmek için kullanılır.

Aspir Yağı Yararları Nelerdir?

İki çeşit aspir tohumu yağı mevcuttur: yüksek linoleik ve yüksek oleik. Yüksek-oleik aspir yağı daha fazla doymamış yağ içeriyor iken yüksek linoleik aspir yağı çoklu doymamış yağlar açısından daha zengindir. Çoklu doymamış aspir yağı salata sosu gibi ısıtılmasına gerek olmayan gıdalar için iyidir. Tekli doymamış aspir yağı, yüksek sıcaklıklarda yemek pişirmek için daha uygundur.(1) Bu yağın geleneksel bitkisel yağlara kıyasla daha fazla yararı bulunmaktadır ve bilinen aspir yağı faydaları şunlardır:

Aspir Yağı Kalp Sağlığını Korur

kalp-sagligi-aspir

Aspir yağı, yüksek oranda vücudumuzun ihtiyaç duyduğu yararlı bir yağ asidi olan omega-6 yağ asitleri içeriğine sahiptir. Bunlar aynı zamanda linoleik asit olarak bilinir.Bu asit, vücutta kolesterol düzeylerinin sağlıklı bir seviyede kalmasına yardımcı olabilir.(2) Bu da ateroskleroz gelişiminin, kalp krizi ve felç gibi diğer sağlık problemlemlerinin oluşma ihtimalini azaltır.

Aspir Yağı Diyabeti Önler

Omega-6 yağ asidinin kan şekeri seviyelerini yönettiği ve böylece diyabetiklerin kan şekerini koruduğu gösterilmiştir. Bu durum insanların diyabet geliştirmesini önleyebilir.

Aspir Yağı Kilo Vermeye Yardımcı Olur

aspir-ve-zayiflama

Aspir yağı uzun süre kilo vermek için ellerinden geleni yapan insanlar için iyi bir seçim olarak bilinmektedir Aspir yağının içeriğinde bolca bulunan Omega-6 yağ asidi, vücudun yağ depolamak yerine yağ yakmasına yardımcı olur.(2) Aspir yağı birçok pişirme çeşidinde kullanıldığından obezite problemi olan kişiler diyetlerinde çok fazla değişiklik yapmak zorunda kalmadan kilo vermek için bu bitkisel yağı kullanabilirler.Dolayısıyla aspir yağı zayıflama konusunda yardımcıdır ve aspir yağı ile zayıflama mümkündür.

Aspir Yağı Saç Bakımında Kullanılabilir

Aspir yağı saç derisi ve saç için çok yararlı olan oleik asit açısından zengindir. Bu vitamin saç derisinde dolaşımı artırır, saçların büyümesini hızlandırır ve folikülleri güçlendirir. Saçlarınızı parlak ve canlı tutmanıza yardımcı olur. Bu yüzden aspir yağı kozmetik uygulamalarda sıklıkla kullanılır. Aynı zamanda yiyecek olarak tüketildiğinde de aynı etkiyi gösterir.(2)

Aspir Yağı Cilt Bakımına Katkı Sağlar

aspir-cilt-bakimi

Aspir yağı cilde faydaları ile de bilinmektedir. Aspir yağındaki yüksek linoleik asit içeriği, cildinizin kalitesini arttırmak için idealdir. Linoleik asit, gözenekleri açmaya yardımcı olur ve siyah noktaların yanı sıra cildin altında sebum birikmesi sonucu gerçekleşen akne oluşumunu azaltmak için sebum ile birleşebilir. Ayrıca cildin yüzeyinden yara izlerini ve diğer lekeleri temizlemeye yardımcı olan yeni cilt hücrelerinin rejenerasyonunu uyaran aspir yağı takviyesi daha genç ve daha çekici görünmenizi sağlar.

Aspir Yağı Adet Öncesi Sendromu Belirtilerini Azaltır

Menstruasyon sırasında, kadınlar genellikle acı ve huzursuzluktan muzdariptir. Aspir yağındaki linoleik asit, vücutta menstruasyon sırasında dramatik hormonal dalgalanmalara ve semptomlara neden olan prostaglandinleri düzenler. Bu nedenle, aspir yağı adet öncesi sendromu (PMS) belirtilerinin şiddetini azaltabilir ve aynı zamanda hormonal takviyeler gibi herhangi bir tehlikeli yan etkisi olmaksızın adet döngüsünü düzenleyebilir.(2)

Aspir Yağı Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

aspir-bagisiklik-sistemi

Prostaglandinlerin işlevini düzenlemelerine rağmen aspir yağı aynı zamanda prostaglandin oluşturan omega-6 yağ asitlerinin oluşmasına da katkıda bulunur.(2) Prostaglandinler, bağışıklık sisteminin süreçleri de dahil olmak vücudun normal olarak işlev görmesine yardımcı olan hormon benzeri maddelerdir. Bu yüzden aspir yağı tüketimi vücudumuzun daha çok koruma altında olmasına yardımcı olur.

Aspir Yağının Diğer Faydaları

Kan pıhtılaşmasıyla ilgili bir sorununuz varsa aspir yağı kullanabilirsiniz. Çünkü aspir yağı kan seyreltici etkiye sahip olduğu için kan pıhtılaşmasını yavaşlatabilir.

Son olarak kanarya otu ve aspir yağıyla aynı familyada bulunan diğer bitkilere karşı bir alerjiniz bulunuyorsa, değişen şiddet derecelerinde alerjik reaksiyonlara neden olabileceğinden aspir yağından kaçınmalısınız. Alerjiniz olup olmadığını öğrenmek için doktorunuzla konuşmanız gerekmektedir.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz