leblebi

Yazar:Yaren Özdemir

Leblebi, diyet listelerinde bolca tercih edilen, ara öğünlerde baş tacı olarak görülen kuru yemiştir. Fakat diğer kuru yemişlerden en büyük farkı yağ oranı düşük, karbonhidrat oranı yüksek ve düşük kalorili olması. Bu yüzden leblebi ara öğünlerin kraliçesi olarak da tanımlanabilir.

Diyette Ana ve Ara Öğünler

saglıklıbeslenmetabagi

Günlük alınması gereken kalori miktarı cinsiyet, yaş, aktivite, egzersiz ve hatta yapılan egzersiz çeşidine göre değişiklik gösteriyor. İşte bu sebepten diyoruz ki; beslenme listeleri kişiye özeldir.

Kilo vermek için günlük alınması gereken kaloriden, öğünler içerisinde belli bir miktar kalori açığı yaratmak veya günlük daha fazla egzersiz ile kalori açığı oluşturmak; kilo almak için ise günlük alınması gereken kaloriden belirlenen miktarda daha fazla kalori alınması gerekiyor.

Ana öğünler genellikle 300 ila 450 kalori arasında; ara öğünler ise 90 ve 150 kalori arasında tercih ediliyor.

Diyette Hangi Besin Grubu Ne Kadar Yenilmeli?

besin-dengesi

Rejime giren herkesin aklındaki en önemli sorulardan birisi; “Neyden ne kadar yiyeceğim?”

Sağlıklı beslenmeyle sağlıklı bir şekilde kilo vermek veya kilo almak için beslenme listemizde makro grupları belli bir düzen içinde tüketmeliyiz.

Dünya sağlık örgütü, sağlıklı bir insanın günlük enerjisinin

 • %50- 55’ini karbonhidrattan
 • %15- 20’sini proteinden
 • %20- 25’inin yağdan

olması gerektiğini vurguluyor. (1)

Kadınlar, yaşa ve aktivite seviyesine bağlı olarak günde yaklaşık 46 gram protein almalıdır. Erkeklerin yaklaşık 56 gram proteine ihtiyacı vardır (2).

2000 kalorilik bir beslenme planınız varsa, günde yaklaşık 225 ile 325 gram arası karbonhidrat almayı hedeflemelisiniz (3) .

Günlük beslenme düzeninde kalori saymak yerine, beslenme listemizde bu düzeni tutturmak daha kolay olabilir.

Diyette Leblebi Yenir mi?

kuruyemis

Leblebi neyden yapılır? Leblebi, ana maddesi nohut olan sarı ve beyaz olmak üzere iki çeşidi bulunan bir kuru yemiştir. Nohuttan üretilmesi, içerisindeki vitamin, mineral, aminoasit ve lif oranının yüksek olmasını sağlıyor.

Ara öğünlerde yenen bir avuç leblebinin, içerisinde bulunan lifler sayesinde tokluk süresini uzattığı bu sebeple de kilo vermeyi kolaylaştırdığı ortaya konulmuştur.

Leblebi Kilo Aldırır mı?

cifte-kavrulmus-sari-leblebi-

Elimizde, doğanın bize sunmuş olduğu zayıflatan sihirli bir iksir yok ne yazık ki! Ama zayıflamaya yardımcı olanlar tabii ki var! Ara öğünlerde tüketilen 1 avuç leblebi ve büyük bardak su sizi diğer öğüne kadar rahatlıkla tok tutar ve kilo vermeyi kolaylaştırır.

İçerisindeki lifler sayesinde sindirim sistemini düzenler, kan şekerini dengeler. Kan şekerini dengelemesi, açlık ataklarının yaşanmasını önler.

Leblebi Diyeti

Evet, böyle bir diyet var! Ara öğünlerde sadece leblebi yiyerek geçirdiğiniz bir diyetin, diğer besin öğelerinin eksikliğinden dolayı pek sağlıklı olduğunu düşünmüyorum.

Sarı Leblebi mi? Beyaz Leblebi mi?

beyaz-leblebi

Öncelikle leblebi nasıl yapılır sorusunun cevabını verelim. Leblebi, nohudun baharat ve tuzlarla kavrulmasından oluşan bir kuru yemiştir. Kavrulacak nohudun kabukları soyulmuş ise sarı yani bir diğer adıyla çıtır leblebi; kabukları ile kavrulmuşsa beyaz leblebi oluşur.

Diyette ikisi de kabul. Ama beyaz leblebinin aminoasit, lif ve vitaminden yana daha zengin olduğunu bilmenizde fayda var.

Leblebi Kaç Kalori

Sarı leblebi kalorisi ve beyaz leblebi kalorisi arasında pek bir fark yoktur. 1 avuç leblebi yalnızca 70 kaloridir (1 kahve fincanı). Saatlerce tok tutması da avantajıdır.

Leblebi besin değeri ise bir avuç için yaklaşık olarak; 11 gram karbonhidrat, 4 gram protein, 1 gram yağ ve 1,5 gram lif ile açıklanabilmektedir. 100 ml tarçınlı sütle birlikte ara öğüne de uygundur.

Leblebi çeşitleri denince bir sürü leblebi türü aklımıza geliyor. Tabii ki diyette tüketilmesi önerilen leblebi sade şekilde kavrulmuş olanlardır. Şekerle kaplanmış leblebiler diyet için uygun değildir.

Leblebinin Yararları

sarıleblebi

 • Günlük düzenli olarak tüketilen leblebi, kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.
 • Tokluk süresini uzatır.
 • Stres ve depresyonu önler.
 • Zengin mineral ve vitamin kaynağı olduğundan dolayı bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • İçerdiği elzem triptofan aminoasidi sayesinde iştahı azaltır, egzersiz seviyesini yükseltir. Ayrıca triptofandan oluşan ve mutluluk hormonu olarak bilinen serotonini salgılayarak mutluluk verir.
 • Meme kanseri ile savaşır.
 • Demir, potasyum, bakır, A, C, E vitaminleri açısından zengindir.
 • Cildi besler, ciltteki yara ve kırışıklık izlerini giderir.
 • Saç dökülmesinin engeller. Saç köklerini güçlendirir.

Saymakla bitmeyecek yararı olan leblebi gün içerisinde öğünlerde tüketmek için uygundur. 1 avuç leblebi yaklaşık olarak 1 dilim ekmekle aynı kaloriye denk geldiğinden ekmek yerine de tüketilebilir.

yaren-ozdemir

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz