C vitamini, sıkça kullanıldığı bilinen vitamin takviyelerinin arasında yer alır. Bu takviyeler kapsül, tablet, toz veya efervesan tablet gibi formlarda bulunabilir. Ek olarak C vitamini içeriği ve üretimi ile alakalı olarak farklı emilim özelliklerine de sahip olabilir. Ester-C formu ise buna en iyi örnek olarak açıklanabilir.

Ester-C formunun özelliklerinden önce C vitaminin etkilerine göz atacak olursak…

Neden C Vitamini Takviyeleri Kullanılmalı?

C vitamininin vücutta birçok görevi bulunur, bu görevlerden bazılarını ve etkilerini açıklayacak olursak…

Kronik Hastalık Riskini Azaltabilir

C vitamini vücudumuzun doğal savunmasını güçlendirebilecek güçlü bir antioksidan olarak bilinir. Antioksidanlar bağışıklık sistemini güçlendiren moleküllerdir. Bunu hücreleri serbest radikaller adı verilen zararlı moleküllerden koruyarak yaparlar. C vitamini ise vücudun doğal savunmasının iltihapla savaşmasını destekler (1).

Yüksek Tansiyonu Yönetmeye Yardımcı Olabilir

Çalışmalar, C vitamininin hem yüksek tansiyonu olanlarda hem de olmayanlarda kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğinden bahseder. Bu araştırmalar; C vitamini takviyesi almanın kan damarlarının gevşemesine yardımcı olabileceğinden ve bu sayede kan basıncı seviyelerinin düşmesine zemin hazırlayabileceğinden söz eder (2).

Kalp Hastalığı Riskini Azaltabilir

C vitamini, kalp hastalığı risk faktörlerini azaltmaya yardımcı olabilir. Araştırmalar C vitamini takviyesi kullanmanın kan kolesterolü ve trigliserit düzeyleri gibi kalp hastalığı risk faktörleri üzerinde olumlu etkilerinin olabileceğinden bahseder (3).

Demir Eksikliğini Önlemeye Yardımcı Olabilir

Demir, vücutta çeşitli işlevlere sahip bir mineral olarak bilinir. Kırmızı kan hücrelerinin üretimi ve oksijenin vücutta taşınmasına yardımcı olması gibi görevleri bulunur. Araştırmalara ve testlere göre C vitamini takviyeleri, demirin emilimini artırmaya yardımcı olabilir. C vitamini, bitki bazlı demir kaynakları gibi zayıf emilen demirin, daha kolay emilmesini sağlayabilecek bir forma dönüştürülmesine yardımcı olabilir (4).

Ester-C Formunun Genel Özellikleri

Mide dostu olduğu bilinir: Ester-C üretiminde, pH’ı nötralize etmek için kimyasal çözücüler genellikle kullanılmaz. Bu sebeple midenizi rahatsız etmeden kolayca emildiği düşünülür.

Biyoyararlanımı daha yüksek olabilir: İnsan vücudunda 24 saate kadar kalan Ester-C’nin biyoyararlanımı normal C vitaminine göre daha yüksek olabilir. Bunun sebebinin, Ester-C’nin dikkatlice hazırlanmış formülündeki moleküllerin, 24 saate kadar kan dolaşımında kalabilmesi olarak düşünülür.

Daha yüksek emilime sahip olabilir: Ester formu diğer C vitamini formlarına göre hem suda hem yağda çözünebilir. Bu özelliği ile daha iyi emilime sahip olduğu bilinir.

Ancak her takviye ürünün etkisi, kişiye göre farklılık gösterebilir. Herhangi bir C vitamini formu kullanmadan evvel mevcut durumunuzu öğrenmek ve size uygun bir yol haritası belirlemek adına bir uzmana danışmanız önerilir.

Takviye önerisi: Nature’s Supreme Ester-C 1000 Mg C Vitamini 120 Tablet

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz