Hem çalışan hem ailesini ve evini çekip çeviren, bir yandan da kendine iyi bakmaya çalışan bir kadın olmak zor zanaat. Yapacak bunca şey varken, zamanı en iyi şekilde kullanabilmek bu devirdeki kadınların sihirli güçlerinden biri. Bir diğeri ise her daim enerjik olabilmeyi başarmak. Bunun için doğru ve sağlıklı beslenmek çok önemli. Ancak pek çoğumuz, günlük koşuşturmacalarımızın arasında bir iki atıştırmalık ile açlığımızı geçiştirmeye çalışıyoruz.

İster antrenmandan önce karnınızı tok tutmak ister antrenmandan sonra toparlanmayı hızlandırmak ister sadece açlığınızı bastırmak için olsun; sağlıklı atıştırmalıklar her daim çantanızda olmalı. Gün içinde düşen enerjinizi yerine getirmeniz ve hızınızı kesmeden devam edebilmeniz için hazırladığımız pratik atıştırmalıklar aktif kadınların çantasında mutlaka olması gereken cinsten! En iyi sonuçlar için yüksek şekerli veya işlenmiş gıdalar yerine lif ve protein bakımından zengin yiyecekleri tercih edin. Hazırladığımız pratik tariflerle bir daha asla sağlıksız şeyler yemek zorunda kalmayacaksınız!

Antep Fıstığı

Pratik, hazır yenen ve lezzetli Antep fıstığı! Antep fıstığı içi iyi miktarda kas yapan protein (30 gramında 5g), sağlıklı yağlar (yaklaşık yarısı tekli doymamış yağ olarak 30 gramında 10g), lif (30 gramında yaklaşık 2g) ve başka bir sürü önemli besin (B6 vitamini, bakır, manganez ve potasyum dâhil) sağlar. Kabuğundan çıkarıp yemek biraz vakit aldığından aşırı miktarlarda tüketmenizin de zor olduğu bir pratik atıştırmalıktır.

Somon ve Ton Balığı

Protein ve Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olan bu iki balık cinsi harika birer akşam veya öğle yemeği olabilir. Ancak dışarıdayken yiyebileceğiniz en pratik yiyecek tercihi olmayabilirler. O yüzden konserve ton balığı daha akıllıca olacaktır. Açın ve yiyin, bu kadar basit!

Enerji Bar

Hem pratik olması hem de tadı açısından uzun süredir en tercih edilen atıştırmalıklardır. Ancak en az 10g protein ve bol bol lif içeren çeşitlerini tercih etmekte fayda var. Atıştırmalık olduğundan toplam kalorisi 250’yi geçmesin. Kuruyemiş, çekirdek, tohum ve meyve kurusu içerenlerden yiyerek besin alımınızı güçlendirebilirsiniz. Evde enerji bar yapımı da çok zorlayıcı olmadığından, kendiniz için yüksek proteinli sağlıklı atıştırmalıklar yaratabilirsiniz.

Süzme Peynir

Mandıra klasiklerinden süzme peynirin 100 gramında yaklaşık 14g protein vardır. Yağı az olanlarının kalorisi sekseni geçmez. Sade yiyebilir, meyve katabilir veya başka bir yemeğin üstünü süsleyerek tüketebilirsiniz. Taze fesleğen, domates, biraz zeytinyağı ve balsamik sirkeyle harika oluyor!

Peynir

Pratik atıştırmalıklar arasında en mantıklı seçim olacaktır! Proteini yüksek, kalsiyumu bol ve yanınızda taşıması kolay besleyici bir atıştırmalık ama yağı az olsun. Elma veya armutla birlikte tüketildiğinde hem harika bir lezzet ortaya çıkıyor hem de besin açısından meyveyle dengelenmiş oluyor.

Yoğurt

Sade yoğurt protein, kalsiyum ve bağırsaklara faydalı probiyotikler ile doludur! Ayrıca meyveden ana yemeğe, tatlıdan kahvaltılığa kadar her şeyin yanında iyi giden bir kıvamı ve lezzeti var.

Yazan: Dr. Christoper R. Mohr

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz