Yazan Cansu Beril Kızılırmak

Krill Yağı Nedir?

Reklam

Krill canlıları Kuzey Kutbu ve Güney Antarktika Kutup denizlerinde yaşayan kırmızı, küçük ve kabuklu deniz canlılardır. Krill kelimesi Norveç dilinde balina yemeği anlamına gelir. Deniz ürünleri arasında en yüksek omega-3 oranına sahip olan ve okyanuslarda yaşayan krill, genel olarak balık yağı aracılığıyla takviye ettiğimiz omega-3 yağ asitlerini bolca barındırır. Hatta ve hatta krill yağı, diğer deniz canlılarından alabildiğimiz omega-3 miktarının 3 katı kadarına sahiptir.

Krill Yağının Faydaları Nelerdir?

Krill yağı da tıpkı balık yağı gibi omega-3 yağ asitleri EPA ve DHA bakımından zengindir. Krill balık yağından farklı olarak daha yüksek emilim oranına sahip olması bakımından son zamanlarda daha revaçta. Fakat elbette ki krill yağının faydaları bununla sınırlı değil.

Unutkanlığı Azaltır

Özellikle öğrenciler için çok zorlayıcı durumlardan biri olan unutkanlık ve konsantrasyon dağınıklığı zaman zaman omega-3 eksikliği nedeniyle meydana gelebilir. Bu durumda çocuklarda ve gençlerde kokusu ve tadı sebebiyle tüketilemeyen balık yağı yerine krill yağı tercih edilebilir. Krill yağı zihinsel dinçlik sağlar ve hafıza sorunlarının çözülmesine yardım eder.

Her Yaşa Uygundur

Gençler, yetişkinler, yaşlılar… Krill yağının fosfolipit omega 3 formu, tüketimi sonrasında gaz ve şişkinlik sorunları yaratmaz. Sindirim fonksiyonlarını destekler ve bağışıklığı güçlendirir. Yalnızca gebelerin krill yağı kullanımının hekim kontrolünde olması gerekmektedir.

Yaşlanmayı Geciktirir

Krill yağının içinde bulunan ve hücre koruyu özelliği olan astaxanthin adlı kimyasal bir madde antioksidan özelliklere sahiptir. Dolayısıyla krill yağı yaşlanma ile savaşır, hücre yenilenmesini destekler.

“Kril Yağı mı Balık Yağı mı Daha Etkili?” öğrenmek için tıklayın!

Kalbinizi Korur

Kalp sağlığı ve yüksek yağ tüketimi birbiriyle ilişkilidir. Krill yağının diğer bir özelliği kötü kolesterol olan LDL’yi düşürmesi ve iyi kolesterol olan HDL’yi %40 oranında arttırmasıdır. Yapılan çalışmalar Günde 2-3 gram krill yağı tüketiminin kandaki trigliserit değerlerinin düştüğünü kanıtlamıştır.

Adet Sancılarını Azaltır

Birçok kadının şiddetle yaşadığı adet öncesi sendromların semptomlarını azaltarak konforlu bir adet dönemi geçirmenize yardımcı olur.

İltihabı Azaltır

Eklem artrit sorunu olan kişilerde 30 gün boyunca 300 mg krill yağı tüketiminin eklem iltihabında azalma görülmüştür.

Önemli Uyarı:

Krill yağı en fazla 3 ay süreyle kullanılmalıdır. Krill yağı pıhtılaşmayı yavaşlattığından herhangi bir ameliyattan 2 hafta önce kullanımı bırakılmalıdır.

Reklam

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz