eliptik bisiklet ile evde spor

Eğer kardiyo egzersizlerini seven ve keyif alan biriyseniz, spor salonuna da düzenli gidiyorsanız eliptik bisikleti fark etmiş ve denemiş olmalısınız. Kolayca evinizde de yer açabileceğiniz bu spor aleti ile fazla kilolarınızdan kurtulabilir, forma girebilir ve sıkılaşabilirsiniz.

Reklam

Eliptik bisiklet aslında yaklaşık 30 yıllık bir geçmişi olan, spor salonlarının yeni sayılabilecek, günümüzün ise popüler kardiyo egzersizi aletlerinden biridir. Bisiklet deneyimini, eklemlerinizi daha az zorlayacak bir şekilde gerçekleştirmenize yardımcı olacak bu spor aleti ile duruşunuz düzelir, kollarınız ve bacaklarınız çalışır! Günden güne vücudunuzdaki gelişimi hissedersiniz.

Bugün, bir kadın olarak eliptik bisikletin vücudunuza nasıl faydalar sağlayabileceğinden bahsetmek istiyoruz. Bu yazıda, “Eliptik bisikletle istediğiniz fit görünüme nasıl ulaşırsınız?” sorusunu cevaplayacağız.

Kalp Sağlığını Desteklerken Vücudunuzu Şekillendirir

Kayak yapıyormuş gibi bir his yaratan eliptik bisiklet spor salonu müdavimlerinin en çok tercih ettiği kardiyo aletlerinden biri olmuş durumda!

Eliptik bisiklet kalça eritir mi?

Kardiyovasküler sistemi geliştirip kalp sağlığınızın korunmasına yardımcı olabilecek eliptik bisiklet, kıvrımlı kalçalara ve fit bacaklara sahip olmanız açısından önemli bir alet.

“Standart bisiklet antrenmanından farkı nedir?” diye soruyorsanız eliptik bisikletin en belirgin farkının duruş şekliniz olduğunu söyleyebiliriz. Yürür gibi konum aldığınız bu alette bir yüzeye oturmazsınız. Kollarınız ile önünüzdeki tutma yerlerine ellerinizi yerleştirirsiniz ve ayak tabanlarınızı yüzeyden ayırmadan elleriniz ile de kolları destekleyerek tıpkı kayak yapar gibi bisikleti kullanırsınız.

Eliptik bisiklet, elliptical trainer ve xtrainer adları ile de bilinir. Normal bisikletten bir farkı da eklemlerinizde daha az basınç uyguluyor olmasıdır. Ağırlık kullanılmayan bir kardiyo aletidir. Sakatlık riski yoktur diyebiliriz ancak siz yine de tüm spor aletlerini her zaman dikkatli kullanmaya gayret edin (1).

Hem Üst Hem de Alt Vücudunuz Çalışır

Spor aletleri arasında hem üst hem de alt vücudu çalıştırabildiği için sıkça tercih edilir. Birden çok, büyük kas grubunu aynı anda hedef aldığı için cross-trainer olarak da geçer. Kalça, üst bacak, arka bacak, göğüs, sırt, omuz ve kol kaslarını hedef alır. Dolayısıyla aslında vücudunuzun oranlı bir şekilde gelişmesini sağlar. Kalça ve bacak bölgesindeki yağları yakarken, daha fit bir üst vücut kazanırsınız.

Eliptik bisiklet kalça eritir mi?

Ancak burada önemli bir noktaya dikkat çekmeliyiz. Birçok kişi eliptik bisiklette ağırlığını ayaklarına verir ve bu durum aslında bu egzersizden alınan verimi düşürür. Eliptik bisiklet kullanırken kol ve ellere de güç verilmeli, üst vücudun da kullanıldığından emin olunmalıdır.

Karın kaslarınızı sıkılaştırmak ve bölgesel zayıflama çalışmaları yapmak istiyorsanız “Kadınlar İçin Karın Kası Hareketleri Nelerdir?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Eklemlerinizi Koruyarak Egzersiz Yapın

Bu konuda da eliptik bisiklet özellikle ilerleyen yaşlarda ve menopoz sonrası osteoporoz riski artan kadınlar için iyi bir egzersiz aletidir.

Ortopedi doktorları eklemlere yük bindirmeden yapabileceğiniz egzersizleri daima önerirler. Yüzme bu egzersizlerin başında gelse de ulaşılması kolay ve pratik bir spor değildir.

Eliptik bisiklet ile yapacağınız hafif kardiyo çalışmaları genel sağlığınıza olumlu etkiler yaparken eklemlerinizin rahatlamasını sağlar ve ağırlığınızı taşır. Ayağınızı kaldırmadan yapacağınız eliptik bisiklet antrenmanları, bel ve sırt bölgenizdeki küçük sarsıntıların da azalmasını sağlar.

Eliptik bisiklet kalça eritir mi?

Eliptik bisiklet fiyatları bakımından da koşu bandına göre daha uygundur ve evde daha az yer kaplar. Eğer spor salonuna gitmeyi sevmeyen biriyseniz evinize bir tane eliptik bisiklet alabilirsiniz.

Eğer orantılı vücut hatlarına sahip olmak istiyorsanız haftada 3-4 gün yarım saat eliptik bisiklet ile kardiyo egzersizi yapmanızı öneririz. Hızlıca yuvarlak kalçalara sahip olmak ve bacaklarınızın sıkılaşmak için, koşu bandından vazgeçin, eliptik bisikleti deneyin!

Reklam

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz