Sizler için en faydalı bitkisel takviyeleri yazmaya devam ediyoruz. Bunlardan biri de hiç şüphesiz zerdeçal.

Zerdeçal, köriye sarı rengini veren baharattır. Hindistan’da binlerce yıldır baharat ve şifalı bitki olarak kullanılmaktadır.

Zerdeçal, dünyada var olan en etkili besin takviyelerinden biridir. Birçok araştırma zerdeçalın vücudunuz ve beyniniz için çok büyük faydaları olduğunu göstermiştir.

Zerdeçalın Faydaları

Son zamanlarda bilim insanları, Hintlilerin uzun süredir şifalı bir bitki olarak kullandıkları zerdeçalı incelemeyi başlamışlar ve gerçekten de tıbbi özelliklere sahip bileşikler içerdiğini gözlemlemişlerdir.

Bu bileşiklere kurkuminoidler denir ve bunların en önemlisi curcumindir.

Kurkuminin faydalarına değinmemiz gerekirse; kurkumin, zerdeçalın ana etken maddesidir. Güçlü anti-inflamatuar etkilere sahiptir ve çok güçlü bir antioksidandır.

  • Kurkumin vücudunuzun bakteri gibi patojenlerle savaşmasına yardımcı olur ve ayrıca hasarın onarılmasında da rolü vardır. Kimyasal yapısı nedeniyle serbest radikalleri nötralize edebilen güçlü bir antioksidandır.
  • Curcumin vücudunuzun kendi antioksidan enzimlerinin aktivitesini de artırır.
  • Sindirim sisteminizi korur.
  • Zerdeçalda bulunan kurkiminin hapşırma, kaşıntı, burun akıntısı ve tıkanıklık gibi saman nezlesi semptomlarını azalttığı gözlemlenmiştir.
  • Yapılan diğer araştırmalara göre kurkuminin, halihazırda antidepresan kullanan kişilerde depresyon semptomlarını azalttığı düşünülür.
  • Bir başka faydasına gelecek olursak, alkolden kaynaklanmayan karaciğer hastalığı olan kişilerde karaciğer hasarı belirteçlerini azaltır. Ayrıca, bu rahatsızlığı olan kişilerin karaciğerinde daha fazla yağ oluşumunu önlemeye yardımcı olduğu ve böbrek hastalarında kaşıntıyı azalttığı göstermektedir.

Ancak şunu söylememiz gerekir ki, yemeklerinizde zerdeçal tüketerek zerdeçaldan almanız gereken faydanın tamamını kazanmanız pek mümkün değildir. Zerdeçalın faydaları ve tüm etkilerini deneyimlemek istiyorsanız, önemli miktarda kurkumin içeren zerdeçal takviyeleri tüketmeniz gerekir.

Zerdeçalın Zararları ve Kullanım Önerileri

Zerdeçal, kısa süreli tüketimde güveli olduğu bilinir. Günlük 8 grama kadar kurkumin sunan zerdeçal ürünleri, 2 aya kadar kullanıldığında güvenli görünmektedir. 3 grama kadar tüketilen zerdeçal, 3 aya kadar kullanıldığında güvenli görünmektedir. Zerdeçal genellikle ciddi yan etkilere neden olmaz. Bazı insanlar mide rahatsızlığı, mide bulantısı, baş dönmesi veya ishal gibi hafif yan etkiler yaşayabilir. Bu yan etkiler daha yüksek dozlarda daha yaygın görülür.

Zerdeçal yüksek miktarlarda tüketildiğind uterusu uyararak hamileliği riske atabilir. Emzirme sırasında zerdeçalın yüksek miktarlarda kullanılmasının güvenli olup olmadığını bilmek için yeterli güvenilir bilgi yoktur.

Zerdeçal, safra kesesi sorunlarını daha da kötüleştirebilir. Safra kesesi taşlarınız veya safra kanalı tıkanıklığınız varsa zerdeçal kullanılmaması önerilir. Zerdeçal, erkekler tarafından tüketildiğinde testosteron seviyelerini düşürebilir ve sperm hareketini azaltabilir. Buna benzer durumlar doğurganlığı azaltabilir. Zerdeçal, bebek sahibi olmaya çalışan kişiler tarafından dikkatli kullanılmalıdır.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz