Fındık, besin değerleriyle diğer tüm besin kaynaklarına öncülük etmeye devam ediyor. Zira fındığın vitamin, protein ve iyi yağlarla dolu, kalbe faydalı besin değerlerini geçebilen çok az kuruyemiş var.

Gıda endüstrisinde, fındık şu anda çiğ, kavrulmuş, beyazlatılmış, kıyılmış, dilimlenmiş, toz haline getirilmiş ve püre olarak bulunmaktadır. Fındık ayrıca çikolatalarda, bisküvilerde, şekerleme ürünlerinde, tatlılarda, hamur işlerinde, dondurmada, yemeklerde ve salatalarda birinci sınıf bir bileşen olarak kullanılır. Birçok şef, mükemmel lezzet ve sağlıklı gıda seçeneğini bir araya getirmek istedikleri için tariflere ve yemeklere daha fazla yağı koymayı tercih eder.

Genel olarak fındıklar oldukça sağlıklı besinler olarak kabul edilir. Fındık, önemli sağlık kategorilerinin birçoğunda yer alır. Fındık, protein, E vitamini, folat, B vitaminleri ve arginin kaynağıdır.

Yemeklerde Fındık Yağı

gunde-uc-ogun

Zeytinyağı ve fındık yağı yemeklik yağ olarak tüketilmek üzere sıkça tercih edilir.
Fındık yağı, Omega 9 ve Omega 6 yağ asidi içeriği yüksek sızma zeytinyağına benzer bir bileşime sahiptir. Bu, fındıkları, lezzetli ve tadı güzel olan bir başka sağlıklı yemeklik yağ seçeneği haline getirir.

Yağlar hem iyi hem de kötü yağ olara ikiye ayrılır. Kötü yağlar tipik olarak doymuş yağlardır, iyi yağlar ise mono ve poli doymamış yağlardır. En iyi doymamış yağlar arasında oleik asit, omega 9, omega 6 ve omega 3 bulunur. Diğer yemeklik yağlarla karşılaştırıldığında, fındık yağı gerçekten güçlü ve fazla iyi yağlara sahiptir ve sağlıklı bir yemeklik yağ alternatifidir. Yüksek düzeyde omega 9 ile birlikte dengeli bir omega 3 ve 6 alımının kardiyovasküler hastalıkların riskini azalttığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Fındık Yağı ile Kişisel Bakım

cilt-kurulugu

Türkiye’nin Karadeniz bölgesinde yaşayan insanlar yüzlerce yıldır kişisel bakımları için fındık yağı kullanmaktadır. Sadece mükemmel bir cilt nemlendirici olmakla kalmaz aynı zamanda vücut tarafından üretilemeyen bir madde olan linoleik asitten oluşur ve bu madde vücuttaki suyun buharlaşmasını önlemeye yardımcı olur. Fındık ve fındık yağı tüketmek, sağlıklı bir cildin nemlenmesini sağlar. Mükemmel sağlıklı bir cilt için doldurduğunuz küvetinize biraz fındık yağı da ekleyebilirsiniz.

Fındık yağı tıraştan sonra yatıştırıcı olarak da kullanılmaktadır. Aynı şekilde, fındık yağı çatlamış dudakları da oldukça rahatlatır. Fındık yağı ve eritilmiş balmumunu aynı oranlarda birleştirerek kendi dudak bakım ürününüzü yapabilirsiniz.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz