Aynı zamanda pepita yağı olarak da adlandırılan kabak çekirdeği yağı, balkabağının veya cucurbita maximanın çekirdeklerinden elde edilen yağdır. Turuncu ve kırmızı bir renge sahip bu yağ, yemeklik yağ olarak ve sağlıklı bir gıda takviyesi olarak satılmaktadır. Araştırmalar, kabak çekirdeği yağının saç dökülmesini önleyebileceğini, menopoz semptomlarını hafifletebileceğini, prostat ve kalp sağlığını iyileştirebileceğini ve aşırı aktif mesaneyi tedavi edebileceğini öne sürmektedir.

Kabak Çekirdeği Yağı Faydaları

Doymuş yağların kalp sağlığı için bir faydası olmadığı hatta aksine zararı olduğu herkes tarafından bilinir. Kabak çekirdeği yağı ise bilinen aksine doymamış yağlar sınıfına girer ve uygun kullanımlarda vücuda herhangi bir zararı yoktur.

Kabak çekirdeği yağı için kanıtlanmış çalışmalar arasında kolesterolün düşürülmesi, erkeklerde iyi huylu prostat hiperplazisi (BPH) semptomlarının hafifletilmesi, kadınlarda sıcak basması ve hormonla ilişkili baş ağrılarının azaltılması ve saç dökülmesine yönelik ilerlemeler yer alır (1).

Kabak çekirdeği ne işe yarar? Gelin adım adım öğrenelim…

Saç Dökülmesi

saci-dokulen-kadin

Yayınlanan bir araştırmada, erkeklerin 24 hafta boyunca günde 400 miligram kabak çekirdeği yağı kapsülü almalarının ardından saç büyümelerinde bir artış gözlemlenmiştir.

Kabak çekirdeği yağı tüketenlerin saç sayısında % 40, plasebo alan erkeklerde ise saç sayısında %10 artış görülmüştür.

Menopoz Belirtilerinin Giderilmesi

menopoz

Menopoz dönemindeki 35 kadın üzerinde yapılan bir çalışmada, kabak çekirdeği yağı tüketiminin HDL kolesterolünde artışa, diyastolik kan basıncında azalmaya ve sıcak basması, baş ağrısı ve eklem ağrısı gibi daha az menopoz semptomunun ise hafifleme yaşandığı bulunmuştur. Araştırmacılar, sonuçları doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu önermişlerdir.

İdrar Yolu Sağlığı

idrar-kacirma

Araştırmalarda, kabak çekirdeği yağının prostat sağlığını iyileştirmeye ve aşırı aktif mesanelerde ise rahatlamaya sebep olduğu öne sürülmüştür. Bir tıp dergisinde yayınlanan bir çalışmada, çalışmaya katılan kişilerin 12 hafta boyunca kabak çekirdeği yağı tükettiklerini ve aşırı aktif mesane semptomlarında bir rahatlama yaşandığı belirtilmiştir.

İyi huylu prostat hiperplazisi (BPH) tedavisinde kabak çekirdeği yağı ile saw palmetto yağını karşılaştıran bir araştırmada, her iki yağın da maksimum üriner akış hızını iyileştirmek için ayrı ayrı etkili olduğunu tespit edilmiştir. Birlikte alındığında, kabak çekirdeği ve saw palmetto yağları, prostat spesifik antijen (PSA) seviyelerini düşürmüştür.

Kalp Sağlığı Ve Kolesterol

kalp-sagligi-aspir

Kabak çekirdeği yağı, vücudun kolesterolüne yapısal olarak benzeyen fitosteroller içerir. Cleveland Clinic’te yapılan araştırmalara göre fitosteroller, sindirim sisteminde emilen kolesterol ile savaşarak kolesterol emilimini ve kolesterol seviyelerini düşürebilir.

Doymuş yağların sağlıklı kalpler için iyi olmadığını biliyor olabilirsiniz. Ancak hangi yağların yemekler için uygun olduğunu ayırt etmek kafa karıştırıcı olabilir. Kabak çekirdeği yağı aslında doymamış bir yağdır, yani “iyi” bir yağ türüdür. Kabak çekirdeği yağı gibi doymamış yağlar aslında kalp için sağlıklı olabilir. Güvenilir bir kaynak, kabak çekirdeği yağının sadece kolesterolü düşürmekle kalmayıp aynı zamanda antienflamatuar etkilere de sahip olduğunu belirtmiştir. Yağın ayrıca fareler üzerinde yapılan bir deneyse kan basıncını düşürdüğü gözlemlenmiştir.

Kabak Çekirdeği Yağını Nasıl Tüketebilirim?

balik-yaginin-faydalari

Keten tohumu gibi, kabak çekirdeği yağı da sıvı veya konsantre bir hap formunda alınabilir. Bu yağı içeren ürünler, sağlık ürünleri satan mağazalarda veya online alışveriş sitelerinde kolaylıkla bulunabilir. Kişiler genelli kapsül formda kabak çekirdeği yağı tüketmeyi tercih ederler. Bunun nedeni genellikle daha kullanışlı olması ve yutulmasının daha rahat olmasıdır. Genellikle ortalama 100 miligram olan dozlar halinde satılır, ancak farklı dozajlarda bulabilmeniz mümkündür.

Olası Yan Etkiler

Araştırmacılar, kabak çekirdeği yağının ağızdan ve uygun şekilde tüketildiğinde güvenli olduğunu bildirilmiştir.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz