Günümüzde bitkisel içerikli takviyelere olan ilgi giderek artıyor. Yeşil çay ekstresi ise farklı özellikleri sayesinde öne çıkıyor. Antioksidanlar açısından zengin olması, kalp ve beyin sağlığına iyi gelen özelliklere sahip olması ve egzersiz performansı ile ilişkisi sayesinde ise sıkça tercih edilen takviyelerin arasında bulunuyor.

Yeşil çay ekstresinin özelliklerine detaylıca bakacak olursak…

Antioksidanlar Açısından Zengindir

Yeşil çay ekstresi, antioksidan içeriği ile öne çıkıyor. Antioksidanlar, serbest radikal adı verilen moleküllerin neden olduğu hücre hasarına karşı koruma sağlayarak vücudunuzdaki oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olan bileşikler olarak açıklanıyor. Bu sayede ise bazı hastalıklara karşı koruma sağladığı biliniyor. Yeşil çayın içerisinde bulunan kateşinler ise önemli olarak adledilen antioksidanların arasında yer alıyor. Araştırmalar; bu kateşinlerin vücudunuzun antioksidan kapasitesini arttırdığından bahsediyor (1, 2).

Kalbe İyi Gelebilir

Yeşil çay ekstresinin, antioksidan özellikleri sayesinde kandaki yağ birikimini azaltarak, arterlerde oluşabilecek iltihaplanmayı da azaltabileceği düşünülüyor. Bunlara ek olarak araştırmalar, bu bileşenin kan basıncını düşürmeye de yardımcı olabileceğini söylüyor. Ayrıca hücrelerdeki yağ emilimini engelleyerek kandaki yağ seviyelerinin azaltılmasına da yardımcı olabilecekleri biliniyor ve böylece yüksek tansiyon gibi kalp hastalıklarının oluşmasını engelleyebileceği düşünülüyor (3, 4).

Beyin Sağlığını Destekleyebilir

Araştırmalara göre yeşil çay ekstresindeki antioksidanlar, kalbe olduğu gibi beyine de iyi gelebiliyor. Araştırma sonuçlarına göre kateşinin, beyin hücrelerini oksidatif strese karşı koruyabiliyor. Bu etkinin; zihinsel gerilemeye, Parkinson, Alzheimer ve demans gibi beyin hastalıklarına yol açabilecek beyin hasarını azaltmaya yardımcı olabileceği düşünülüyor (5, 6, 7).

Kilo Kontrolüne Yardımcı Olabilir

Yeşil çay özütü kateşinin içeriğinin yanı sıra kafein de içeriyor. Araştırmalar kateşinin ve kafeinin beraber çalışıp hormonları düzenleyerek kilo kaybına yardımcı olabileceğinden bahsediyor. Yeşil çay ekstresinin, kalori yakımının daha etkili olmasını sağlayarak bu süreci hızlandırdığı ve bu sayede kilo kaybına yol açabileceği de söyleniyor (8, 9, 10).

Cilde İyi Gelebilir

Yeşil çay ekstresinin cilde iyi gelebilecek özellikleri olduğu biliniyor. Araştırmalar, yeşil çay ekstresini cilde uygulamanın çeşitli cilt sorunlarının ilerlemesini azaltabileceğinden bahsediyor. Takviye olarak veya cilde uygulanarak kullanılabilen yeşil çay ekstresinin, her iki yol ile etki sağlayabileceği aktarılıyor. Üstelik yeşil çay ekstresinin; UV ışınlarına maruz kalmanın neden olduğu cilt elastikiyeti kaybı, iltihaplanma, erken yaşlanma ve kanser gibi cilt durumlarının önlenmesine de yardımcı olabileceği düşünülüyor (11, 12, 13).

Egzersiz Performansına ve İyileşmeye Destek Sağlayabilir

Yeşil çay ekstresi, egzersiz performansını artırma, kas toparlanmasına destek olma gibi özellikleri ile sporcu takviyelerinin arasında da yer alıyor. Araştırmalar, yeşil çayda yer alan kateşinler gibi antioksidanların, egzersizden kaynaklanan hücresel hasarı azaltabileceğinden ve kas yorgunluğunu geciktirebileceğinden bahsediyor. Başka araştırmalarda ise yeşil çay ekstresinin aynı zamanda egzersiz performansına katkı sağlayabildiğinden ve performansın artırılmasını destekleyebildiğinden bahsediliyor (14, 15, 16).

Takviye önerisi: Puritan’s Pride Green Tea Extract 315 Mg 100 Kapsül

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz