Omega-3 yağ asitleri içeren balık yağı, okyanus kaynaklı ve insan vücuduna faydası olan tek şey değildir. Astaksantin, diğer deniz canlılarının yanı sıra alabalık, mikroalg, maya ve karideslerde oluşan bir karotenoid pigmenttir. En çok pasifik somonunda bulunur ve balıklara pembemsi rengini verir.

Bir antioksidan olan astaksantin, birçok sağlık yararına sahiptir. Daha sağlıklı cilt, dayanıklılık, kalp sağlığı, eklem ağrısı ile bağlantılıdır.

Antioksidan Özellikler

Bildiğiniz gibi, antioksidanlar insan sağlığı için oldukça faydalıdır. Astaksantinin antioksidan özellikleri, kan akışını iyileştirir ve sigara içenlerde veya aşırı kilolu insanlarda oksidatif stresi azaltır. Astaksantin ve diğer karotenoid kaynakları, serbest radikallere karşı yüksek antioksidan özellikler gösterir.

Cilt Sağlığı

Astaksantin cilt sağlığını iyileştirmek için kullanılabilir. 2012 yılında yapılan bir araştırmada, topikal ve oral astaksantin dozlarının kırışıklıkların düzeltilmesine, yaşlılık lekelerinin küçülmesine ve cilt neminin korunmasına yardımcı olabileceği gözlemlenmiştir. Hem erkeklerde hem de kadınlarda olumlu sonuçlar görünse de, bu bulguları doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. (2)

Takviye Olarak Astaksantin

Astaksantinin egzersiz sonrası dayanıklılık ve yorgunluk seviyelerini nasıl etkileyebileceği konusunda çok sayıda çalışma yapılmıştır. Fareler üzerinde yapılan çalışmalar, vücudun yağ asitleri kullanımını artırabildiğini göstermektedir. Kas oluşumu sağladığı, kas ve iskelet hasarını önlediği düşünülür.

Kalp Sağlığı

Araştırmacılar ayrıca astaksantinin kalp sağlığına fayda sağlayabileceği iddialarını araştırmaktadırlar. 2006 tarihli bir çalışmada, astaksantinin hipertansiyon (yüksek tansiyon) üzerindeki etkilerini incelenmiş ve elde edilen sonuçlar, elastin seviyelerini ve arteriyel duvar kalınlığını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. (3)

Eklem Ağrısı

kas-agrisi-omuz

Astaksantin, eklem ağrılarının tedavisi ve romatoid artrit ve karpal tünel sendromu gibi durumlar dahil olmak üzere bu tarz rahatsızlıkların kullanımında etkili olabileceği düşünülür.

Bazı çalışmalar, astaksantinin artrit ile ilişkili iltihap ve ağrı semptomlarını azaltabildiğini göstermektedir. Ancak astaksantin ve karpal tünel sendromu arasındaki ilişkiye dair güvenilir bir kaynak yoktur.

Erkeklerde Üreme

Yapılan bir çalışma astaksantin ve erkek doğurganlığı üzerinde olumlu sonuçlar elde etmiştir. Üç ay boyunca daha önce kısırlıktan muzdarip 30 farklı erkeği incelenmiştir. Araştırmacılar, astaksantin dozu alan grupta sayım ve motilite gibi sperm parametrelerinde iyileşmeler ve doğurganlığın iyileştiğini tespit etmişlerdir. Bu küçük ölçekli bir çalışma olduğundan, bu iddiayı desteklemek için daha fazla kanıt ve araştırmaya ihtiyaç vardır. (4)

Araştırmaların bazıları kanıtlanmamış olsa da bir antioksidan olarak astaksantinin sizin için oldukça faydalı olduğundan emin olabilirsiniz.

Astaksantinin antioksidan özelliklerinden yararlanmak için haftada bir veya iki kez somon yemeye çalışın.

Yeteri kadar somon tüketemiyorsanız, astaksantin takviyelerinden de faydalanabilirsiniz.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz