Antioksidan takviyeleri, kış ve bahar aylarının gündemine oturan besin ihtiyaçlarından biridir. Bağışıklık sisteminin fonksiyonlarına katılan antioksidanlar, doğal olarak özellikle kış döneminde dikkatle tüketilmesi gereken besinlerdendir. Hepimiz bu bileşenlerin öneminin farkındayız ancak halen ne olduğunu, neden kullanılması gerektiğini ve nasıl çalıştıklarını çok iyi bildiğimiz söylenemez. Bu yazımızda ‘antioksidan nedir’, ‘antioksidanlar nasıl çalışır?’ gibi soruları yanıtlayıp sizin için en iyi antioksidan takviyelerini inceleyeceğiz.

Antioksidan Nedir?

Antioksidanları kısaca vücutta dolaşan serbest radikallerle mücadele eden moleküller olarak tanımlayabiliriz. Serbest radikaller, vücuttaki oranları çok fazla yükseldiğinde bağışıklık sistemi başta olmak üzere vücudun pek çok fonksiyonu için zararlı olabilir. Antioksidanlar, serbest radikalleri temizleyerek oluşabilecek hücre hasarını önlemeye ya da etkilerini en aza indirmeye yardımcı olan moleküllerdir.

Vücuttaki serbest radikaller antioksidanlardan fazla olduğunda oksidatif stres denen bir duruma yol açabilir. Uzun süreli oksidatif stres, DNA ve vücudunuzdaki diğer önemli moleküllere zarar verebilir. Hatta bazen hücre ölümüne bile yol açabilir (1).

Metabolizmanın serbest radikalleri kontrol altında tutmak için kendi antioksidan savunması vardır. Ancak bu her zaman yeterli olmayabilir. Bu nedenle vücutta antioksidan üretimine katkıda bulunmak için dengeli beslenmek önemlidir. Pek çok gıdada ortalama miktarlarda antioksidan üretimine destek olan moleküller bulunur. Ancak yeşil yapraklı sebzeler ve meyveler üretime daha fazla katılabilir.

Yine de besinler, antioksidan alımını takip etmek açısından sizi zorlayabilir. Normal beslenmenin yanı sıra çeşitli kaynaklardan da bu ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. En iyi antioksidan kaynaklarını likopen, koenzim Q10, alfa lipoik asit, glutatyon, resveratrol ve çeşitli vitaminler olarak sıralayabiliriz. Bu bileşenleri içeren özel formüllere sahip antioksidan takviyesi çeşitleriyle vücudunuzda daha kontrollü bir şekilde antioksidan kazandırabilirsiniz.

En Etkili Antioksidan Takviyesi Çeşitleri

Nature’s Supreme L-Glutathione

Vücuda glutatyon desteği sağlamak amacıyla üretilen Nature’s Supreme L-Glutathione, her servisinde 250 mg glutatyon takviyesi sunan bir besin kaynağıdır. Japonya menşeili Setria® ham maddesi kullanılarak üretilen Nature’s Supreme L-Glutathione; gluten, tatlandırıcı, renklendirici ve benzeri katkı maddesi barındırmayan bitkisel kapsül formu sayesinde herkes için güvenli bir kullanım sunar.

Nature’s Supreme Coenzym Q10

Servis başına 100 mg koenzim Q10 sunan Nature’s Supreme Coenzym Q10, Kaneka Q10® ham maddesi kullanılarak üretilmiştir. Yüksek saflıkta koenzim Q10 takviyesinden oluşan ürün formülü, doğal mayadan fermente edilmiş, yoksek yoğunluk ve kalitede CoQ10 içerir. Herhangi bir katkı maddesi içermeyen Nature’s Supreme Coenzym Q10, bitkisel kapsülleri sayesinde vegan kullanım için uygundur.

One Up Alfa Lipoik Asit

Her servisinde vücuda 600 mg gibi yüksek bir oranda alfa lipoik asit takviyesi kazandıran One Up Alfa Lipoik Asit, hem suda hem de yağda çözünebilen yapısıyla yüksek biyoyararlanım sunar. Tatlandırıcı ve gluten içermeyen formülü ile son derece güvenli bir kullanım yaratan One Up Alfa Lipoik Asit içeriği, vücudun doğal savunmasını destekleyen saf ALA formuna sahiptir.

Solgar Resveratrol

Kırmızı üzümün etken maddesi olan resveratrol, Solgar Resveratrol’un içeriğini oluşturur. Her serviste 100 mg resveratrol takviyesi sunan ürün, aynı zamanda 200 mg’lık polygonum cuspidatum (Japon madımağı) desteği de içerir. Hiçbir katkı maddesi kullanılmadan tamamen doğal olarak üretilen Solgar Resveratrol; gluten gibi katkı maddelerine hassasiyeti olanlar ile veganların güvenle kullanabileceği bir üründür.

Zade Vital Likopen Plus

Zade Vital Likopen Plus, her servisinde 15 mg likopen takviyesi içeren bir besin desteğidir. Formülünde %81 oranında doymamış yağ asitleri bulunan, omega 3 ve omega 9 desteği sunan zengin bir besin kaynağıdır. Ham maddesi soğuk sıkım yöntemiyle elde edilmiş kabak çekirdeğinden oluşan Zade Vital Likopen Plus, softjel formundaki yumuşak kapsülleri sayesinde kolay ve keyifli bir tüketim sağlar.   

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz