Selülit, ergenlikten sonra kadınlarda neredeyse her yerde bulunabilen topografik cilt değişikliğidir. Cildin tümsekli ve çukurlu gözükmesine neden olur. Fiziksel sağlık açısından tehdit oluşturmaz ancak istenmeyen bir görüntüye neden olduğundan kişilerde strese ve anksiyeteye sebep olabilmektedir.

Selülit Nedir?

Selülit veya ginoit lipodistrofi cildin portakal kabuğu gibi tümsekli ve çukurlu gözükmesine neden olan bir durumdur. Cilt yüzeyinin altındaki yağ hücrelerinin ve bağ dokusunun yapısının değişmesi ile oluşur. Selülitli bölgelerde kan akışı da değişir ve bu dokularda daha fazla sıvı birikmesine neden olur.

Selülit Neden Olur?

Selülitin gelişimi genel olarak tek bir nedenden değil de birkaç nedenin kombinasyonu şeklinde oluşur. En yaygın nedenleri, hormonlar, cinsiyet, yaşam şekli ve inflamasyondur.

Kolajenin cilde faydaları.

Hormonlar

Selülit yağ hücrelerinin boyutunun ve yapısının değişmesiyle oluşur. Yağ yakımı ve yağ depolanmasından sorumlu hormonlar selülit oluşumunda etkilidir. Örneğin, insülin seviyesi yüksekliği gibi bir hormonal dengesizliğe sahip birinin selülit geliştirme riski daha fazladır. Selülit gelişiminde cinsiyet hormonlarından östrojen de etkilidir. Ergenlikten sonra görülmesi ve daha çok kadınlarda olması, selülitin östrojenden kaynaklanabileceğini göstermektedir. Menopoz ve hamilelik gibi östrojen hormonunun değiştiği dönemlerde daha da selülit oluşumu ilerleyebilmektedir.

Selülit Nasıl Geçer?

Selülitin tedavisi hala zordur. Mevcut çeşitli tedavileri kısmen veya geçici olarak işe yarayabilir. Yeni terapötik yöntemler selülitin karmaşık doğasını fazla anlamaksızın gelişmeye devam etmektedir.

Selülitin tedavisindeki başarı, selülit yağ dokusunun patofizyolojisine ilişkin anlayışımıza bağlı olacaktır. Selülite ilişkin bu iki bölümlü serinin birinci kısmı, selülit kavramının ve algılamasının zaman içinde nasıl ortaya çıktığı ve önerilen etiyolojileri incelemektedir.

Uzmanlar selülit tedavisi için aynı zamanda insan yağ dokusu fizyolojisine, özellikle de selülit konusunda odaklanmaktadır. Düzgün işleyen yağ metabolizması ve kaliteli bir dolaşımla selülitin tedavisi mümkün olabilmektedir.

Selülit İçin En İyi Diyet

Yeterli Miktarda B6 Vitamini Alın

Zayıf bağ dokusu selülitin ana nedenlerinden biridir. Protein ise bağ dokusunun yenilenmesine ve güçlenmesine yardımcı olur. Yeterli B6 vitamini, sodyum ve potasyum dengesini sağlar.  Dengesiz sodyum-potasyum değerleri sıvı birikimine neden olarak selüliti arttırır. Ayrıca B6 kolajen sentezine destek olan çinkonun emilimi için de elzem bir vitamindir. B6 vitamini en çok maya, ay çekirdeği, antep fıstığı, susam, sarımsak gibi besinlerde bulunur.

 

Yağ Yakımına Yardımcı Olan Kateşinleri Tüketin

Son yıllarda yapılan çalışmalarda fitokimyasal içerik olan kateşinlerin (özellikle yeşil çaydaki) kilo kaybını destekleyici oldukları görülmüştür. Fazla kilolu erkek ve kadınlarda yapılan bir çalışmaya göre aynı diyeti ve egzersiz programını yapan kişilerden kateşinli içecekler tüketen grup hiç tüketmeyenlerle karşılaştırıldığında anlamlı derecede daha fazla kilo kaybetmişlerdir. Bu etkinin kateşinlerin vücut kompozisyonu üzerinde enerji harcanmasını ve yağ oksidasyonunu arttırmasından ileri geldiğine inanılmaktadır.

C Vitamininden Zengin Beslen.

C vitamininin selülitle savaşta en iyi vitaminlerden biri olduğu tartışmasız bir gerçektir. Araştırmalar düşük C vitamini seviyesinin fazla yağ birikimiyle bağlantılı olduğunu göstermiştir. Ayrıca yeterli C vitaminine sahip bireylerin egzersiz sırasında daha fazla yağ yaktığı saptanmıştır. C vitamini, yağın depolanmasındansa enerji olarak kullanılmasına yardımcı olan ve enerji seviyesini koruyan karnitinin üretimi sırasında gerekli bir mikro besindir.

Güçlü ve sağlıklı bir bağ doku için C vitaminini yeterli almak çok önemlidir. Güçlü bağ doku yağın deri yüzeyinde görünümünü düzenler. Bağ doku temel olarak elastine ve kolajen protein liflerinden oluşur. Bu yapının formunu C vitamini gibi bazı mikro besinler korur.

Selenyumu Unutma!

Elzem elementlerden olan selenyumu diyetinize eklemek selülitle mücadelede size yardımcı olacaktır. diyeti zenginleştirmek, örneğin yumurta, kurubaklagiller, sardalya, susam gibi gıdalardan zengin beslenmek selülitle savaşa yardım eder ve cilt görünümünün düzenlenmesini sağlar. Selenyumun selülit üzerindeki yararlı etkisi vücuttaki antioksidan sistem için önemli bir element olmasından kaynaklanmaktadır. Selenyum, antioksidan savunmasını yapan bazı enzimlerin anahtar içeriğini oluşturur. Selenyum aynı zamanda vücuttaki E vitamininin etkisini arttırır.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz