Organik ve sağlıklı içecekler söz konusu olduğunda yeşil çay bu içecekler arasında oldukça popülerdir. Sindirime, kilo kaybına, strese ve vücuttaki alerjik reaksiyonların hafifletilmesine yardımcı olur. Yeşil çayın aynı zamanda vücudu rahatlatma gibi bir etkisi de vardır. Bunun yanı sıra kahvenin de sağlık üzerinde oldukça etkili faydaları vardır ve çay ile aynı şekilde kilo kaybına yardımcı olur.

Yeşil Çay, Kahve ve Yağ

Bir kafeye gittiğinizde kremalı, sütlü frappe tercih etmek yerine lezzetli ve sakinleştirici yeşil çayın tadını çıkarmayı deneyebilirsiniz. Yeşil çayı birazcık bal ve azıcık yapsız sütle tatlandırabilir veya sıcak ve soğuk servis edilebilen ve ekstra kalori içermeyen kahveye ne dersiniz? Kahve ve çay krema, şeker ve süt ile karıştırılmadığı sürece sizi şişmanlatmaz. Aşırı yeme alışkanlığınız varsa ve egzersiz yapmıyor veya hareketsiz bir yaşam tarzına sahipseniz, vücudunuzdaki yağ birikimi artar, daha fazla kilo alır ve özellikle kardiyovasküler ve sindirim hastalıkları gibi hastalıklara yakalanma ihtimaliniz daha da artar. Yeşil çay kötü kolesterolün (LDL-kolesterol) orta derecede azalmasına yardımcı olur. Egzersiz yapamıyorsanız ve kötü kolesterolden kurtulamıyorsanız yeşil çay bu konuda vücudunuza olabildiğince destek sağlar. Yapılan araştırmalara göre, kahve yağları olarak da bilinen diterpenler kötü kolesterolü arttırır. Bunun nedeni kahve yağlarının, safra asitlerinin ve nötr sterollerin azalmasına neden olmasıdır. Bunun yanı sıra yeşil çay gibi su bazlı bir içeceğin, oldukça düşük kalorili olması ve besin değerleri açısından zengin oluşu oldukça şaşırtıcıdır. Peki hangi içecek daha az yağ içeriyor? Cevap her ikisi de! Hem kahve hem de çay 0 gr yağ içerir. Ancak şimdi de hangisinin yağ ve kilo kaybında daha fazla etkili olduğu merak ediyor olabilirsiniz.

Kilo Kaybederken Yeşil Çayın Keyfini Çıkarın

yesil-cay
Yeşil çayda bulunan EGCG (kateşin adı verilen eşsiz bir bitki bileşiği), yağ yakıcı hormonları arttırır, hücrede biriken yağları azaltır ve kasları daha aktif hale getirmek için kan dolaşımına taşır. Kahvede EGCG bulunmadığından, bu akıllardaki sorunun cevabı tabii ki de yeşil çay oluyor! Çay içmek sizi rahatlatır ve sakinleştirir. Akşam yemeğinizi yediyseniz ve gece yarısına doğru canınız bir şeyler atıştırmak istiyorsa çay için. Çay tok hissetmenize ve iştahınızı bastırmanıza yardımcı olacaktır. Sindirim sisteminizi iyileştirmek ve metabolizmayı arttırmak için yeşil çayı yemek yedikten sonra tüketmek en iyi yöntemdir. Sağlıklı beslenmek, bol sebze tüketmek, düzenli egzersiz yapmak başarılı bir kilo kaybı girişiminin en etkili yoludur.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz