enginar-ekstresinin-faydalari-nelerdir

Sağlıklı beslenme konusunda bugün ele alacağımız ürün enginar ekstresi. Özellikle kış aylarında sofraları süsleyen enginarı, kapsül ya da ampul formda bulabildiğiniz şekli ile tükettiğinizde kendinize yüksek besin değerlerine sahip bir takviye yapmış olursunuz.

Enginar Ekstresinin İçeriğinde Neler Var?

Her ne kadar enginarın kalbine ve zeytinyağlı enginara bayılıyor olsak da besin değerlerinden maksimum derecede faydalanabilmek için her an enginar yemeği hazırlamak zorunda değiliz.

Enginar bitkisinden elde edebileceğiniz birçok faydayı enginar ekstresi size sağlayacaktır. Enginarın genel vücut sağlığınızı koruyan ve destekleyen 3 temel bileşeni vardır. Bunlar luteolin, sinarin ve inülindir. (1) Bu mikrobileşenler diyabet, karaciğer sağlığı ve sindirim konularında özellikle fayda gösterecektir.

enginar-ekstresinin-faydalari-nelerdir

Luteolin kötü kolesterolü düşürerek (LDE), kolesterol ve buna bağlı diyabet hastalıklarının gelişimini engelleyebilmektedir. Bu sayede kardiyovasküler sağlık açısından önemli bir görev almaktadır.

Sinarin enginar ekstratı içerisinde bulunan ikinci önemli etken maddedir. Sindirim sistemi için harika bir maddedir. Luteolinin kolesterol üzerinde yarattığı olumlu etkinin altında yatan gizli kahramandır dersek hiç yanlış olmaz. Sinarin, safra sekresyonunu (safra asidi salgılama) ve yağ asidi emilimini arttırır. Bu sayede vücudumuz yiyeceklerdeki yağda çözünen vitamin ve mineralleri daha iyi absorbe eder.

İnülin, birçok meyve sebze, bitki ve tahılda bulunan nişastalarda görülen bir maddedir ve sindirim için faydalıdır. Kilo kontrolü, yüksek kolesterol, kabızlık, ishal ve diyabet rahatsızlıklarında kişilere yardımcı olabilmektedir. Medikal ilaçlarda da inülin bulunabilmektedir. İnülin midede sindirilip absorbe edilmez ancak sindirim sistemindeki probiyotik bakterilerin gelişmesinde yardımcı olur. Yani inülin bir prebiyotiktir. (2)

Bunların yanısıra enginar ekstratı vitamin a, vitamin b ve c; lif, fosfor, potasyum, manganez, kalsiyum, çinko ve demir mineralleri açısından mükemmel bir kaynaktır.

Piyasadaki enginar ektresi markaları ve enginar ekstresi fiyatlarını incelemek ve satın almak için tıklayınız.

Enginar Ekstresi Faydaları Nelerdir?

  • Madde madde enginar ekstresinden alabileceğiniz faydaları listeleyelim:
  • Kandaki yağ oranının azalmasına destek olarak damar sertleşmesini engelleyebilir
  • Yorgunluk giderici vitaminler ile daha dinç hissetmenize yardımcı olabilir
  • Karaciğerin temizlenmesinde etkili olabilir
  • Kalp rahatsızlıkları üzerinde olumlu etki yaratabilir
  • Mide ve bağırsak sağlığının korunmasına yardımcı olabilir
  • İshal probleminin çözülmesine yardımcı olabilir
  • Bağışıklık güçlendirici etki yaratabilir
  • Kemik yapısının kuvvetlenmesine yardımcı olabilecek içeriğe sahiptir

Enginar Ekstresi Nasıl Elde Edilir?

Bu gıda takviyesi enginar hapı olarak da sıkça anılmaktadır. Henüz tam olgunlaşmamış enginar yaprağı belirli işlemlerden geçirilerek enginar ekstresi elde edilir. Konserve enginarlardan farklı olarak bu ürün yüksek antioksidan ve vitamin değerlerine sahiptir. Bu sebeple enginar mevsimi dışında da enginardan gelen besinleri enginar hapları karşılayabilir.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz