evde-dogal-dis-beyazlatma-yollari

Dişlerinizin sarımsı görünümünden şikayetçi misiniz? Biz de zaman zaman aynı problemi yaşıyoruz. Mükemmel bir gülümseme için, bembeyaz dişlere sahip olmak isterdik. Ancak çay ve kahve başta olmak üzere birçok faktör bir araya gelince dişler sararıyor. Ancak bugün sizle paylaşacağımız evde diş beyazlatma yöntemleri ile kısa zamanda hızlı bir şekilde dişlerinizi beyazlatabilirsiniz!

Gülümsemek gerçekten birçok kapıyı size açıyor ve çevrenizi harika insanlar ile kaplamanıza yardımcı oluyor. Gün içerisinde güzel bir gülümseme ile yaklaştığınız kişilerin morallerini yükseltebiliyorsunuz, insanlar ile iletişiminiz kuvvetleniyor, kişilerin size bakış açısı olumlu bir hava kaplıyor. Dişlerinizin görünümü de işte tam bu noktada oldukça önemlileşiyor. Sararmış dişler, bakımsız ve kötü bir görünüm yaratıyor.

Evde Diş Nasıl Beyazlatılır?

evde-dogal-dis-beyazlatma-yollari

Aslında doğal diş beyazlatma yöntemleri mevcut. Ve bu yöntemleri evde kolaylıkla uygulayabilirsiniz. Bugün gülüşünüzü güzelleştirecek bembeyaz dişlere sahip olmanıza yardımcı olacak yöntemleri paylaşacağız. Bu durum ayrıca özgüveninizi de arttıracak ve dişlerinizin görünümünden çekinmeden özgürce gülümseyebilmenize yardımcı olacak.

Evde diş beyazlatmak için aşağıda sıraladığımız yöntemleri uygulayabilirsiniz. Ancak öncelikle bu yöntemleri çok sık tekrarlamanın diş minesine zarar verebileceğini söyleyelim. Bu sebeple sizi kurtarmasını istediğiniz anlarda (mesela önemli bir iş görüşmesi ya da toplantı öncesi) bu yöntemleri uygulamanızı aksi durumlarda daha sağlıklı bir bakım için diş hekimlerine başvurmanızı öneririz.

Diş sağlığınızı korumaya yardımcı destek takviyeler için buraya göz atabilirsiniz.

Hazırsanız diş beyazlatma nasıl yapılır, listelemeye başlıyoruz:

1. Karbonat ile Diş Beyazlatma

evde-dogal-dis-beyazlatma-yollari

Karbonat gerçekten mucizevi bir şey, “temizlemek” kelimesi için yaratılmış harika bir madde. Bu madde sadece diş yüzeylerinin kirli görünümünü almak için yardımcı olmakla kalmıyor, karbonat kötü kokuları da emmeye yardımcı oluyor. Karbonatın bu özelliğini de ek olarak denemenizi tavsiye ederiz ama şimdilik lekeli dişler konusunda size nasıl yardım edebilir ona bakalım…

Diş fırçanızı ıslatarak karbonata bastırıp dişlerinize sert bastırmadan, hafif dairesel hareketler ile dişlerinizi fırçalayın. Haftada 1-2 kere bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

2. Limon Karbonat İkilisi

Bu yöntem de oldukça bilinen ve etkili olmasına rağmen daha asidik bir madde oluşacağı için diş mineniz için biraz daha tehlikelidir, bunu baştan belirtelim.

Bir çay kaşığı karbonat üzerine birkaç damla limon damlatarak köpürene kadar karıştırın. Daha sonra diş fırçanıza aldığınız karışımı yine bastırmamaya dikkat ederek dişlerinize uygulayın.

3. Diş Beyazlatma Etkili Diş Macunu Kullanın

Her diş hekimi ağız bakımınız için günde en az iki kere diş fırçalamanızı önerecektir. Diş macunları içerisinde diş etlerinizin bakımını sağlayan, dişleri beyazlatan ve dişlerin güçlenmesine yardımcı olan seçenekler mevcuttur. Bu macunlardan diş beyazlatma özelliği olanları günde en az iki kere kullanın. Düzenli kullanım ile 1 hafta sonunda renk farkını görebilirsiniz.

Ek olarak eğer gün içerisinde çok fazla çay ve kahve gibi diş yüzeylerinde leke bırakan içecekler tüketiyorsanız, dişlerinizi aynı macun ile içecek tüketiminden sonra tekrar fırçalamanızı tavsiye ederiz. Eğer diş macununuz yanınızda değilse kahve ve çay tükettikten sonra dişlerinizi duru su ile çalkalamanız da leke oluşumunun engellenmesine katkı sağlar.

4. Beyazlatıcı Etkiye Sahip Nefis Lezzet: Çilek

evde-dogal-dis-beyazlatma-yollari

Evet doğru okuyorsunuz. Çilekle diş beyazlatma işe yarayabilen bir yöntemdir. Çilek içerisinde bulunan malik asit, diş temizliği konusunda size yardımcı olur. Malik asit, plak oluşumunu engeller ve ağızdaki bakterilere karşı savaşır.

1-2 adet çileği çatal ile ezerek püre haline getirin ve dişlerinize uygulayın. Bu yöntemi de haftada 2 kere yapabilirsiniz.

5. İkinci Şanslı Meyvemiz Geliyor: Muz!

Esasında diş temizleme konusunda size muzun kendisi değil kabuğu fayda sağlayacak. Muz kabuğunu dişlerinize uygulamadan önce dişlerinizi fırçalamanız öneriliyor.

Muz kabuğu muzun kendisi gibi potasyum, manganez ve magnezyum açısından zengindir. Kabuğun iç kısmı ile dişlerinizi 1-2 dakika ovmanız yeterli. Diş yüzeyinizdeki muzu ise macunsuz bir fırça ile alabilirsiniz.

evde-dogal-dis-beyazlatma-yollari

Yukarıda bahsettiğimiz doğal yöntemleri evde uygulamak gerçekten pratik ve kolaydır. Her seferinde karbonat almaya mutfağa gitmeye üşeniyorsanız küçük bir makyaj malzemesi kutusu ya da ilaç kutusu içerisine bir miktar karbonat koyarak banyoda diş fırçalarınızın yanına koyabilirsiniz.

Belirttiğimiz gibi daha kapsamlı bir diş temizliği ve leke çıkarımı için ise diş hekimine gitmenizi tavsiye ederiz. Ek olarak unutmamanız gereken nokta kimsenin bembeyaz dişlerinin olmadığıdır. Krem ve sarıya yakın doğal diş renkleri de vardır. Yani siz ne kadar denerseniz deneyin beyazlamayan durumlarda dişleriniz genetiğinizin el verdiği renkte demektir.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz