badem-yagi

Badem Yağı Nedir?

Badem, genellikle badem ağacı olarak bilinen Prunus dulcis ağacının yenilebilir tohumudur. Badem genellikle bir kuruyemiş olarak adlandırılsa da, aslında şeftaliye benzeyen badem meyvesinin merkezinde bulunan çekirdeklerdir. Badem bütün olarak tüketilebilir, un haline getirilebilir ve hatta badem sütü olarak bulunabilir. Badem yağ açısından çok zengindir, bu da bademi mükemmel bir sağlıklı yağ kaynağı yapar.(1) Tatlı badem kendi başına tüketilebilir, yemeklere katılabilir, yağ ve kozmetik ürünleri elde etmek için kullanılabilir. Bu arada, özellikle acı bademin tıbbi özellikleri olduğuna inanılmaktadır. Ancak doğru bir şekilde işlenmediklerinde toksik maddeler içerebilir. Ayrıca acı badem ve acı badem yağı, pek yaygın olarak bulunmamaktadır. Piyasada bulunan badem yağlarının çoğu tatlı badem yağı olarak satılmaktadır.

Badem Yağının Yararları Nelerdir?

Badem yağı faydaları oldukça fazladır. Bütün bademler kan basıncını ve kolesterol seviyelerini düşürmeye ve kilo vermeye yardımcı olur. Büün bademin yanı sıra yağ formundaki badem de sağlığınız üzerinde önemli faydalara sahiptir. Aslında, badem yağı kalp hastalığı riskini azaltmak ve kan şekeri seviyesini dengelemek de dahil olmak üzere geniş bir alanda etkili olmaktadır. Badem yağının faydalarından bazıları şunlardır:

Badem Yağı Kalp Sağlığı Üzerinde Etkilidir

badem-yagi-faydalari

Badem yağı, kalp sağlığı üzerine etkileri araştırılmış olan % 70 tekli doymamış yağlardan oluşur. Tekli doymamış yağların iyi olan HDL kolesterol seviyelerini arttırdığı gösterilmiştir. HDL, kolesterolü arterlerden uzak tutan, parçalanmak ve vücuttan atılmak üzere karaciğere taşıyan bir protein türüdür. Sağlıklı seviyelerdeki HDL kolesterolün, vücudun kalp hastalığına karşı korunmasına yardımcı olduğu gösterilmiştir.(1) Ayrıca hem badem hem de badem yağının da kötü LDL kolesterol ve total kolesterol düzeylerini düşürdüğü gösterilmiştir. Yüksek LDL kolesterol düzeyleri ve total kolesterol, kalp hastalığı için risk faktörleri olarak kabul edilir. Bu seviyelerin düşürülmesi kalbin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Badem Yağı Antioksidan Açısından Yüksektir

Badem yağı, güçlü antioksidan olan E vitamini açısından mükemmel bir kaynaktır. 1 çorba kaşığı (15 ml) badem yağı günlük alınması gereken miktarın % 26’sını sağlar. E vitamini, antioksidan özelliklere sahiptir ve bu bileşikler hücreleri serbest radikaller olarak adlandırılan zararlı maddelere karşı korur. Serbest radikaller sağlık için gerekli olsa da, vücutta sayıları çok yükselirse hasara neden olabilirler. Serbest radikallerin aşırı yüklenmesi, oksidatif hasara yol açar, kanser ve kalp hastalığı da dahil olmak üzere bir dizi kronik hastalığa neden olur. Çalışmalar daha yüksek E vitamini alımının, yaşlılarda kalp hastalığı, yaşa bağlı maküler dejenerasyon ve bilişsel gerileme riskini azaltabileceğini göstermiştir.

Badem Yağı Kan Şekerinin Kontrolünde Yararlı Olur

badem-yagi-nedir

Diyetinize doğal badem yağı eklemeniz, kan şekerinizi sabit tutmanıza yardımcı olabilir. Bu yağ, diyabetli kişilerde kan şekerinin düşürülmesine yardımcı olduğu gösterilen tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar açısından oldukça zengindir. Aslında, beslenmede karbonhidratların doymamış yağlarla değiştirilmesinin, kan şekeri düzeylerini düşürdüğü ve insülin direnci ile uzun süreli kan şekeri kontrolü için bir belirteç olan HbA1c seviyelerini geliştirdiği gösterilmiştir.(1) Gerçekleştirilen bir çalışmada, badem yağı takviye edilmiş bir kahvaltı yapan katılımcıların, hem yemekten sonra hem de gün boyunca, badem yağı yemeyen katılımcılara göre daha düşük kan şekerine sahip olduğu gözlenmiştir. Dahası badem yağını tüketen katılımcılar, yemekten sonra daha doymuş hissederek gün boyunca daha az yemek tüketmeye başlamışlardır.

Badem Yağı Kilo Vermeye Yardımcı Olabilir

Sağlıklı yağlar açısından zengin bir diyet kilo vermenize yardımcı olabilir. Birçok kişi kilo vermek istediğinde yağ tüketmekten kaçınır, ancak doğru yağ türlerini tüketmek kilo kaybı için faydalı olabilir. Sağlıklı bir miktarda badem içeren bir diyetin insanların kilo vermesine yardımcı olduğu bazı çalışmalarla gösterilmiştir. Aynı şekilde, diyetinize badem yağı eklenmesi de yağ yakmanıza yardımcı olabilir. Tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar açısından zengin diyetlerin vücut yağını azalttığı ve kilo kaybını teşvik ettiği gösterilmiştir.(1) Bir çalışmada, tekli doymamış yağlar açısından yüksek bir diyetin, obez kadınlarda kilo kaybına ve vücut kompozisyonunu iyileştirmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Sonuç olarak badem yağı, E vitamini ve doymamış yağlar bakımından zengindir. Diyetinize badem yağı eklemek kalp sağlığınızı iyileştirmeye, kilo vermenize ve kan şekeri seviyesinizi sabit tutmaya yardımcı olur.

Badem Yağı ve Cilt Bakımı

badem-yagi-cilt-sagligi

Badem yağı doğal güzellik ürünleri söz konusu olduğunda oldukça popüler bir maddedir. Bu hafif ve yatıştırıcı yağ, hem cilt hem de saç için türlü faydalar içerir. Bu yağ kısmen yumuşatıcı özellikleri sayesinde cildin su kaybını önlemeye yardımcı olur. Badem yağı saç, saç derisi ve cildi yumuşatmak ve nemlendirmek için mükemmel bir seçimdir. Badem yağının nemlendirici etkileri özellikle kuru veya hassas bir cilde sahip olan kişiler için yararlı olabilir.

Badem yağı, zarar güneş ışınlarına ve erken yaşlanmaya karşı cildin korunmasına yardımcı olabilecek E vitamini ile doludur.

Gerçekleştirilen hayvan çalışmaları, E vitamininin güneşin muhtemel zararlarına karşı hücreleri korumaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.(2) Dolayısıyla E vitamini içeriği sayesinde badem yağı, güneş ışınlarının neden olduğu DNA hasarını, cildin kimyasal ve yapısal değişikliklerini en aza indirger.(2) Dahası bu yatıştırıcı yağ, çatlakların yayılmasını önlemeye dahi yardımcı olur. 160 kadınla gerçekleştirilen bir çalışmada, tatlı badem yağının topikal şekilde uygulanmasının, abdominal bölgede gerginliklerin yayılmasının yanı sıra kızarıklık ve kaşıntıyı azalttığı bulunmuştur. Badem yağı kremi, sınırlı sayıda malzemeye sahip olan ve birçok yönden faydalı doğal güzellik ürünleri arayan insanlar için mükemmel bir seçimdir.(1)

Sonuç olarak badem yağı cilde faydaları nedeniyle sıkça tercih edilmektedir. Cildi güneşten koruyan, çatlakları önleyen ve nemlendirici olarak kullanılan badem yağı, masaj yağı ve makyaj temizleyici olarak da kullanılabilir.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz