Meyvelerin insan sağlığına faydaları her geçen gün araştırılmaya ve tartışılmaya devam ediyor. Çoğu meyvenin kendi içerisinde farklı faydaları olduğu gibi kırmızı meyvelerin faydaları da insan sağlığında önemli bir yer tutuyor. Zengin A ve C vitamini kaynağı olan kırmızı besinler, güçlü birer antioksidan ve enerji kaynağı. Aynı zamanda zengin likopen kaynağı olan kırmızı besinler, çağın vebası kansere karşı güçlü bir kalkan görevini üstlenmesi saysinde de sıkça tercih ediliyor.

Siz de sağlıklı bir yaşamın kapılarını aralamak istiyorsanız kırmızı meyvelerin eğlenceli dünyasını keşfetmenizi öneririz. Hangi meyvenin ne işe yaradığını ve özelliklerini öğrendikten sonra ise bu meyveleri beslenme programınıza ekleyerek sağlıklı bir yaşama adım atabilirsiniz.

İşte kırmızı meyvelerin genel faydaları….

Beyni Destekliyor

Kırmızı meyveler beyin sağlığını olumlu etkileyen başlıca çözümler arasında yer alıyor. Yakın zamanda yapılan araştırmalar yaşları 70 olan 16 bin kadın üzerinde yapılan bazı araştırmalar, haftada 2 porsiyon çilek veya 1 porsiyon yaban mersini tüketmenin beyin sağlığını desteklediğini gösteriyor. İçeriklerinde bulunan vitamin ve mineraller ise öğrenme ve hafızayı da etkiliyor. Beyin sağlığınızı desteklemek için günlük beslenme programınıza kırmızı meyveleri de eklemenizi öneririz.

İdrar Yolu Enfeksiyonunu Önleyebiliyor

Yaygın olarak görülen idrar yolları enfeksiyonları, beslenme ile de alakalı olabiliyor. Bu durumda ise kızılcık meyvesinin önemi büyük. Kızılcık ve bazı diğer kırmızı meyveler, içeriğinde bulunan proantosiyanidin adlı bileşenler sayesinde bakterilerin idrar yollarında tutunmasına engel olabiliyor.

Kırmızı meyvelerin faydaları

Cilde İyi Geliyor

Kırmızı meyveler sahip oldukları antioksidanlar sayesinde, yaşlanmaya sebep olan cilt hasarının önde gelen nedenlerinden biri olarak bilinen serbest radikalleri kontrol etmeye yardımcı oluyor. Bu özelliği sayesinde ise cilt kırışmasını engelleyebiliyor. Günümüzdeki araştırmalar sınırlı olsa da kırmızı meyvelerin ciltle ilgili bazı faydalarından ellagik asit adlı bir antioksidanın sorumlu olduğu düşünülüyor. Bu antioksidanın güneşten zarar görmüş ciltte kolajeni parçalayan enzimlerin üretimini engellediği ve böylelikle cildi koruyabileceğini düşünülüyor.

Kanser Hücreleriyle Savaşıyor

Kanserden korunma stratejileri arasında kırmızı meyveler günümüzde büyük önem taşıyor. Yapılan çalışmalar, kırmızı meyvelerde bulunan antioksidanların özellikle kolon kanseri üzerinde oldukça etkili olduğunu gösteriyor. İçerdiği ellagic asit ve polifenoller, tümör hücrelerinin büyümesinde yavaşlatıcı etki gösterebiliyor. Bu nedenle tek bir besine bağlı kalmadan renkli ve çeşitli beslenmenin önemi artmaya devam ediyor.

Kilo Kontrolünde Rol Alıyor

Lif ve su içerikleri sayesinde kırmızı meyveler, tükettiğiniz zaman size doygunluk hissi sağlamasıyla meşhurdur. Bu özelliği sayesinde birçok diyetin içerisinde de yer alan bu meyveleri; salata, tatlı, sos ve içecek gibi farklı tariflerde kullanabilirsiniz. Lif oranlarının yüksek olması sindirim sisteminizi düzenlerken aynı zamanda da bağırsak sağlığınıza olumlu katkıları ile kilo verme süreçlerini kolaylaştırıyor. Ahududu 6,5 gram, böğürtlen 5,3 gram, çilek 2,0 gram ve yaban mersini ise 2,4 gram lif içermesi ile çoğu diyetin içinde yer alıyor.

En iyi diyet ve kilo kontrolü ürünlerine de göz atın!

Antioksidan İçeriği Sayesinde DNA Hasarına Karşı Koruyor

Kırmızı meyveler, serbest radikalleri kontrol altında tutmaya yardımcı olan antioksidanları bünyesinde barındırıyor. Bu serbest radikaller ise küçük miktarlarda faydalı olan, ancak sayıları çok yükseldiğinde hücrelerinize zarar vererek oksidatif strese neden olabilen kararsız moleküller olarak açıklanıyor. Bu antioksidanlar, hücrelerinizi korumanın yanı sıra hastalık riskini de azaltabiliyor. Yakın zamanda yapılan bir çalışma; yaban mersini, böğürtlen ve ahududunun yaygın olarak tüketilen meyveler arasında bulunduğunu ve en yüksek antioksidan aktiviteye sahip olduğunu söylüyor. Ayrıca bazı birkaç çalışma da kırmızı meyvelerde bulunan antioksidanların oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olabileceğini doğruluyor.

Enflamasyonla Savaşmaya Yardımcı Oluyor

Kırmızı meyveler güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahip olması sayesinde uzmanlar tarafından sıkça tavsiye ediliyor. Eğer merak ediyorsanız enflamasyon, vücudunuzun enfeksiyona veya yaralanmaya karşı savunması olarak açıklanabilir. İnflamasyona yol açan nedenler arasında ise artan stres, yetersiz fiziksel aktivite ve sağlıksız yiyecek seçimleri gibi etkenler yer alabiliyor ve bu etkenler uzun süreli iltihaplanma yaratan hastalıkları tetikleyebiliyor. Bu tür kronik inflamasyonun diyabet, kalp hastalığı ve obezite gibi durumlara katkıda bulunduğuna inanılıyor. Araştırmalar ise meyvelerdeki antioksidanların inflamatuar belirteçleri düşürmeye yardımcı olabileceğinden bahsediyiyor.

En Çok Tercih Edilen Kırmızı Meyveler

Kırmızı meyvelerin faydaları

Yaban mersini

Yaban mersini, harika bir K vitamini kaynağı olarak en çok sevilen kırmızı meyvelerin arasında yer alıyor. Yaklaşık 150 gram yaban mersini; 84 gram kalori, 3,6 gram lif içeriyor. Ayrıca günlük C vitamini ihtiyacımızın %16’sını, K vitamini ihtiyacımızın %24’ünü, manganez ihtiyacımızın ise %22’sini karşılıyor. Bunların yanı sıra bu meyve antosiyaninler adı verilen antioksidanları da içeriyor ve bu içeriği sayesinde kalp sağlığını koruma görevini üstleniyor. Yaban mersini oksidatif stresi azaltarak kalp hastalığı riskini azaltabilmesiyle öneriliyor. Dahası bu meyve diyabet riskini de azaltabiliyor ve bazı araştırmalar insülin duyarlılığını iyileştirebileceğini ve tip 2 diyabet riskini %26’ya kadar azaltabileceğini gösteriyor.

Kırmızı meyvelerin faydaları

Goji Berry

Kurt üzümü olarak da bilinen goji meyveleri, Çin’e özgü bir meyve olarak biliniyor. Alternatif tıpta ise sıkça kullanılan bu meyve son zamanlarda Batı dünyasında oldukça popüler. Yaklaşık 30 gram goji berry 98 kalori ve 3.6 gram lif içeriyor. Ayrıca günlük C vitamini ihtiyacımızın %15’ini, A vitamini ihtiyacımızın %42’sini ve demir ihtiyacımızın %11’ini karşılıyor. Goji meyveleri ayrıca her ikisi de göz sağlığı için önemli olan yüksek düzeyde A vitamini ve zeaksantin de içermesi sebebiyle sıkça öneriliyor. Diğer birçok kırmızı meyve gibi, goji meyveleri de antioksidan bir yapıya sahip. 

Kırmızı meyvelerin faydaları

Ahududu

Tatlıların ve sosların vazgeçilmezi ahududu da kırmızı meyveler dünyasında ününü koruyor. 1 fincan (123 gram) ahududu meyvesi önerilen tüketim miktarına bakıldığında çok önemli bir lif kaynağı olarak biliniyor. Bağışıklık fonksiyonu ve demir emilimi için gerekli olan suda çözünür bir besin olan C vitamini ihtiyacımızın da yarısından fazlası gibi büyük bir bölümünü karşılıyor. Ahududu ayrıca az miktarda A vitamini, tiamin, riboflavin, B6 vitamini, kalsiyum ve çinko da içeriyor.

Kırmızı meyvelerin faydaları

Çilek

Çilek, dünyada en çok tüketilen meyvelerin arasında yer alıyor ve aynı zamanda en iyi C vitamini kaynaklarından biri olarak biliniyor. Öyle ki bir fincan (144 gram) bütün çilek; 46 kalori ve 3 gram liften oluşmasının yanı sıra C vitamini ihtiyacımızın %94’ünü, manganez ihtiyacımızın ise %24’ünü karşılıyor. Çilek ayrıca kalp sağlığına da faydalı olmasıyla biliniyor. Bazı araştırmalar; çileklerin kan kolesterolü, trigliseritler ve oksidatif stres dahil olmak üzere kalp hastalığı için bir dizi risk faktörünü azaltabileceğini de gösteriyor. Ayrıca çilek, diyabetin önlenmesi için önemli olan kan şekeri seviyelerinin kontrolüne yardımcı olabiliyor.

Kırmızı meyvelerin faydaları

Cranberries

Kızılcık olarak da bilinen cranberries ekşiliğiyle bilinen kırmızı meyvelerden biri. Fazla ekşi oluşu sebebiyle genellikle çiğ tercih edilmeyen kızılcık meyvesi sos veya meyve suyu olarak tüketilmekte. Bir fincan (110 gram) çiğ kızılcık 46 kalori ve 3.6 gram lif oranına sahip. Ayrıca günlük C vitamini ihtiyacımızın %16’sını ve manganez ihtiyacımızın da %11’ini karşılıyor. Bunların yanı sıra diğer meyveler gibi kızılcıklar da antioksidan polifenoller içeriyor ve bu meyvenin en bilinen özelliği ise idrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelmesi olarak açıklanıyor.

İnceleyin: Voonka Next Berrysist Cranberry Ursolia 62 Tablet

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz