uyku-getiren-yiyecekler

Bu aralar yatağa yatıp koyun saymak işe yaramıyorsa uykunuzun gelmesine yardımcı olacak bu 9 yiyeceği akşam yemeklerinizde tercih edin deriz!

Uyku getiren yiyecekler listemiz klişelerden oluşmuyor. Sıcak süt, ayran ve çaydan bahsetmeyeceğiz. Muhtemelen daha önce duymadığınız ancak uyku etkisi yaratan 9 yiyecek daha var. Akşam yemeklerinizi bu yiyecekler ile hazırlamaya ne dersiniz?

Hazırsanız, 9 Yiyeceğin Listesi:

1. Ceviz

uyku-getiren-yiyecekler

Kesinlikle yatmadan önce bir avuç ceviz atıştırmak yapabileceğiniz en iyi hareketlerden biri! Bunun ise 2 temel sebebi var. İlki, cevizin içinde uyku hormonu olarak da bilinen melatonin için harika bir kaynak olması. İkincisi, hindi etinden de tanıdığımız triptofan amino asitlerince zengin olması. Triptofan amino asitlerini vücudumuz üretemez, bu amino asit stres düzeylerinin yatıştırılmasına yardımcı olan niasin üretimi sağlar. Ayrıca cevizin stresi ve depresyon belirtilerini azalttığı  bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

2. Biraz Peynir Biraz Kraker

uyku-getiren-yiyecekler

Lezzetli ve keyifli bir uykuya giden yol da mideden geçiyor olmasın! İsterseniz peynirli krakerleri de tercih edebilirsiniz. Sütten gelen rahatlatıcı ve uyku getirici besinleri süt içerek almak zorunda değilsiniz. Peynir ve kraker ikilisi proteinle beraber size triptofan getirecek olan yiyeceklerdir. Tam tahıllı krakerlerde bulunan karbonhidratlar, uykunuzu getirecek en iyi besinlerdir. Ancak burada basit karbonhidratlara dikkat edin; basit karbonhidratlar serotonin seviyelerinizin azalmasına sebep olur ki uyumak için serotonine de ihtiyacınız vardır.

Uyku probleminin genel sağlık üzerinde yarattığı olumsuz etkileri burada okuyabilirsiniz.

3. Marul

uyku-getiren-yiyecekler

Marul ve koyu yeşil yapraklı salataları akşam yemeğinin yanında mutlaka tüketin. Bu yapraklarda bulunan laktukaryum, sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Ispanak ve lahana da sakinleştirici etkisi yüksek yiyeceklerdendir. Ayrıca bu yeşil yapraklı bitkiler kalsiyum açısından da zengindir. Kalsiyum, beyninizin triptofan kullanımını destekler.

4. Yasemin Pirinci

uyku-getiren-yiyecekler

Uzun taneli beyaz pirinç olan yasemin pirinci, glisemik indekisi yüksek olan bir yiyecektir ve uyku getiren şeyler arasındadır. Bu nedenle çok fazla tüketilmesi tavsiye edilmese de sizin hızlı bir şekilde uykuya dalmanıza yardımcı olurlar. Bu sebeple akşam yemeğinize az miktarda pirinç katabilirsiniz. Ancak et ve yüksek proteinli diğer besinler ile tüketildiklerinde uyku sürecine olan pozitif etkisi yok olur.

5. Kiraz Suyu

uyku-getiren-yiyecekler

Uykunun gelmesi için ne yapılır sorusunun cevabını arıyorsanız ve meyve suyu sevenlerdenseniz, bingo! Kiraz suyu melatonin seviyenizi yükseltecek doğal bir üründür. Pensilvanya ve Rochester Üniversitelerinin yaptıkları bir çalışmada, kronik insomnia rahatsızlığı olan kişilerin günde iki bardak kiraz suyu içtiklerinde daha hızlı uykuya dalabildikleri görülmüş.

6. Bir Kase Mısır Gevreği

uyku-getiren-yiyecekler

Sabah kahvaltısı olarak neden seçmememiz gerektiğini burada daha iyi öğrendiğimiz mısır gevreği, tıpkı kraker ve peynir ikilisi gibi bir etkiye sahip. Triptofan seviyelerinin yüksek olması daha kolay rahatlayıp uyumanıza yardımcı oluyor.

7. Humus

uyku-getiren-yiyecekler

Humusun yapımında kullanılan ana yiyecek olan nohutun uykunuz için birçok faydası var. Listedeki diğer yiyecekler gibi triptofan nohutta da bulunmaktadır. Bunun dışında nohutta bulunan folat ve B6 vitamini uykuyu düzenlemeye yardımcı olur ve melatonin üretiminde yer alırlar. Uykusuzluk kabuslarınız arasında ise, evinizden humusu eksik etmeyin.

8. Balık

uyku-getiren-yiyecekler

Somon, kalkan ve ton balıkları yüksek B6 vitamini kaynakları olmaları ile bilinmektedirler. Bu sebeple balıklar da akşam yemeğiniz için iyi birer seçimdir.

9. Muz

uyku-getiren-yiyecekler

Triptofan değeri yüksek besinlerde sonuncuya geldik. Muz içerisinde bulunan potasyum ve magnezyum ile birlikte, UCLA doktorlarının belirttiklerine göre kaslarınızın rahatlamasına ve gece uykunuzu bölecek kas kramplarının azalmasına yardım eder. Uyku problemi yaşıyorsanız muzlu bir milkshake, belki de uykuya dalmanızı sağlayacaktır.

https://www.eniyivitamin.com/kadinlar-hangi-yasta-vitamin-takviyelerini-kullanmalidir/

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz