yesil-zeytinin-faydalari-nelerdir

Sizin için yeşil zeytinin faydaları hakkında önemli bir rehber hazırladık!

Reklam

Türk mutfağında kahvaltının yıldızlarından biri de yeşil ve siyah zeytindir. Siyah zeytinin ham hali olan yeşil zeytin, hafif ve sulu tadı ile oldukça sevilir. En sağlıklı diyet modellerinden kabul edilen Akdeniz tipi beslenmede yeşil zeytine büyük bir yer ayrılmaktadır. İçerisindeki antioksidanlar ile sağlıkçılar tarafından tüketilmesi daima tavsiye edilen yeşil zeytini sizler için araştırdık.

Sağlık ve Lezzet Deposu Yeşil Zeytin

Bir çeşit meyve olan yeşil zeytin Olea europaea adı verilen ağaçtan elde edilir. Ham hali yani yeşil halindeyken zeytin daha etli daha sulu ve daha düşük kalorilidir. Kahvaltının diğer yıldızı siyah zeytin, yeşil zeytinin olgunlaşması ile elde edilir ve evde de yapılabilir. Yeşil ve siyah zeytinden Akdeniz diyetinin en önemli ürünlerinden biri olan zeytin yağı üretilir.

Zeytin içerisinde bol miktarda E vitamini, demir, kalsiyum, sodyum ve bakır bulundurmaktadır. Yüksek E vitamini içeriği ile el kremi ve şampuan gibi kişisel bakım ürünleri içerisinde de zeytin kullanılır.

Yeşil zeytinin faydalarına baktığımızda ise sağlık açısından önemli birçok etken görüyoruz. Bunlar:

1. Zengin Antioksidan İçeriğe Sahiptir

Yiyeceklerden gelen antioksidanlar vücutta oluşabilecek birçok kronik rahatsızlığın önüne geçebilir. Hem yeşil zeytin hem de siyah zeytin içerdikleri antioksidanlar ile vücutta bulunan enflamasyon ile savaşabilir ve istenmeyen mikroorganizmaların büyüyüp çoğalmasını engelleyebilir. (1) Yapılan bir çalışmada bir parça zeytinin kandaki glutatyon seviyesini yükseltebildiği görülmüştür. Glutatyon en önemli antioksidanlardan bir tanesidir. (2) Zeytin ayrıca hava yolu ve midede bulunabilecek enfeksiyonları oluşturan bakterilere karşı da direnç uygulayabilir.

2. Kalp Sağlığını Güçlendirir

Yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon kalp rahatsızlıklarının oluşmasına neden olabilecek en çok bilinen iki risk faktörüdür. Zeytinin içerisinde bulunan oleik asit kalp sağlığını güçlendirebilir. Oleik asit kolesterol seviyelerini azaltarak LDL kolesterole (kötü kolesterol) bağlı oksidasyonu azaltabilir. (3)

3. Kemik Sağlığına İyi Gelir

Osteoporoz kemik dokusunun ve kalitesinin azalmasına bağlı oluşan bir sağlık problemidir ve osteoporoz kemiklerde kırılmalara yol açabilmektedir. Akdeniz diyeti uygulanan bölgelerdeki osteoporoz oranının Avrupa’nın kalanına göre daha az olduğu ve bu durumun etkenlerinden birinin zeytin tüketimi ile ilişkili olduğu bilim insanlarınca düşünülmektedir. (4) Zeytin içerisinde bulunan bazı bileşenler hayvanlardaki kemik kaybını engellemeye yardımcı olabilmektedir. İnsanlar üzerinde yapılan araştırmalar henüz yetersiz olsa dahi zeytinin kemik dokusuna faydası umut vericidir. (5)

4. Kanser Önleyici Yapıya Sahiptir

Yeşil zeytin ve zeytin yağı tüketiminin fazla olduğu Akdeniz bölgesinde kanser ve kronik rahatsızlıkların gelişim miktarı Avrupa ve Amerika bölgelerine oranla daha azdır. (6) Kanser önleyici etkinin oleik asit ve antioksidan yapısı ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. Laboratuvar deneylerinde kolon, göğüs ve mide kanserinde etkili olabildiği gözlemlenmiştir ancak insanlar üzerinde yapılan araştırmalar henüz yeterli değildir. Bu sebeple kanser üzerinde zeytinin etkileri ile ilgili yorum yapabilmek için henüz erkendir. (7, 8)

Fazla Zeytin Tüketimi Nelere Yol Açar?

Çoğu kişi zeytini kolayca sindirebilmekte ve bir yan etki yaşamamaktadır. Ancak bazı kişilerde hem siyah hem de yeşil zeytin alerjen etki gösterebilir. Zeytin içerisinde metaller ve minerallerden bol miktarda bulundurur. Her ne kadar zarar verici miktarda barındırmıyor olsa da akılda tutulması gereken bir konudur.

Zeytin Nasıl Tüketilir?

Zeytin ve zeytin yağı beslenme düzeninde mutlaka bulundurulması gereken yiyeceklerdir. Damak zevkinize göre yeşil zeytini ya da siyah zeytini tercih edebilirsiniz. Ancak siyah zeytinin yeşil zeytine göre daha yağlı ve kalorili olduğunu eklemeden geçmeyelim.

Zeytini kahvaltılarınızda 5-10 adet tüketebilir, salatalarınıza katabilir ya da yağı ile sos yapabilirsiniz. Zeytin ezmesi birçok kişinin favori ezmelerinden biridir ve zeytin yağı üretimi sırasında elde edilen zeytinin posasıdır. Bu sebeple zeytin ezmesi daha az yağlı ancak aynı oranda lezzetli bir üründür. Zeytin ezmesini çeşitli yemeklerde soslarınıza tat vermesi için kullanabilirsiniz. Zeytin, atıştırmalık olarak da içkilerinizin yanında tüketilebilecek lezzetli bir yiyecektir.

Reklam

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz