Eğer çok sık kahve tüketen biriyseniz, size harika bir haberimiz var. Artık kahve telvelerinizi çöpe atmak yerine onlarla kendinize harika bir cilt bakım rutini yaratabilirsiniz! Bu içeriğimizde sizlere kahve telvesini kullanarak cildinizde uygulayabileceğiniz bakım seçenekleri ile birlikte, bunların sağlayacağı faydaları anlattık. Kahve telvelerinizi kendiniz için geri dönüştürmeye hazır olun!

Kahve Telvesinin Faydaları

Kahve sadece bir içecek olarak vücuda sağladığı faydalardan çok daha fazlasını içerir. Bir yandan içeriğindeki kafein oranı sayesinde iyi bir enerji kaynağı olurken bir yandan da özellikle kilo kontrolü yapanlar için düşük kalorili ve besleyici harika bir öğündür. Ancak kahve bundan ibaret değil; bir içecek olarak tüketildikten sonra ortaya çıkan posası da en az kendisi kadar değerlidir.

Kendine has yağ molekülleri içeren kahve çekirdekleri; aynı zamanda potasyum, magnezyum azot, krom ve daha pek çok mineralin doğrudan kaynağıdır. Mikro besinler bakımından zengin olan kahve telvesi, bu yönüyle bitki gübresinden oda kokusuna kadar pek çok alanda değerlendirilebilen önemli bir kaynaktır (1). Güçlü içeriği sayesinde etkili olduğu bir diğer alan da cilt bakımıdır.

Kahve telvesinin cilde faydaları iki temel kaynağa dayanır: beslenme ve temizlik. Demlenmiş bir kahveden elde edilen telve, tortulu ve iri ufaklı parçacıklardan oluşan bir yapıya sahiptir. Ayrıca içeriğindeki yağ tabakasıyla cilt için ideal bir nemlilik de yaratır. Bu özellikleri kahve telvesini cilt için harika bir peeling ya da maske materyali haline getirir. Hem doğal olarak içerdiği mikro besinler ile cildi beslerken hem de ufak masajlarla ciltteki ölü hücrelerin arındırılmasına yardımcı olur.

Sivilce İçin Kahve Telvesi Maskesi

Sivilce, herkes için ortak olan cilt problemlerinin başında gelir. Ciltte çevresel faktörlerle zamanla oluşan yağ ve kir tabakası nedeniyle ortaya çıkan sivilceler, cilde belli aralıklarla uygulanacak arındırma işlemleri sayesinde azaltılabilir. Kahve telvesi, besleyici ve arındırıcı özelliği ile aynı anda cildin olumsuz faktörlerinden kurtulmasını ve beslenmesini sağlar. Bunun için uygulayabileceğiniz son derece basit bir maske tarifimiz var. Sizin için aşağıda adım adım anlattık.

  • Yaklaşık iki tatlı kaşığı kadar kahve telvesini birer çay kaşığı bal ve kakao ile karıştırın.
  • Parmaklarınızla ya da bir fırça yardımıyla yüzünüze sürün (eğer sivilce probleminiz sırt, kol ve benzeri alanlardaysa daha fazla malzeme ile aynı tarifi uygulayabilirsiniz).
  • Ortalama 15 – 20 dk kadar beklettikten sonra yıkayıp iyice durulayın.
  • Telvenin kendinden nemlendirici etkisi olacağı için krem gibi nemlendirici bir ürün kullanmayın.

Selülit Giderici Kahve Peelingi

Kan dolaşımının yeterli düzeyde ulaşmadığı cildin yağ tabakası, özellikle bacak ve kollarda yoğunlaşacak şekilde selülit dediğim kötü görüntüye sebep olur. Bu görüntüyü ortadan kaldırmak için hareketliliğin ve o bölgedeki dolaşımın artırılması gerekir. Kahve telvesi, irili ufaklı partikülleri sayesinde ciltte peeling etkisi yaratarak uygulanan bölgenin kan dolaşımında artışa sebep olur. Kahve telvesi ile düzenli olarak yapılacak bir masaj, yağ dokusunun parçalanmasını ve hareketlenmesini sağlayarak selülitli görünümün azaltılmasına destek olur (2).

Selülit giderici kahve peelingini uygulamanız ise son derece basittir. Yaklaşık 5 – 10 dakika boyunca selülitli bölgeye masaj yapabilir ve sonrasında su ile durulayabilirsiniz. Bu masajı etkili bir sonuç için haftada iki kez düzenli olarak yapmalısınız.

Kahve Telvesi ile El Bakımı

Kahve telvesinin nemlendirici etkisi, el bakımı için de mükemmel bir etki sağlar. Mineral deposu olması sayesinde cildin beslenmesine de yardımcı olan kahve telvesi peelingi, gün içinde birçok noktaya değer ve bu nedenle çevresel faktörlerin kötü etkilerine maruz kalan eller için harika bir temizleyicidir. Kahve telvesi ile el bakımı yapmak için uygulamanız gereken tek şey, ellerinize çok fazla bastırmadan kahve telvesini sürüp 10 dk kadar beklemeniz. Ellerinize bastırmamanız çok önemli çünkü kahve taneleri cildinizi çizebilir. Eğer bu bakımı daha besleyici ve etkili hale getirmek istiyorsanız, telvenin içine biraz bal da ilave edebilirsiniz.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz