pilates

Yazar: Burcu Tunçok

“Pilates yaparak kilo vermek mümkün mü?” sorusu, çok tartışılan ve bana da en çok gelen sorulardan biridir. Bu duruma bir açıklık getirmek istedim. Durum biraz karışık! Hem evet zayıflatır, hem de hayır zayıflatmaz!

Kilo verme egzersizleri çoğu kişinin araştırdığı bir konudur. Ama burada önemli olan bilimsel olarak doğrulanmış ve etkinliği kanıtlanmış yöntemlerin kullanılmasıdır. Kilo verme söz konusu olduğunda kişilerin sağlık bir şekilde ideal kilolarına ulaşmaları büyük önem taşır.

Pilates Zayıflatır mı?

aspir-ve-zayiflama

Pilatesin sağlıklı zayıflama yöntemleri arasında yer alıp almayacağını anlatabilmek için bir örnek vererek konuya başlamak istiyorum. Yaklaşık 2 senedir çalıştığım bir öğrencim 1 yıl önce giydiği bir pantolon ceket takımının artık üzerine olmadığını, aynı kiloda olmasına rağmen bol ve hatta boyunun kısa geldiğini söyledi. İyi de bu nasıl oluyor? Süreç nasıl işliyor? Pilates gerçekten boy uzatıyor mu? En önemlisi de pilates kilo vermede etkili bir yol mu?

Pilates İnce ve Uzun Bir Fiziğin Kapılarını Açıyor!

Bozulmuş olan duruşun pilates ile düzelmesi bu etkiyi sağlıyor. Özellikle bilgisayar başında yazı yazmak, kucakta laptop taşımak, stretching yapmamak, zamanla kollarda kas boyunun kısalmasına sebep olur ve bu sizin normaliniz haline gelir. Dizleri esnetmemek, topuklu ayakkabı giymek dizin uzun süre fleksiyonda kalmasına sebep olur ve zamanla dizinizi yeterince açamadığınızı fark edersiniz. Oluşan bu deformiteler sizin daha uzun olan bacak, kol, sırt kaslarınızı olması gerekenden kısa gösterir.

Aynı durum omurganız için de geçerli. Pilatesin boy uzattığı söylemleri de buradan gelir. Aslında pilates boyunuzu uzatmaz. Omurganızı dik tutmadıkça sırt kambur durur, göğüsler sarkık görünür, karın gevşer, beden boyu kısa görünür. Düzenli pilates yaparak bu görünümden kurtulabilirsiniz.

Düzenli pilates yapan birinin ise omurgası olması gereken doğal S formuna gelir, dikleşir ve sırt ve göğüsler güçlendikçe, bel sağlamlaşıp, karın kaslarınız sıkılaşır. Bu kaslar omurganıza yakınlaştıkça duruşunuz daha da uzun ve ince bir hale gelir. Bu da zayıflama etkisi yaratır.

Çok İyi Sıkılaşma Sağlar!

Egzersiz

Aynı kiloda kalsanız bile pilates hareketleri mutlaka bedeninizi değiştirir. Bu değişim bence tartıda gördüğünüz sayıdan çok daha önemli! Çünkü aynı kiloda kalıp yağ oranı azalmış, kas oranı artmış sımsıkı ve sağlıklı bir vücut sizi daha çok tatmin edecektir. Benim tavsiyem tartıda gördüğünüze değil, aynada gördüğünüze odaklanmanız.

Hiç egzersiz yapmamış biri rutinini değiştirmeden sadece ek olarak pilatese başladığında rakamsal olarak da değişmeye başlar ancak bir süre sonra hızlı kilo verme yavaşlar. Bu sadece pilates için değil, tüm egzersizler için geçerli. Tek başına hiçbir egzersiz sizi kalıcı hedefe götürmez. Mutlaka ve mutlaka beslenme şeklinizi de gözden geçirmelisiniz. Bunu tek başına yapamıyorsanız bir diyetisyen desteği ile doğru beslenme ve düzenli egzersizi yaşam şekliniz haline getirmelisiniz. Dönemsel diyetler dönemsel egzersizler sadece anlık çözümlerdir.

Sağlıklı kilo verme programı oluştururken beslenme ve egzersizin ayrılmaz bir bütün olduğunu unutmayın. Beslenmeye gereken önem verilmediğinde yeterli kalori açığı oluşmaz böylece kilo vermede en önemli nokta atlanmış olur. Diğer bir yandan sadece kalori açığı oluşturmak da yeterli değildir. Kişilerin beslenme planlarında makro besinlere belirli oranlarda yer vermesi gerekir. Ancak bu şekilde dengeli bir beslenme planı oluşturulabilir. Dengeli yaşam sadece fiziksel değil, zihinsel olarak da size en iyi gelecek yöntemdir.

Pilatesin kurucusu H.Joseps Pilates, kontroloji metodu olan pilates egzersizleri ile ilgili kısa ve öz bir şekilde şöyle demiştir:

“10 derste farkı hissedecek, 20 derste farkı görecek, 30 derste ise farklı bir bedene sahip olacaksınız”.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz