Yazı İçeriği ve Başlıkları

  1. Üzüm Çekirdeği Yağı Faydaları
  2. Üzüm Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır?
  3. Üzüm Çekirdeği Yağının Yan Etkisi Var mıdır?

Üzüm çekirdeği yağı, preslenmiş üzüm çekirdeklerinden elde edilir. Antienflamatuvar, antimikrobiyal ve antioksidan özelliklerine sahiptir. Üzüm yağı içeriğindeki yüksek miktarda omega zinciri yağ asitleri ve E vitamini ile cildiniz için vazgeçilmez bir ürün olmayı fazlasıyla hak eder.

Üzüm çekirdeği yağı faydaları ve kullanım yöntemleri hakkında bilmek istediğiniz her şeyi bu yazımızda sizler için derledik.

Üzüm Çekirdeği Yağı Faydaları

Sivilce Oluşumuna Karşı Doğal Çözüm

sivilce-izleri-icin-sivilce-maskesi

Üzüm çekirdeği yağının kanıtlanmış antimikrobiyal özellikleri nedeniyle, bazı insanlar onu akne problemlerini tedavi etmek için kullanır. Gözeneklerinize girip cilt sorunlarına neden olabilecek bakterilere savaşan üzüm çekirdeği yağı cildinizi daha temiz hale getirir.

Yumuşak ve Esnek Bir Cilt

Üzüm çekirdeği yağı cildi daha yumuşak ve esnek hale getirir. Bu yağ, cildinizin elastikiyetini ve yumuşaklığını arttırdığını iddia eden diğer bazı bitkisel bileşenlerle birlikte test edilmiştir. Özellikle soğuk sıkım üzüm çekirdeği yağı ciltte aşağıdaki doğal etkileri yaratır:

  • Cildi nemlendirir
  • Cildi yumuşatır
  • Cildi yeniler
  • Cildinizdeki E vitamini ve C vitamininin daha verimli olmasına yardımcı olur

Üzüm Yağı Cilt Tonunu da Eşitler

Üzüm çekirdeği yağı, proantosiyanidin adı verilen güçlü bir antioksidan bileşen içerir. Bu antioksidan, cildinizde sürekli kullanıldığında cilt tonunu eşitlemeye yardımcı olur.

Güneşe Karşı Etkili Bir Koruma

gunes-isigi

Üzüm çekirdeği yağındaki güçlü antioksidanların bir başka yararı da cildinizin UV ışınlarını emmesine yardımcı olmaktır. Dolayısıyla üzüm yağı, uzun vadede ciltte oluşabilecek hasarları engellemeye yardımcı olabilir.

Üzüm Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır?

Cildiniz için üzüm çekirdeği yağı kullanmak, sandığınız kadar basit değildir ve yoğun bir çaba ister.

Saf üzüm çekirdeği yağı satın alabilir ve saf formunu yatmadan önce yüzünüze uygulayarak serum olarak kullanabilirsiniz. En sevdiğiniz nemlendiricinize veya yüz ve vücut kremlerinize birer damla üzüm çekirdeği yağını karıştırabilir, bu şekilde nemi cildinize hapsedebilirsiniz.

Üzüm çekirdeği yağını avuç içlerinizle ısıratarak, nemlendirici bir maske olarak cildinize direkt olarak uygulayabilirsiniz.

Üzüm çekirdeği yağını lavanta gibi uçucu yağlarla karıştırarak cildinizi ekstra yumuşak hale getirebilirsiniz.

Üzüm çekirdeği yağı ekstraktını sıvı veya kapsül formunda da satın alabilirsiniz. Üzüm çekirdeği yağını birkaç hafta boyunca ağızdan alarak tüketmeniz cilt görünümünüzde iyileşmelere sebep olabilir.

Üzüm çekirdeği yağı içeriğindeki bileşenler sadece cildiniz için değil tüm bedeniniz için faydalıdır. Kısacası, bu yağın mucizelerini sadece cildinizde değil pişirdiğiniz yemeklerde de kullanabilirsiniz. Ayrıca üzüm çekirdeği yağı kapsülü ve üzüm çekirdeği yağı kremi gibi çeşitli ürünler aracılığıyla da bu yağın faydalarından yararlanabilmeniz mümkün.

Üzüm Çekirdeği Yağının Yan Etkisi Var mıdır?

Üzüm çekirdeği yağına alerjiniz yoksa, bu yağı cildiniz üzerinde kullanmanızın herhangi bir riski yoktur. Yüzünüze üzüm çekirdeği yağı uygulamadan önce, el bileğiniz veya ayak bileğiniz gibi vücudunuzun daha az görünür bir bölgesinde yama testi yapabilirsiniz. Yama testinden sonra yağa herhangi bir tepki vermediğinizden ve cildinizin bu yağı tolere edebileceğinden emin olmak için 24 saat beklemeniz gerekmektedir. Eğer cildinizde alerjik bir tepkime yoksa, kullanmanız için güvenli demektir.

Bazı kişilerde üzüm çekirdeği yağını kullanmanın güvenli olamayacağı durumlar vardır:

  • Kan rahatsızlığı olan kişiler
  • Ameliyat olmak üzere olanlar kişiler
  • Varfarin veya aspirin gibi kan inceltici ilaçlar alan kişiler

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz