Yazı İçeriği ve Başlıkları

  1. Hyalüronik Asit ve Etkileri
  2. Cildimin Hyaluronik Aside İhtiyacı Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?
  3. Hyaluronik Asit Enjeksiyonları
  4. Yan Etkiler

Hiyalüronik asit. Kulağa korkutucu bir şeymiş gibi geliyor, öyle değil mi? Ancak birçok kadın pürüzsüz, kusursuz ve nemli cildini aslında ona borçlu.

Hyaluronik asit, cildimizde doğal olarak bulunan, suyu hapseden ve cildimizin nemli ve dolgun olmasına yardımcı olan doğal bir şekerdir.

Tıpkı vücudumuzda doğal olarak oluşan kolajen ve elastin gibi, hyaluronik asit miktarı da yaşlandıkça azalır. Bununla birlikte, vücudumuzda hyaluronik asit üretimini arttırmanın bazı yolları vardır. Her şey etkilediği gibi düzgün beslenme vücuttaki hyaluronik asit miktarını da oldukça etkiler. Bol miktarda antioksidan içeren meyve ve sebzeler yemek, cildi iltihaptan korur ve cildin sağlıklı olmasına yardımcı olur.

Hyalüronik Asit ve Etkileri

Hyaluronik asit serum ve kremler gibi cilt bakım ürünleri kullanıldığında, cildinize oldukça fazla nem kazandırır. Hyaluronik asit ciltteki nemi hapsetme etkisi nedeniyle cilt bakım ürünlerinde nemlendirici etki yaratan bir bileşen olarak kullanılır ve gün boyunca cildinizi nemli kalmasını sağlar.

En sevdiğiniz cilt bakım ürünlerinin etiketlerine bir göz atın, muhtemelen farkında olmadan size hyaluronik asit içerikli bir ürün kullanıyorsunuzdur. Cildinizin yüzeyini nemlendirmekte o kadar güçlüdür ki, muhtemelen cilt bakım rutininizde birden fazla üründe hyaluronik asit kullanmanız gerekmez.

Hyaluronik asit diğer birçok bileşenle beraber bir etki yaratır ve retinoller, vitaminler ve diğer asitlerle eşleşir. Bu durumdaki tek istisna ise glikolik asit gibi düşük pH seviyelerine sahip asitlerdir, bu asitler çünkü hyaluronik asiti bozabilir ve etkisiz hale getirebilir.

Bu tip ürünlerde genellikle yeşil çay içerikli nemlendiriciler önerilir. Hafif ve yağsız olmaları, sivilce eğilimli kişiler için oldukça faydalıdır. Bu ürünler, cildin yaşlanmasını iyileştirmek için çalışan bir antioksidan olan yeşil çay ve aynı zaman cilt hidrasyonunu korumaya yardımcı olan hiyalüronik asit içerir.

Cildimin Hyaluronik Aside İhtiyacı Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

Yaşlanma konusunda endişeleriniz varsa hiyalüronik asit kullanabilirsiniz. Yaşlandıkça, cilt hücrelerimizin ürettiği hyaluronik asit miktarı azalmaya başlar ve hücre yenilenmeleri yavaşlamaya başlar. Bu çizgiler, kırışıklıklar ve pürüzlü dokuların oluşumuna sebep olabilir. Bu nedenle, ışıltınızı korumak istiyorsanız, hyaluronik asidi yaşlanma karşıtı ürünlerinizle oluşturduğunuz cilt bakım rutininize eklemek sizin için mükemmel olacaktır.

Yaşlandıkça cildinizin sahip olduğu nem ciddi ölçüde azalır. Bu, cildin elastikiyetini kaybetmesini ve ciltte yaşlanma belirtilerini ortaya çıkarmasını sağlar. Cildinizin elastikiyetini yitirmemesi için hyaluronik asit içeren ilaçlar ve farklı ürünler kullanarak önleminizi alabilirsiniz.

Hyaluronik Asit Enjeksiyonları

Cildin tabakasına hacim eklemek için kullanılan bu jel formundaki enjeksiyonların içeriğinde hiyalüronik asit bulunur. Birkaç ufak iğneyle, jel enjekte edilir, ince çizgiler düzeltilir ve ciltteki gölgelikler azaltılır. Bu işlemde enjekte edilen jel bir yıl içinde yavaşça çözünür. Hyaluronik asidin hacim yaratmasının sebebi suyu bölgeye çekmesi ve bunun dolgu etkisi yaratmasıdır.

Hyaluronik asit vücudumuzun zaten ürettiği bir şey olduğundan, enjekte edilerek kullanılan bu ürünlerin güvenli olduğu düşünülmektedir. Bu işlem, burun şekillendirmeleri için uygulanırken aynı zamanda bazı hastalarda ayak ağrısını iyileştirmek için kullanılır. Hyaluronik Asit içeren jel kemik üzerindeki dolguyu iyileştirmek için ayaklara enjekte edilir ve bu işlem hastadaki ağrıyı azaltır.

Yan Etkiler

Genel olarak, insanlar hyaluronik asit içeren ürünleri nasıl kullanacaklarına ilişkin talimatları izlerlerse bu ürünler oldukça güvenlidirler.

Bununla birlikte, hyaluronik asit bazı insanlarda olumsuz yan etkiler ve alerjik reaksiyonlar üretebilir. Ancak bu durum, cilt ile alakalı her türlü işlem için geçerlidir. Özellikle yüzünüz için yeni bir cilt ürünü (enjeksiyon, krem vb.) kullanmaya başlamadan önce her zaman yama testi yapmanız gerekir.

Cilde direk olarak temas etmeyen takviye edici ürünlerin ise negatif yan etkiler gösterme ihtimali oldukça düşüktür. Yine de dilerseniz doktorunuza danışabilirsiniz.

Hyaluronik asit içeren enjeksiyon uygulayan kişiler, bir hafta içinde aşağıdaki olası yan etkileri yaşayabilir:

  • Ağrı
  • Kızarıklık
  • Kaşıntı
  • Şişme
  • Morarma

Yine de bu yan etkiler büyük olasılıkla hyaluronik asit çözeltisinin kendisinden ziyade, enjeksiyon işleminin bir sonucu olarak ortaya çıkacaktır.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz