Ödem, vücut dokuları arasında fazla miktarda sıvı birikmesi nedeniyle meydana gelen şişliktir.  Ödem en çok ellerde, kollarda, bileklerde ve bacaklarda görülmektedir. Zayıflama döneminde kişilerin en çok karşılaştığı problemlerden biri de yine ödemdir. Çünkü ödem nedeniyle, hedeflediğiniz ağırlık kaybını görmeyi beklerken, tartı size doğru sonucu göstermeyebilir.

Ödem Neden Oluşur?

Böbrek hastalıkları, akciğer hastalıkları, kalp hastalıkları, diyabet gibi bazı kronik hastalıklar ve ilaçları vücutta ödeme neden olabilir. Eğer ödem bir hastalığa bağlı değilse; aşırı tuzlu beslenmek, hareketsiz yaşam tarzı, yeterli su içmemek, aşırı karbonhidratlı yiyeceklerin tüketimi, alkol, premenstural dönem (adet öncesi dönem), stres ve kortizon gibi hormon ilaçların kullanımı ödem oluşumun başlıca nedenleri olabilir. Ancak ödem atmak, doğru beslenme ile oldukça kolay başa çıkabileceğiniz bir durumdur. Yüzdeki ödem nasıl atılır, göbekteki ödem nasıl atılır; kısacası vücudunuzdaki ödem nasıl geçer, gelin birlikte bakalım.

Ödem Nasıl Atılır?

Tuz Tüketiminizi Azaltın

İhtiyacınızdan fazla tükettiğiniz tuz, vücuttaki ödem probleminin başlıca sebebi olabilir. Dünya sağlık örgütü, tuz tüketiminin günlük maksimum 5 gram olması gerektiğini bildirmiştir. Ekstra tuz eklemek yerine, yemeklerin lezzetini arttırmak için baharatların gücünden destek almayı deneyebilirsiniz.

Yeterli Su İçmeye Dikkat Edin

Günde en az kg başına 30-35 ml su içmek, ödem probleminin en büyük savaşçısıdır. Mutlaka yeterli su içtiğinizden emin olun (1).

Egzersizi Arttırın

Düzenli yapılan egzersiz, vücuttaki sıvı dengesinin düzenlenmesine ve böylece ödemi azaltmaya yardımcı olmaktadır. Yapmaktan keyif alacağınız herhangi bir egzersiz türünü günlük rutininize eklemeyi deneyin. Gün içinde 30-45 dakika tempolu yürüyüş yapmaya çalışın. Bu bile tek başına yeterli olacaktır.

Rafine Karbonhidrata Hayır Deyin

Sofra şekeri ve beyaz un gibi rafine şekerlerin tüketimi, kan şekeri ve insülin seviyesini hızlıca yükseltir. Kandaki yüksek insülin seviyesi ise, vücutta su ve tuz tutulumuna neden olur.

Potasyumdan Zengin Gıdaları Diyetinize Ekleyin

Potasyum vücudunuzdaki sodyum miktarını azaltarak suyun tutulmasını yani ödemi azaltmaya yardımcıdır. Ödem söktürücü besinlerde başı çeken kayısı, kavun, muz, patates, avokado, ıspanak, kuru baklagiller ve çiğ kuruyemişleri beslenmenize ekleyin (2).

Daha Fazla Maydanoz ve Ananas Tüketin

Maydanoz güçlü bir idrar söktürücü olduğundan ödem problemlerinde sıklıkla kullanılır. Sabah kahvaltınıza veya salatalarınıza ilave edebilirsiniz. Ananas ise hem lezzetlidir hem de içinde bulunan bromelain enzimi sayesinde yağ yakmaya yardımcı bir meyvedir. İçeceğinize veya sade yoğurdun üstüne eklemeyi deneyebilirsiniz (3).

Kiraz Sapı ve Karahindiba Çayını Deneyin

Özellikle iyi bir idrar söktürücü olan ve ödeme de iyi gelen kiraz sapı ve karahindibayı tek başına ya da farklı bitki çaylarıyla karıştırarak tüketebilirsiniz (3).

Ödem Atmak İçin Doğal Tarifler

Ödem Atıcı Çay

Malzemeler

  • İçme suyu
  • 1 tutam kiraz sapı
  • 2 dilim ananas
  • 2 poşet yeşil çay
  • 1 çay kaşığı tarçın

Yapılışı

1 lt kaynar suyun içine 1 tutam kiraz sapı, 2 poşet yeşil çay, 2 dilim ananas, 1 çay kaşığı tarçını ekleyin ve 10-15 dakika bekletin. Gün boyu tüketerek ödem probleminizin önüne geçebilirsiniz.

Ödemi Atıcı Detoks Suyu

Malzemeler

  • 1 litre içme suyu
  • 2 halka dilim limon
  • Birkaç dilim elma
  • 1 demet maydanoz
  • 2 adet çubuk tarçın

Yapılışı
Elma ve maydanozu iyice yıkayın. Elma ve limonu halka halka dilimleyin. Bir litre suyun içerisine elma, maydanozu ve tarçın çubuğunu ilave edin. Karışımı süzün ve kapaklı bir şişe içerisine aktarın. Ödem atan suyunuz hazır!

Doğal Ödem Savar Yeşil İçecek

Malzemeler

1 bardak soğuk su

1 dilim ananas

1 demet maydonoz

1  küçük kase ıspanak

1 adet muz

Yapılışı

Bütün malzemeleri bir blenderda pürüzsüz olana dek karıştırın. Dilerseniz içine buz parçaları ekleyerek daha serin bir ödem atan yeşil içecek elde edebilirsiniz.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz